تیزرینگ
تیزرینگ
دوام باتری لپ‌تاپ چقدر باید باشد؟

دوام باتری لپ‌تاپ چقدر باید باشد؟

دوام باتری لپ‌تاپ چقدر باید باشد؟

باتری های استفاده شده در گجت های مختلف قرار نیست برای همیشه دوام بیاورند و پس از چند سال استفاده، دوام آن ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. اما در این بین برای بسیاری از کاربران این سوال پیش آمد که باتری لپ تاپ چقدر باید دوام بیاورد و چه زمانی باید نگران کاهش عمر آن باشیم؟ در این مقاله به همین موضوع خواهیم پرداخت.

باتری لپ‌تاپ چقدر دوام می‌آورد؟

به طور کلی عمر باتری لپ تاپ 2 تا 5 سال است. البته این یک عدد کلی است و در این زمینه نحوه استفاده از لپ تاپ نقش مهمی در عمر باتری دارد. اگر با مفهوم چرخه شارژ آشنا نیستید، باید بگوییم که هر بار که باتری از 0 تا 100 درصد شارژ می شود، یک چرخه شارژ کامل محسوب می شود.

در مورد باتری لپ تاپ نیز گفته می شود که می تواند از 300 تا 500 چرخه‌ی شارژ دوام بیاورد و پس از عبور از این اعداد ظرفیت و عمر مفید باتری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. بنابراین هر چه باتری کمتر شارژ شود عمر مفید آن بیشتر خواهد بود.

در چنین شرایطی دوام باتری با هر بار شارژ اهمیت زیادی پیدا می کند. برای مثال، اگر باتری لپ‌تاپ می‌تواند با هر بار شارژ 10 تا 12 ساعت دوام بیاورد، به این معنی است که تقریباً هر دو روز یک بار باید باتری را شارژ کنید. اما اگر باتری 5 ساعت دوام بیاورد، در نتیجه احتمالاً باید چندین بار در طول روز آن را شارژ کنید و عمر مفید باتری را بیش از پیش کاهش دهید.

موارد اثرگذار روی عمر باتری لپ‌تاپ

موارد اثرگذار روی عمر باتری لپ‌تاپ

از نظر عوامل موثر بر عمر باتری لپ تاپ می توان به عوامل مختلفی اشاره کرد که در ادامه به آنها می پردازیم.

چرخه شارژ

مهم‌ترین عاملی که روی عمر باتری لپ‌تاپ شما تاثیر می‌گذارد، تعداد دفعات شارژ شدن آن است. همانطور که گفتیم، بیشتر باتری‌های لپ‌تاپ‌ها به طور میانگین حدود ۵۰۰ چرخه شارژ مفید دارند و بعد از گذشت از این محدوده، ظرفیت آن‌ها به طور محسوسی کمتر می‌شود. به دلیل همین موضوع، لپ‌تاپ‌هایی که به دفعات ولی در مدت‌زمان‌های کوتاه استفاده می‌شوند، معمولا عمر باتری بیشتری نسبت به لپ‌تاپ‌هایی دارند که ساعت‌های طولانی به طور پیوسته مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کیفیت باتری لپ‌تاپ

طبیعتاً همه باتری های استفاده شده در لپ تاپ ها از کیفیت یکسانی برخوردار نیستند. به طور کلی، باتری های استفاده شده توسط سازنده اصلی لپ تاپ معمولا کیفیت بهتری دارند و به همین دلیل است که بسیاری از کاربران در برابر تعویض باتری لپ تاپ مقاومت می کنند. در این بازار با انواع باتری لپ تاپ های بی کیفیت مواجه می شویم که کیفیت آنها راه و روش دقیقی ندارد. زیرا حتی اگر باتری در ابتدا به خوبی دوام بیاورد، پس از چند ماه استفاده به طور قابل توجهی با افت کیفیت روبرو شود.

شارژ نامناسب

شارژ نامناسب

وقتی صحبت از عمر باتری لپ تاپ می شود، باید به اهمیت سرعت شارژ اشاره کنیم. در این زمینه همیشه توصیه می شود لپ تاپ خود را با شارژری که برای آن در نظر گرفته شده شارژ کنید یا از شارژر جداگانه با همان سرعت پشتیبانی شده توسط باتری استفاده کنید. با اینکه باتری گوشی های هوشمند سال هاست چنین مشکلی ندارند و حتی اگر از شارژر سریعتر از ظرفیت باتری استفاده کنید با مشکلی مواجه نمی شوند اما باز هم چنین مشکلی برای بسیاری از لپ تاپ ها وجود دارد. بنابراین اگر به عنوان مثال، باتری لپ تاپ شما از شارژ 45 واتی پشتیبانی می کند، بهتر است از شارژر 65 واتی برای آن استفاده نکنید.

گرمای بیش از حد

از دیگر مواردی که به‌عنوان قاتل باتری گجت‌ها در نظر گرفته می‌شود، می‌توانیم به گرمای بیش از حد اشاره کنیم. این حرارت می‌تواند مربوط به قطعات سخت‌افزاری باشد یا اینکه از بیرون به بدنه‌ی لپ‌تاپ راه پیدا کند. همواره توصیه می‌شود که در محیط خیلی گرم، از لپ‌تاپ استفاده نکنید و از سوی دیگر از باز بودن دریچه‌های بدنه هم مطمئن شوید. اگر هم نسبت به توان بالای سیستم‌های خنک‌کننده لپ‌تاپ مطمئن هستید، بهتر است پردازنده را اورکلاک نکنید تا گرمای زیادی تولید نکند.

عدم استفاده از باتری

یکی دیگر از عواملی که بر عمر باتری لپ تاپ تاثیر می گذارد عدم استفاده از آن است. باقی ماندن باتری شارژ شده برای چند هفته یا حتی چند ماه باعث تحلیل رفتن باتری می شود. بنابراین توصیه می شود در صورتی که نمی خواهید برای مدت طولانی از لپ تاپ استفاده کنید، باتری را کاملا خالی کنید.

سخن پایانی

به طور کلی، اگرچه با رعایت نکاتی می توانید عمر مفید باتری لپ تاپ را به میزان قابل توجهی افزایش دهید، اما در نهایت مانند تمام باتری های دستگاه ها، نمی توانید به طور کامل از کاهش عمر آنها جلوگیری کنید. بنابراین در صورت نیاز به تعویض باتری، بهتر است یک باتری باکیفیت پیدا کنید تا بتوانید چندین سال دیگر بدون مشکل از لپ تاپ مورد نظر استفاده کنید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *