تیزرینگ
تیزرینگ
هوش مصنوعی چگونه آینده‌ی هنر را تغییر می‌دهد؟

هوش مصنوعی چگونه آینده‌ی هنر را تغییر می‌دهد؟

هوش مصنوعی چگونه آینده‌ی هنر را تغییر می‌دهد؟

هنر یک موضوع ذهنی محسوب می‌شود و مرزهای آنچه را می توان هنر در نظر گرفت همچنان در حال گسترش است. هوش مصنوعی معمولاً با هنر مرتبط نیست، اما اکنون ابزارهای شگفت انگیز هوش مصنوعی برای خلق آثار هنری وجود دارد. در این میان باید بپرسیم که آیا هنر مبتنی بر هوش مصنوعی یک پدیده‌ی مقطعی است یا اینکه این ابزارها آمده‌اند که بمانند؟ در ادامه از جنبه‌های مختلف به این موضوع می‌پردازیم.

زیر سوال رفتن مفهوم هنر

هنر مفهومی بسیار گسترده در نظر گرفته می‌شود و بنابراین نمی‌توانیم آن را خیلی دقیق تعریف کنیم. هنر می تواند موسیقی، رقص، مجسمه سازی و آثار ادبی باشد. عکاسی یکی از انواع هنر و همچنین معماری و سینما است.هنر فراتر از نقاشی‌های قدیمی قرار گرفته در موزه‌ها به حساب می‌آید.

هنر مدرن در پیش بردن مرزهای آنچه که هنر تلقی می‌شود، عالی بوده است. هنر مدرن تلقی مردم را از این مفهوم به طور گسترده تغییر داده و حالا حتی موزی که با یک نوار چسب به دیوار چسبانده شده هم هنر به حساب می‌آید. عمل نمایشی خوردن آن موز و در نتیجه تخریب اثر هنری هم هنر مدرن محسوب می‌شود. با در نظر گرفتن این موضوع، آیا آثار هنری خلق شده توسط هوش مصنوعی تنها زیرمجموعه‌ی دیگری از دنیای وسیع هنر نیستند؟

بحث در مورد اصالت و مالکیت

هر هنرمندی دوست دارد به دلیل خلاقیت خود فکر کند که آثار او اورجینال و نوآورانه هستند. اما اگر مدتی را در دنیای هنر بگذرانید، متوجه خواهید شد که اورجینال بودن آثار هنری آنطور که مردم تصور می کنند وجود ندارد. بیشتر چیزها قبلاً کشف، اختراع، فکر و انجام شده اند.

در این زمینه، ما باید به ابزارهای هوش مصنوعی برای ایجاد تصاویر نگاه کنیم. برای ایجاد یک تصویر، به سادگی متن را در اختیار سیستم قرار دهید. سپس بر اساس همین متن تصاویری ارائه می شود. همچنین می‌توانید تصاویری را هم در اختیار این ابزارها قرار دهید تا تغییراتی را بر روی آن‌ها اعمال کنند. بنابراین سوالی که مطرح می‌شود این است که چه کسی مسوول این تصاویر است؟ آیا هوش مصنوعی تمام مسوولیت را باید بر عهده بگیرد یا اینکه فرد موردنظر هم بخشی از مالکیت تصویر را در اختیار دارد؟

همچنین با توجه به اینکه هوش مصنوعی بر اساس مشاهده آثار هنری دیگر آموزش داده می شود، آیا آن هنرمندان نیز باید تا حدودی مالکیت آثار هنری خلق شده را داشته باشند؟ اگر هوش مصنوعی از آثار خلق شده توسط هنرمندان دیگر برای خلق آثار جدید استفاده کند، آیا چنین کاری دزدی است یا کپی‌برداری یا الهام؟ بزرگ‌ترین سوال هم این است که چه کسی مالک و صاحب تصاویر ایجاد شده توسط هوش مصنوعی است؟

دفتر کپی رایت آمریکا دو بار درخواست ارائه‌ی کپی رایت برای آثار خلق شده توسط هوش مصنوعی را رد کرده است. این نهاد می‌گوید که برای این آثار نمی‌توان کپی‌رایت ارائه داد زیرا طبق قانون، این کار باید برای آثار خلق شده توسط انسان‌ها ارائه شود. شاید در آینده قوانین دقیق‌تری در مورد این آثار وضع شود.

ساده‌تر شدن بعضی کارها

فرض کنید کتابی نوشته اید و آماده چاپ است، اما هنوز طرح جلد ندارید. طبیعتاً بسیاری از ناشران برای این کار به طراحان گرافیک مراجعه می کنند، اما اکنون می توانید از ابزارهای هوش مصنوعی نیز استفاده کنید. برای این ابزارها کافی است چند کلمه کلیدی اساسی مرتبط با موضوع کتاب ارائه کنید تا با طرح های زیادی مواجه شوید. با استفاده از این ابزارها – که اکنون به صورت رایگان در دسترس هستند می‌توانید بدون نگرانی بابت پرداخت پول، ساعات زیادی را آزمون و خطا کنید تا در نهایت طرح موردنظر خود را پیدا کنید.

همین کار را می توان به عنوان مثال برای جلد آلبوم موسیقی، پوستر و انواع چیزهای دیگر انجام داد.

ساده‌تر شدن بعضی کارها

ایجاد انواع جدیدی از هنر

هوش مصنوعی این قدرت را دارد که دنیای شبیه‌سازی و واقعیت را پیوند دهد. در حال حاضر نیز از هوش مصنوعی برای ایجاد فضاهای سه بعدی و گرفتن مدل استفاده می شود. بنابراین در آینده می توانیم از این فناوری برای خلق تجربیات هنری مختلف استفاده کنیم.

به عنوان مثال، شاید در آینده ای نه چندان دور، کاربران متاورس از موزه هایی دیدن کنند که مملو از آثار هنری ایجاد شده توسط هوش مصنوعی هستند. شاید این آثار هنری هر ثانیه تغییر می کنند و با آثار ایستا و ثابتی سروکار نداشته باشیم. به طور کلی هوش مصنوعی در حوزه هنر می تواند پتانسیل بی پایانی داشته باشد. تنها محدودیتی که در این زمینه می توانیم ببینیم، محدودیت های تخیل مردم است.

با هوش مصنوعی، مرز خاصی برای هنر وجود ندارد

در حال حاضر، به غیر از تصاویر، از هوش مصنوعی برای مواردی مانند خلق موسیقی، شعر، داستان و موارد دیگر استفاده می شود. اما در میان آنها، ابزارهای مربوط به ایجاد تصاویر با سرعت شگفت انگیزی در حال توسعه هستند.

حتی در حال حاضر، شرکت هایی مانند متا ابزارهای هوش مصنوعی را برای ایجاد ویدیوهای کوتاه توسعه داده اند. یعنی در آینده هنگام ارائه متن به این ابزارها با فیلم ها و انیمیشن های کوتاه و بلند مواجه خواهیم شد. هوش مصنوعی هنوز در مراحل ابتدایی است و پتانسیل این فناوری آنقدر زیاد است که هنوز نمی توانیم تمام امکانات آن را درک کنیم.

سخن آخر

هنر ایجاد شده توسط هوش مصنوعی قطعاً مرزهای دنیای هنر را محو می کند. اگرچه برخی از هنرمندان به شدت نگران این ابزار هستند، اما مانند همه ابزارها و ابداعات دیگر، این افراد می توانند از آنها برای گسترش خلاقیت و بهبود آثار خود استفاده کنند. بنابراین دیر یا زود هنرمندان باید این ابزارها را جدی بگیرند و البته هنرمندانی که ایده خاصی ندارند و عمدتاً کپی‌برداری می کنند با فراگیری این ابزارها، با مشکلات جدی روبرو خواهند شد.

 

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *