تیزرینگ

تکنولوژی های جدید۲۰۲۳

وبلاگ , تکنولوژی

۳۰ مرداد ۱۴۰۲ 73 بازدید
تیزرینگ
تکنولوژی های جدید۲۰۲۳

تکنولوژی های جدید۲۰۲۳

تکنولوژی های جدید۲۰۲۳

در اینجا نگاهی داریم به برخی از جالب ترین تکنولوژی هایی که در سال ۲۰۲۳ انتظارشان را می‌کشیم. ماشین‌های پرنده، اینترنت کوانتومی و لباس‌های ضدآب از این جمله فناوری‌های جذاب به شمار می‌روند.

مواردی مانند غذای پرینت‌شده یا استفاده از ایمپلنت های هوشمند برای کمک به معلولان موضوع فیلم های علمی تخیلی چند سال پیش بود. با این حال، پیشرفت های شگفت انگیز علم و فناوری در سال های اخیر بسیاری از این رویاهای قدیمی را به واقعیت تبدیل کرده است!

2022 سال شگفت انگیزی برای دنیای فناوری بود. بنابراین در آن شاهد پیشرفت‌های تکنولوژیکی بزرگی بودیم که برخی از آنها برای کمک به مشکلات اساسی انسانی مانند بحران آب و هوا، بحران انرژی یا کمبود مواد غذایی مورد استفاده قرار گرفتند و برخی دیگر فقط برای سرگرمی بودند!

بسیاری از فناوری‌های کلیدی کشف‌شده در سال‌های اخیر، مانند پرینت سه بعدی یا هوش مصنوعی،  شالوده رشد صنعتی و تکنولوژیک در سال‌های آینده قرار دارند. بنابراین، می‌توان انتظار داشت که در سال‌های آینده شاهد پیشرفت‌های شگفت‌انگیزی در نوآوری، علم و تکنولوژی باشیم.

امروز قصد داریم تعدادی از جالب ترین تکنولوژی های مورد انتظار در سال 2023 را با هم مرور کنیم، اگر به نوآوری، علم و تکنولوژی علاقه مند هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

استیک پرینت‌ شده

اگرچه جایگزینی گوشت با محصولات گیاهی اتفاق جدیدی نیست، اما مشکلات اصلی همه جایگزین های گوشت همچنان پابرجاست! بسیاری از افراد بر این باورند که گوشت مصنوعی چه از نظر طعم و چه از نظر بافت با گوشت طبیعی قابل مقایسه نیست و اعلام کرده اند که حاضر نیستند از این مواد به جای گوشت استفاده کنند.

اما این روند احتمالاً در سال 2023 تغییر خواهد کرد. زیرا شرکت Redefine Meat با استفاده از دانه های سویا، لوبیا و تعدادی گیاه دیگر توانسته است نسخه ای برابر با گوشت اصلی  به روش پرینت سه بعدی تولید کند که قادر است همان حس و طعم را به مصرف کننده منتقل کند.

این کمپانی همچنین قرار است به‌زودی عرضه محصولاتش به نقاط مختلف اروپا و جهان را نیز آغاز کرده و حتی یک شعبه تولید هم در کشور هلند افتتاح کند.

لباس‌های ضدباکتری و ضد لکه

در میان تمام کاربردهای فناوری نانو در صنایع مختلف، تولید پوشاک یکی از محتمل ترین زمینه ها برای درخشش در سال 2023 است. دانشمندان در مقاله جدیدی که در مجله علمی Nanomaterials منتشر شده است، از توسعه نانوالیاف و نانو ذرات که دربرگیرنده مولکول‌های آب‌گریز هستند خبر دادند.

به زبان ساده، با استفاده از این نانو مواد می توانید لباس های کاملا ضد آب تولید کنید. این فناوری همچنین دارای پتانسیل گسترش بیشتر و در بر گرفتن تمامی مایعات دیگر نظیر قهوه یا چای را هم دارد؛ . اگرچه هنوز زمان زیادی برای رسیدن به آن نقطه وجود دارد.

علاوه بر این، فناوری نانو امکان تولید الیاف ضد باکتری را نیز فراهم می کند. بنابراین می توان امیدوار بود که در سال 2023 و سال های پس از آن، لباس هایی با همان حس نخ و الیاف، اما با قابلیت ضد باکتری و ضد آب تولید کنیم.

هوش مصنوعی در تشخیص پزشکی

هوش مصنوعی در حال حاضر به شکل‌های گوناگونی در خدمت علم پزشکی است. نمونه بارز استفاده از هوش مصنوعی سیستم Watson Health کمپانی IBM است که با کمک هوش مصنوعی طیف بسیار گسترده ای از داده های مربوط به بیماران را به دست می آورد و بر اساس آن اطلاعات درمانی و جزئیاتی را در اختیار پزشکان قرار می داد که تا همین اواخر غیرممکن تلقی می شد. !

فناوری هوش مصنوعی را می‌توان پزشکی دانست که تمام کتاب‌های مرتبط با علم پزشکی را مطالعه کرده و از پس سخت‌ترین تشخیص‌ها و پیچیده‌ترین روش‌های درمانی بر می‌آید. ناتوانی در پردازش حجم زیاد داده یکی از مهمترین نقاط ضعف علم پزشکی بود که با کمک فناوری هوش مصنوعی در حال رفع است.

تکنولوژی‌های جدید باتری خودروهای الکتریکی

هرکس کوچکترین علاقه ای به خودرو داشته باشد می داند که انقلاب خودروهای برقی در راه است!به همین جهت کمپانی‌های مختلف سازنده اتومبیل نیز با آغوش  باز از این دسته خودرو استقبال کرده اند و همگی حداقل یک مدل برقی را در سبد محصولات خود دارند. اما با وجود تمام مزیت های خودروهای برقی، باتری های سنگین و حجیم در کنار زمان شارژ طولانی، یکی از مشکلات بزرگ این دسته از خودروها است.

تحقیقات گسترده ای در این زمینه در سراسر جهان در حال انجام است. با این حال، محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا در اکتبر 2022 از ایجاد باتری هایی خبر دادند که به لطف فناوری شارژ سریع، تنها در ده دقیقه شارژ می شوند! این باتری ها همچنین از عناصر کمیاب کمتری استفاده می کنند و می توانند هزینه خودروهای الکتریکی را کاهش دهند.

البته باتری های جدید آمریکایی در حال حاضر فقط در مرحله آزمایشی هستند. با این حال، می توان انتظار داشت که سال 2023 شاهد تحولات عمده در فناوری های مرتبط باشد.

تکنولوژی‌های جدید باتری خودروهای الکتریکی

اینترنت کوانتومی

با رایج شدن کامپیوترهای کوانتومی و به زودی چندین مدل تجاری از آنها منتشر می شود، محققان به دنبال گسترش این فناوری های کوانتومی به حوزه شبکه ها هستند. در فوریه 2022، گروهی از دانشمندان انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا از تولید یک شبکه کوانتومی آزمایشی خبر دادند که می تواند آینده ارتباطات را متحول کند.

البته این تکنولوژی هنوز در مراحل اولیه توسعه است. اما تیم تحقیقاتی مسئول این پروژه متقاعد شده است که استفاده از این فناوری می تواند سرعت بسیار بالاتری را برای شبکه ها فراهم کند. علاوه بر این، ایجاد ارتباطات امن کاملا غیرقابل نفوذ با استفاده از رمزگذاری کوانتومی مقوله مهم دیگری است که می توانیم در آینده نزدیک به آن امیدوار باشیم.

پرینت اعضای مختلف بدن

در سال 2013، یک زن فرانسوی که بینی خود را به دلیل سرطان از دست داده بود، اولین فردی بود که بر روی دستش، یک بینی کشت می‌داد! در این فرآیند، با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی، محققان توانستند بینی را روی دست این فرد کشت داده و پس از رشد، به صورت او پیوند بزنند!

در این پژوهش از بیوسرامیک‌هایی سازگار با بدن استفاده شد و طراحی به گونه ای است که ساختار اولیه آن توسط بدن شناخته و پذیرفته شود! نتیجه این اولین عملیات موفقیت آمیز برای پرورش اندام های بدن بود که مبنای بسیاری از پیشرفت های عمده در این زمینه خواهد بود.

تاکسی‌های پرنده

ایده ماشین های پرنده از گذشته های دور با بشر بوده و تلاش های ناموفق زیادی در این زمینه صورت گرفته است. بنابراین طبیعی است که هرگونه ادعای ساخت خودروی پرنده با بدگمانی جامعه روبرو شود! با این حال، کمپانی چینی XPeng با ارائه اولین مدل آزمایشی خودروی پرنده X2 تمامی تصورات را در این زمینه تغییر داده است.

این تاکسی پرنده تماما از فیبر کربن ساخته شده است و با یک بار شارژ می تواند دو مسافر را در حدود 33 کیلومتر جابجا کند! این ماشین پرنده نیز به طور کامل توسط هوش مصنوعی کنترل می شود. بنابراین نیازی به اپراتور مسیریابی ندارد.

دولت امارات متحده عربی اعلام کرده است که اگر XPeng X2 استانداردها و مجوزهای ایمنی لازم را دریافت کند، این کشور آماده است تا این خودروی پرنده را به ناوگان تاکسیرانی خود اضافه کند. بنابراین، اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، می توان انتظار داشت که در سال 2025 شاهد این تاکسی های پرنده و خودران در آسمان باشیم!

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

5/5 - (7 امتیاز)
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *