تیزرینگ
تیزرینگ
هوش مصنوعی با زندگی ما چه می‌کند

هوش مصنوعی با زندگی ما چه می‌کند

هوش مصنوعی با زندگی ما چه می‌کند

کاربردهای هوش مصنوعی در یک نگاه

دنیایی را تصور کنید که در آن ربات ها و ماشین های هوشمند فعالیت های روزمره و اجتماعی ما را در دست گرفته و تمام اقدامات توسط آنها انجام می شود. ربات ها به جای حسابداران، صندوقدارها، برنامه نویسان و حتی معلمان می نشینند و کار می کنند. آنها حتی می توانند مانند ذهن انسان نوشتاری ایجاد کنند. شاید بتوان این نقطه را اوج و پیشرفت هوش مصنوعی نامید. که یکی از پرطرفدارترین شاخه های علم و فناوری آی تی در سال های اخیر می باشد.

شاید وقتی برای اولین بار نام هوش مصنوعی را می شنویم، به فیلم های علمی تخیلی یا سرویس جستجوی صوتی گوگل فکر می کنیم، اما واقعیت این است که هوش مصنوعی شامل مواردی فراتر از ربات ها می شود.در واقع با سرعت پیشرفتی که ملموس است، به نظر می رسد هوش مصنوعی در آینده ای نه چندان دور جایگزین برخی مشاغل انسانی شود.

اگرچه توانایی ذهن انسان را نمی توان با هیچ روباتی مقایسه کرد. با این حال، چه بخواهید و چه نخواهید، پیشرفت علم و فناوری به تدریج جای انسان ها را خواهد گرفت و در آینده ای نزدیک، ناگزیر هوش مصنوعی جایگزین برخی مشاغل خواهد شد. اگرچه کارایی آن به اندازه هوش واقعی نیست. اما هوش مصنوعی چگونه تعریف می شود و چه کاربردهایی دارد؟ برای معرفی گسترده این مفهوم با ما همراه باشید.

هوش مصنوعی به زبان ساده

هوش مصنوعی نباید به ربات ها محدود شود. در واقع می توان آن را ماشینی معرفی کرد که می تواند مانند یک انسان فکر کند و مانند او باهوش باشد. امروزه نمونه های زیادی از آن را در طول روز می بینیم و در زندگی خود به آن می پردازیم. هوش مصنوعی در ابتدا با این هدف ایجاد شد که بتواند کارهایی را انجام دهد که انسان می تواند انجام دهد، اما در عمل چنین چیزی غیرممکن است. انسان ها با چشمان خود می بینند، لمس می کنند و به طور کلی تجربه را از طریق قدرت تفکر و هوش خود پردازش می کنند. ربات‌هایی که به وسیله انسان ساخته و پرداخته می‌شوند با هدف جایگزینی عملکرد ذهن انسان طراحی می‌شوند و این موضوع تناقض مبهمی را درون خود دارد.

بسیاری هوش مصنوعی را شاخه‌ای از دریای بی‌پایان فناوری‌هایی می‌دانند که ماشین‌هایی را برای تقلید رفتار انسان ایجاد کرده‌اند. در واقع، عده‌ای هوش ساخته شده توسط انسان را با قدرت تفکر، تعقل و پردازش خود او، برابر می‌دانند. علیرغم پیشرفت های چشمگیر هوش مصنوعی در سال های اخیر، این فناوری نتوانسته است کنترل بسیاری از مشاغل انجام شده توسط انسان را در دست بگیرد. بسیاری از مردم بر این باورند که هوش مصنوعی هرگز به سطح تفکر و استدلال انسان نخواهد رسید.

کاربرد هوش مصنوعی

این رقیب سرسخت انسان، نقش بسیار پررنگی را در علم و فناوری‌های متعدد ایفا کرده است. از ماشین ظرفشویی و لباسشویی تا انواع گجت‌ها و حتی موتورهای جستجو می‌توانند هوش مصنوعی به حساب آیند. شاید در بدو ورود و ابداع هوش مصنوعی، حساب و کتاب کردن با ماشین‌حساب یا تبدیل گفتگوی ضبط شده به متن عجیب به نظر می‌رسید؛ اما با پیشرفت شگرف و به تدریج این هوش ساختگی، اعزام ربات‌ها به فضا نیز چندان دور از ذهن و غیرعملی نیست؛ همانطور که اکنون نیز در حال انجام است! پس می‌بینید که هوش مصنوعی در تمام زندگی امروز ما جریان دارد.

کاربرد هوش مصنوعی

انواع هوش مصنوعی

هوش مصنوعی بسته به عملکرد و شدت آن به انواع مختلفی تقسیم می شود که در ادامه این مقاله به آن خواهیم پرداخت:

هوش مصنوعی عمومی/ هوش مصنوعی متمرکز

همه ما حداقل چند بار در روز از انواع مختلف هوش مصنوعی استفاده کرده ایم. به حدی که در برخی موارد کار روزمره ما بدون آنها نمی تواند انجام شود. اگر بخواهیم مثال های خاصی از محدودیت هوش مصنوعی در زندگی مان بزنیم، می توان به ماشین ظرفشویی، انواع بازی ها،  نرم‌افزارهای تاکسی اینترنتی و یا نرم‌افزارهای نمایش آب و هوا اشاره کنیم. این ابزارها در ابتدای ورود، پیچیده به نظر می‌رسیدند اما مدتی بعد حتی عموم مردم نیز دریافتند که تکنولوژی چندان پیچیده‌ای بر این دسته از هوش مصنوعی‌ها حاکم نیست.

هوش مصنوعی جایگزین انسان/ هوش مصنوعی دارای آگاهی و احساس

این دسته بخشی از هوش مصنوعی است که در فیلم های علمی تخیلی مانند آن دیده ایم. ربات های عجیب و غریبی که جای انسان ها را می گیرند و اقدامات هوشمندانه ای انجام می دهند. آنها غذا سرو می کنند، متن می نویسند، غذا می پزند و بسیاری کارهای دیگر که شامل درک و هوش انسانی است.

هوش مصنوعی که حتی انسان هم از پس اعمال آن برنمی‌آید!/ هوش مصنوعی برتر نسبت به انسان

شاید نگرانی اصلی افراد در سراسر جهان متوجه این دسته از هوش مصنوعی باشد؛ چراکه حتی فراتر از قدرت درک و هوش انسان می‌رود. این نوع هوش مصنوعی به راحتی می تواند کارهایی را انجام دهد که هوش و استعداد انسان قادر به انجام آنها نیست.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *