تیزرینگ
تیزرینگ
A17 پرو در برابر اسنپدراگون ۸ نسل ۲؛ ماراتن چیپست‌های پرچمدار

A17 پرو در برابر اسنپدراگون ۸ نسل ۲؛ ماراتن چیپست‌های پرچمدار

A17 پرو در برابر اسنپدراگون ۸ نسل ۲؛ ماراتن چیپست‌های پرچمدار

همانطور که احتمالا می دانید، مدل های آیفون 15 پرو از چیپست جدید A17 Pro استفاده می کنند. با توجه به اینکهاسنپدراگون ۸ نسل ۲ در حال حاضر قدرتمندترین چیپست موجود در اکوسیستم اندروید است، در این مقاله به مقایسه تراشه جدید اپل در برابر آن می پردازیم. قبل از پرداختن به این مقایسه باید یادآوری کنیم که از سال گذشته اپل تصمیم گرفت از چیپست قدیمی برای مدل های استاندارد آیفون استفاده کند و امسال مدل های استاندارد آیفون 15 با چیپست قدیمی A16 وارد بازار شدند.

مشخصات A17 پرو و اسنپدراگون ۸ نسل ۲

مطابق معمول، اپل برای تراشه‌های خود تغییرات زیادی روی طراحی‌های شرکت‌ Arm اعمال می‌کند و به همین دلیل طراحی به کار رفته در این تراشه ها در چیپست گوشی های اندرویدی استفاده نمی شود. به لطف این رویکرد، تراشه های اپل معمولاً از نظر عملکرد حرفی برای گفتن دارند. در چیپست A17 Pro دو هسته قدرتمند با سرعت 3.78 گیگاهرتز داریم که همراه با آنها 4 هسته کم مصرف با مصرف 2.11 گیگاهرتز کار می کنند. از سوی دیگر، اسنپدراگون 8 نسل 2 از طراحی‌های شرکت Arm استفاده می کند. یک هسته Cortex-X3، 4 هسته Cortex-A715s و 4 هسته Cortex-A510s. به طور کلی، تراشه اپل همچنان عملکرد بسیار بهتری نسبت به رقیب خود در زمینه چند رشته ای ارائه می دهد.

نامA17 ProSnapdragon 8 Gen 2
فناوری ساخت۳ نانومتری۴ نانومتری
CPUدو هسته با سرعت ۳.۷۸ گیگاهرتز
۴ هسته با سرعت ۲.۱۱ گیگاهرتز
۱ هسته با سرعت ۳.۱۹ گیگاهرتز
۲ هسته با سرعت ۲.۸ گیگاهرتز
۲ هسته با سرعت ۲.۸ گیگاهرتز
۳ هسته با سرعت ۲.۰ گیگاهرتز
GPUپردازنده‌ی گرافیکی ۶ هسته‌ایAdreno 740
هوش مصنوعیموتور عصبی ۱۶ هسته‌ایHexagon DSP
پشتیبانی از رمLPDDR5LPDDR5X
ویدئوکدک HEVC و AV1
 پشتیبانی از فیلمبرداری ۴K با سرعت ۶۰ فریم در ثانیه
کدک HEVC و AV1
پشتیبانی از فیلمبرداری ۸K با سرعت ۳۰ فریم در ثانیه و فیلمبرداری ۴K با سرعت ۱۲۰ فریم در ثانیه
مودم ۴G/5GX70 LTE/5GX70 LTE/5G
سرعت دانلود ۴G/5G۱۰ گیگابیت بر ثانیه۱۰ گیگابیت بر ثانیه
سرعت آپلود ۴G/5G۳.۵ گیگابیت بر ثانیه۳.۵ گیگابیت بر ثانیه
سایر شبکه‌هابلوتوث ۵.۳بلوتوث ۵.۳
وای‌فایوای‌فای ۶Eوای‌فای ۷

به گفته اپل، پردازنده این تراشه 10 درصد بهتر از نسل قبل عمل می کند و هسته های کم مصرف می توانند تا 3 برابر با همان قدرت نسبت به نسل قبلی عملکرد بهتری داشته باشند. این بدان معناست که A17 Pro فاصله قابل توجهی با اسنپدراگون ۸ نسل ۲دارد، در همین حال، باید ببینیم که آیا اسنپدراگون ۸ نسل ۲ که به زودی عرضه می شود می تواند فاصله خود را با A17 Pro کم کند یا خیر.

برای تراشه A17 Pro، اپل توجه زیادی به بهبود عملکرد GPU کرده است. تعداد هسته های GPU از 5 به 6 افزایش یافته است و 20 درصد سریعتر از نسل قبلی است. البته Adreno 740 کوالکام سال گذشته توانست تراشه اپل را پشت سر بگذارد و به همین دلیل اپل باید برای افزایش فاصله خود با اسنپدراگون 8 نسل 3 بیشتر بر روی بهبود عملکرد پردازنده گرافیکی تمرکز کند. البته A17 Pro یک مزیت مهم دیگر در این زمینه دارد.

یکی از مهم ترین ویژگی های جدید چیپست A17 Pro پشتیبانی آن از قابلیت رهگیری پرتو است. البته باید یادآور شویم که چیپست های اسنپدراگون ۸ نسل ۲، اگزینوس ۲۲۰۰ و مدیاتک Dimensity 9200 نیز از این قابلیت پشتیبانی می کنند. بنابراین اپل در این زمینه پیشگام نیست. در این میان مهمترین ویژگی پردازنده گرافیکی A17 Pro این است که می تواند تعدادی بازی کنسول را اجرا کند.

امسال اپل از فناوری ساخت 3 نانومتری TSMC برای چیپست A17 Pro استفاده می کند که طبیعتاً مزایای قابل توجهی نسبت به فناوری 5 نانومتری به کار رفته در سه نسل قبلی دارد. قابل ذکر است که این چیپست در حال حاضر تنها تراشه 3 نانومتری موجود در بازار است. به گفته TSMC، فناوری 3 نانومتری می تواند مصرف انرژی را تا 35 درصد در مقایسه با فناوری 5 نانومتری کاهش دهد. البته باید توجه داشته باشیم که نسل قبلی A17 Pro از فناوری پیشرفته تری 5 نانومتری بهره می برد و بنابراین مصرف انرژی را تا 35 درصد بهبود نخواهد داد. لازم به ذکر است که اسنپدراگون 8 نسل 3 آینده از فناوری 4 نانومتری بهره می برد و بنابراین اپل برتری خود را در این زمینه حفظ خواهد کرد.

بنچمارک‌ها

برای نگاه دقیق تر به تفاوت های این دو تراشه، طبق معمول، باید از بنچمارک ها استفاده کنیم که تفاوت ها را با دقت بهتری نشان دهند. تست استرس نیز برای A17 Pro انجام شده است تا عملکرد این تراشه در مدت زمان طولانی مشخص شود.

بر اساس این معیارها، بهبود عملکرد پردازنده بهتر از ادعای بهبود ۱۰ درصدی اپل است. به طور مشخص این پردازنده در تست تک هسته ای GeekBench 6 توانسته 17 درصد عملکرد بهتری نسبت به نسل قبلی و در تست چند هسته ای 12 درصد عملکرد بهتر ارائه دهد. بنابراین به نظر می‌رسد اپل به عملکرد چند هسته‌ای اشاره داشته که برای بسیاری از پردازش‌ها، عملکرد چند هسته‌ای اهمیت بیشتری دارد.

بنچمارک‌ها

از نظر عملکرد پردازنده گرافیکی، بر اساس تست Wild Life تنها شاهد یک درصد بهبود هستیم.البته این موضوع به محدود کردن این بنچمارک در iOS به 60 فریم بر ثانیه است. اما در تست Wild Life Extreme که فشار بیشتری به پردازنده گرافیکی وارد می کند، توانست 20.7 درصد عملکرد بهتری نسبت به نسل قبلی خود نشان دهد و در این تست بهتر از اسنپدراگون 8 نسل 2 بود.

در این میان باید به اهمیت ثبات شغلی اشاره کرد. A17 Pro فقط می تواند برای مدتی 60 فریم در ثانیه ارائه دهد و پس از آن 9 درصد کاهش عملکرد را تجربه می کند. البته بعد از این کاهش می تواند ثبات خود را حفظ کند. از طرفی گلکسی اس 23 اولترا مجهز به اسنپدراگون 8 نسل 2 اگرچه خیلی زود با افت عملکرد مواجه خواهد شد اما می تواند عملکرد بهتری نسبت به A17 پرو برای مدت زمان طولانی تری ارائه دهد و در نهایت سطح عملکرد آن را به شما ارائه خواهد کرد. به حد و اندازه تراشه اپل برسد. در این میان باید به برخی از گوشی‌های گیمینگ مانند ایسوس راگ فون ۷ اشاره کرد که می توانند عملکرد بهتری را برای مدت زمان طولانی تری ارائه دهند.

اما در تست Solar Bay که فناوری رهگیری پرتو استفاده می شود، A17 Pro عملکرد ضعیفی دارد. در حالی که این تراشه در ابتدا نسبت به اسنپدراگون ۸ نسل ۲ و دایمنسیتی ۹۲۰۰ بهتر ظاهر شده، تنها پس از 1 دقیقه 27 درصد کاهش پیدا می کند. این در حالی است که، اسنپدراگون 8 نسل 2 می تواند  پردازش‌های مربوط به رهگیری پرتو را با سرعت بهتری برای مدت زمان طولانی تری اجرا کند.

روی هم رفته سرعت بالاتر هسته‌های پردازنده‌ی گرافیکی A17 پرو، باعث شده این تراشه ابتدای پردازش را با سرعت بیشتری ارائه کنند ولی خیلی زود عملکرد با افت قابل توجهی روبرو می‌شود. در مورد اسنپدراگون ۸ نسل ۲ با توجه به اینکه از همان ابتدا عملکرد نسبتا ضعیف‌تری دارد، در ادامه و با افزایش فشار هم افت کمتری پیدا می‌کند.

سخن پایانی

واقعیت این است که برای کاربر معمولی، بهبودهای 10 تا 20 درصدی ارائه شده توسط تراشه های جدید چندان قابل توجه نخواهد بود. اما در نهایت، واقعیت این است که نمی‌توانیم قدرت پردازش فوق‌العاده‌ی A17 Pro موجود در مدل‌های پرو آیفون ۱۵ را کتمان کنیم. به لطف پیشرفت های انجام شده در این تراشه، بدون شک یکی از بهترین پیشرفت ها در بین تراشه های موبایل اپل است.

با این حال از طرف دیگر باید به مشکلات پایداری عملکرد این تراشه هم اشاره کنیم. اسنپدراگون ۸ نسل ۲ سال گذشته راهی بازار شده و بنابراین A17 پرو باید با اسنپدراگون ۸ نسل ۳ مقایسه شود که به زودی از آن رونمایی خواهد شد. باید ببینیم کوالکام با این تراشه می‌تواند فاصله‌ی خود را نسبت به تراشه‌های موبایل اپل (به‌خصوص در زمینه‌ی پردازنده) کاهش دهد یا نه.

 

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *