تیزرینگ
تیزرینگ
چرا تلویزیون‌های خمیده شکست خوردند؟

چرا تلویزیون‌های خمیده شکست خوردند؟

چرا تلویزیون‌های خمیده شکست خوردند؟

برخی از ایده ها روی کاغذ بسیار جذاب و هیجان انگیز به نظر می رسند، اما در واقعیت اصلا مورد استقبال قرار نمی گیرند. تلویزیون های خمیده را نیز می توان با همین جمله توصیف کرد. چند وقت پیش این نوع تلویزیون ها سر و صدای زیادی به پا می کردند اما خیلی زودتر از حد انتظار از بازار حذف شدند و حالا به سختی در بازار پیدا می شوند. در این مقاله به دلایل شکست تلویزیون‌های خمیده می پردازیم.

وعده‌ی غوطه‌ور شدن در تصویر ایده‌ای که عملی نشد

زمانی که تلویزیون های خمیده وارد بازار شدند، سازندگان اعلام کردند که این تلویزیون ها می توانند بیننده را در تصویر غرق کنند و تجربه ای شبیه به سینما را به ارمغان بیاورند. اما در این بین شرکت ها این واقعیت را نادیده گرفتند که اکثر خانه ها برای استفاده از این نوع تلویزیون مناسب نیستند. جذابیت تلویزیون های خمیده فقط در زوایای و فواصل محدود قابل مشاهده بود و بنابراین آنها به سرعت نتوانستند به وعده خود عمل کنند.

دشوار بودن نصب به دیوار

بسیاری از کاربران به جای قرار دادن تلویزیون روی میز، تلویزیون را به دیوار وصل می کنند. در مورد تلویزیون های خمیده که طبیعتا ابعاد بسیار بزرگی دارند، وصل آنها به دیوار فوق العاده سخت و چالش برانگیز بود.

نه تنها گاهی اوقات مجبور می شدند از وسایل مخصوص نصب دیواری استفاده کنند، بلکه لبه های خمیده تلویزیون باعث ایجاد شکاف ناخوشایندی بین دیوار و تلویزیون می شد. در نتیجه، مصرف کنندگانی که این تلویزیون ها را خریداری کردند متوجه شدند که زیبایی محیط خانه آنها در واقع بدتر از قبل شده است. بنابراین همین مشکلات میخ دیگری بر تابوت تلویزیون های خمیده تلقی می شد.

دشوار بودن نصب به دیوار

مشکلات زاویه دید

اکنون باید به مسائل زاویه دید تلویزیون های خمیده بپردازیم. تلویزیون های خمیده زاویه دید مناسبی برای افراد مختلف فراهم نمی کنند. بنابراین، اگر موقعیت شما دقیقاً مطابق با مرکز تلویزیون نباشد، اغلب با اعوجاج تصویر مواجه خواهید شد. با توجه به همین مشکل، اگر مثلاً چند نفر در خانه بخواهند فیلمی را تماشا کنند، برخی از افراد در موقعیت بهتری نسبت به دیگران هستند و می توانند تجربه بهتری داشته باشند و برخی دیگر نمی توانند بهترین تصویر را دریافت کنند. طبیعتا چنین چیزی برای کاربران اصلا خوشایند نیست.

اعوجاج تصویر

همانطور که گفتیم اعوجاج تصویر یک مشکل بسیار بزرگ در این نوع تلویزیون است. بنابراین، یک خط مستقیم در چنین تلویزیونی می تواند خمیده به نظر برسد و به عنوان مثال، اگر مسابقات ورزشی را تماشا کنید، این مشکل بیشتر احساس می شود. البته همانطور که گفتیم اگر در یک ردیف با مرکز تلویزیون بنشینید این مشکل چندان احساس نمی شود اما برای اطرافیان که در کنار شما نشسته اند این مشکل به خوبی احساس می شود.

قیمت بیش از حد بالا

یکی از قوانین دنیای فناوری این است که مصرف کنندگان باید در ازای پرداخت قیمت بالاتر برای یک محصول، از مزایای ملموس و جذاب برخوردار شوند. اما در مورد تلویزیون های خمیده، واقعیت این بود که مصرف کنندگان بدون دریافت مزایای ملموس، قیمت بسیار بالاتری را پرداخت می کردند.

طبیعتا در چنین شرایطی تنها تعداد کمی از مصرف کنندگان فریب خورده می مانند و اکثریت آنها ترجیح می دهند از تلویزیون های تخت و مناسب استفاده کنند.

مانیتورهای خمیده همچنان محبوب هستند

اگرچه تلویزیون های خمیده به زودی از بازار حذف شدند، اما از سوی دیگر، مانیتورهای خمیده همچنان بسیار محبوب هستند. تفاوت اصلی این دو به اندازه مانیتور و فاصله کاربر از آن برمی گردد. وقتی نزدیک یک مانیتور منحنی می نشینید، منحنی آن امکان تجربه کاربر جذاب تری را فراهم می کند. از همه مهمتر، معمولاً فقط یک نفر همیشه از مانیتور استفاده می کند و بنابراین می توانید به راحتی زاویه قرارگیری خود را نسبت به آن تنظیم کنید.

یکی دیگر از مزایای مانیتورهای خمیده این است که معمولا ارتفاع زیادی ندارند ولی در عوض عرض بالایی در اختیار شما قرار می‌دهند و به‌عنوان یک مانیتور اولترا واید غول‌پیکر به‌شدت محبوب هستند. در ضمن یکی از مشکلات مانیتورهای اولترا واید معمولی این است که ممکن است در لبه‌ها با رنگ‌ها و زاویه دید نه‌چندان خوبی روبرو شوید اما اگر در راستای مرکز مانیتور خمیده نشسته باشید، زاویه دید لبه‌ها هم مناسب خواهد بود.

 

سخن پایانی

تلویزیون های خمیده یکی دیگر از ایده هایی بود که اصلاً مورد توجه قرار نگرفت و خیلی زود از بازار حذف شد. به عنوان یک قاعده، همه ایده های نوآورانه موفق نیستند، اما خوشبختانه، شرکت های تولیدی معمولا در تلاش برای اجرای ایده های جدید هستند. به عنوان مثال در حال حاضر برخی شرکت ها تلویزیون های رول شونده تولید کرده اند اما این مدل ها قیمت های نجومی دارند و باید دید در سال های آینده قیمت آن ها کاهش چشمگیری خواهد داشت یا خیر.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *