تیزرینگ
تیزرینگ
قبل از دودی کردن شیشه خودرو، این نکات را مد نظر قرار دهید

قبل از دودی کردن شیشه خودرو، این نکات را مد نظر قرار دهید

قبل از دودی کردن شیشه خودرو، این نکات را مد نظر قرار دهید

بسیاری از خودروهایی که در خیابان های شهر می بینید به دلایل مختلف شیشه های خود را دودی کرده‌اند. اگر می خواهید کاری مشابه انجام دهید، حتما قبل از  دودی کردن  شیشه ماشین خود این نکات را در نظر داشته باشید. شیشه دودی شیشه ای است که از نظر بصری تیره خواهد بود اما همچنان از طریق آن دیده می شود. بنابراین شفافیت شیشه را باید به اندازه ای در نظر گرفت که نه تنها دید راننده (به ویژه در شب) را بهبود می بخشد، بلکه به رانندگان، دوچرخه سواران و مجریان قانون اجازه می دهد دید بسیار واضحی از فضای داخلی خودرو داشته باشند.شفافیت نسبت به ضریب انتقال نور است و در صورتی که ضریب عبور نور شیشه بیش از ۳۰ درصد باشد، پنجره رنگی تلقی می‌شود و منجر به دید کمتر از حد مطلوب برای راننده خواهدشد.

در این مقاله ابتدا به دلایل دودی کردن شیشه خودرو می‌پردازیم و سپس در مورد نکات قبل از دودی کردن شیشه خودرو صحبت خواهیم کرد.

دلایل دودی کردن شیشه خودرو

افرادی که شیشه دودی را به شیشه معمولی ترجیح می دهند معمولا یکی از دلایل زیر را دارند.

محافظت در برابر اشعه مضر UV

دودی کردن شیشه خودرو راهی برای محافظت در برابر خطرات نور خورشید و اشعه های خطرناک و مضر UV است. متاسفانه بسیاری از خودروهای تولید شده در کشور فاقد شیشه‌های آنتی UV هستند.

خنک کردن فضای داخلی خودرو

در فصل تابستان، با افزایش دمای هوا، دودی کردن شیشه یک ایده عملی است. شیشه های دودی برای از بین بردن گرمای شدید داخل کابین خودرو و جلوگیری از سوختن پوست سرنشینان بسیار عالی هستند. از این رو گاهی صاحبان خودرو برای حفظ سلامت خود و سرنشینان به فکر دودی کردن شیشه های خودرو می افتند.

سلیقه شخصی صاحب خودرو

یکی دیگر از دلایل دودی کردن شیشه ماشین، سلیقه شخصی صاحب آن است. به نظر می رسد دلیلی که اکثر صاحبان خودرو به دودی کردن شیشه های خود می اندیشند، شخصی سازی خودرو است. در واقع آنها دلیل این امر را حفظ حریم شخصی خود و مسافران می دانند و معتقدند با دودی کردن شیشه ماشین تا حد زیادی از چشم مردم پنهان می مانند و آرامش بیشتری را تجربه خواهند کرد.

جالب است بدانید که به همان اندازه که وضوح دید از بیرون خودرو به داخل کمتر می‌شود، سرنشینان خودرو در روزهای آفتابی، دید بهتری از فضای بیرون خواهند داشت

سلیقه شخصی صاحب خودرو

قوانین دودی کردن شیشه خودرو

با توجه به دلایل ارائه شده می توان دودی کردن شیشه خودرو را راه حل مناسبی دانست. اما نباید از این واقعیت غافل شد که قوانین راهنمایی و رانندگی نیز برای این امر اعمال می شود. بهتر است قبل از دودی کردن شیشه ماشین خود این موارد را بدانید.

قوانین راهنمایی و رانندگی برای میزان درصد دید

راهنمایی و رانندگی قانونی مبنی بر محدودیت دودی کردن شیشه خودرو برای صاحبان خودرو اعمال کرده است.طبق این قانون مالکان خودرو تنها می توانند شیشه خودرو را از 35 تا 40 درصد تیره کنند. البته منظور از درصد دودی کردن درصد دید است. این به این معنی است که باید دید 35تا40٪ در خودرو از بیرون وجود داشته باشد. هرچه این درصد کمتر باشد، دید کمتر و شیشه خودرو تیره تر می شود. به عنوان مثال، شیشه دودی 5 درصد بسیار تیره تر از شیشه دودی 45 درصد است.

در صورت نقض این قانون از سوی مالکان خودرو، پلیس راهنمایی و رانندگی می تواند خودرو را متوقف و 50 هزار تومان جریمه کند. نه تنها پلیس راهنمایی و رانندگی، بلکه پلیس نیز می تواند خودرویی را که قانون دودی کردن شیشه را رعایت نکرده باشد، بازداشت کند.

علت محدودیت برای دودی کردن شیشه خودرو

یکی از مهمترین دلایل وضع و اجرای این قانون، توانایی پلیس در رصد فضای داخلی خودرو از فاصله کمتر از 3 متر است. در واقع پلیس باید بتواند داخل خودرو را در این فاصله به خوبی مشاهده کند، بنابراین اگر راننده خودرو کاری خلاف قوانین راهنمایی و رانندگی انجام دهد، مانند نبستن کمربند ایمنی، استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی، خوردن و آشامیدن و غیره می توانند ماشین را متوقف کنند و با راننده روبرو شوند.

نکته جالبی که در این مورد وجود دارد، تست کردن تیرگی توسط پلیس است که در بسیاری از کشورهای دیگر، انجام می‌شود؛ این در حالی است که متاسفانه در داخل کشور این تست وجود ندارد و مجریان قانون باید از چشمان خود کمک بگیرند.

قانون معاینه فنی برای درصد دودی کردن شیشه خودرو

پس از قانون راهنمایی و رانندگی، مراکز معاینه فنی نیز قانونی در خصوص درصد دودی کردن شیشه خودروها در نظر گرفته اند. کارشناس فنی دود کردن شیشه عقب خودرو را غیر قانونی می داند. هر چند درصد دودی کردن شیشه عقب برابر یا بیشتر از درصد مجاز باشد. در صورت عدم رعایت این قانون از سوی مالک خودرو، مراکز معاینه فنی خودرو، برگه معاینه فنی را صادر نمی کنند.

قانون‌گذار دلیل اعمال این قانون را اختلال در دید راننده از آینه وسط مخصوصا در شب و مسیرهای تاریک عنوان کرده است که منجر به تصادفات مرگبار و غیرقابل جبران خواهد شد. ناگفته نماند که اگر شیشه خودرو در حین تولید در کارخانه یا به اصطلاح شیشه دودی فابریک کارخانه دود شده باشد و پلیس بتواند از فاصله کمتر از 3 متر سرنشینان داخل خودرو را ببیند، قانون. ذکر شده شامل آن نمی شود و  برگه معاینه فنی برای آن خودروها صادر خواهد شد.

قانون معاینه فنی برای درصد دودی کردن شیشه خودرو

شرایط خاص دودی کردن شیشه خودرو

با توجه به قوانینی که تا حدودی دودی کردن شیشه خودرو را محدود می کند، تذکراتی نیز وجود دارد که بر اساس آن صاحبان خودرو می توانند شیشه خودرو را دودی کنند.

داشتن مجوز از پزشک برای دودی کردن شیشه خودرو

راهنمایی و رانندگی به افرادی که مجوز استفاده از شیشه های دودی را از پزشک متخصص دریافت کرده اند، مجوز دودی کردن شیشه خودرو را صادر می کند. البته فراموش نکنیم برای گرفتن مجوز دودی کردن شیشه خودرو باید غلظت دودی کردن شیشه خودرو توسط کمیسیون فنی و پزشکی پلیس راهنمایی و رانندگی مشخص شود.

استثناهایی برای این قاعده وجود دارد که عمدتاً منشأ پزشکی دارند. باید بدانید که برای افراد مبتلا به برخی بیماری های پوستی نادر که به دلیل حساس بودن به نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش نیاز به استفاده از فیلم های خاص خورشیدی دارند، بدون یک لایه ضد آفتاب با محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش، آنها در معرض خطر واکنش های پوستی بیش از حد هستند.به طور خاص، این وسایل نقلیه برای حمل و نقل افرادی هستند که از بیماری های خاص رنج می‌برند و باید شیشه خودرویی که با آن جابه جا می‌شوند، دودی باشد؛ مانند پروتوپورفیری اریتروپوئیتیک، پورفیری اریتروپوئیتیک مادرزادی و گزرودرما پیگمنتوزوم.

هزینه دودی کردن شیشه خودرو

افرادی که شیشه خودرو را دودی می کنند با قیمت های متفاوتی در بازار مواجه می شوند.

نوع خودرو

مهم ترین موضوع در قیمت دودی کردن، نوع خودرو، نوع شیشه های خودرو و تعداد آنهاست. به عنوان مثال برای دود کردن شیشه برخی از خودروها مانند 206 باید هزینه بیشتری نسبت به خودروهای دیگر پرداخت کنید. دلیل این مشکل نیز سخت بودن نصب برچسب دود بر روی شیشه های این نوع خودروها به دلیل خمیده بودن آن است.

جنس برچسب دودی

بسته به نوع برچسب دودی استفاده شده، قیمت نیز تغییر می کند. برای استفاده از برچسب هایی که عملکرد ضد اشعه ماوراء بنفش دارند، باید هزینه بیشتری بپردازید. همچنین زمانی که شیشه ماشین را دودی می کنید باید در نظر داشته باشید که اگر از برچسب های بی کیفیت استفاده می کنید پس از مدتی مجبور به تعویض آن ها خواهید شد.چون حباب‌های داخل این برچسب‌ها به طور کامل از بین نخواهد رفت و همچنین با گذشت زمان رنگ دودی تغییر کرده و لبه‌های برچسب‌ها نیز باز خواهد شد.

البته بد نیست بدانید برچسب‌هایی که برای دودی کردن شیشه ماشین استفاده می شود معمولا عمر طولانی دارند و به طور متوسط ​​تا 10 سال قابل استفاده هستند.

وسایل نقلیه غیر مشمول مقررات

در نهایت، به نظر می‌رسد رعایت قوانین مربوط به شیشه های رنگی برای تضمین ایمنی رانندگان و عابران پیاده ضروری است. اگر وسیله نقلیه شما مجهز به آن باشد، باید بدانید که چگونه میزان شفافیت (اندازه گیری تخصصی، گواهی سازنده) را توجیه کنید، در غیر این صورت حتی ممکن است برای گذراندن معاینه فنی دچار مشکل شوید. 

استفاده از شیشه دودی مزایای زیادی دارد به خصوص برای افرادی که می خواهند خود را در برابر عواملی مانند نور خورشید، اشعه ماوراء بنفش محافظت کنند، در تابستان با گرما مبارزه کنند، از تغییر رنگ صندلی و … جلوگیری کنند. برخی نیز تصور می کنند که شیشه های دودی سبک خاصی به خودروی خود می بخشد، اما امروزه برای نصب این شیشه ها باید به قوانین توجه کرد.

قانون در مورد شیشه های رنگی یا دودی چه می گوید؟

استفاده از شیشه های رنگی یا فیلم های رنگی ممنوع نیست اما برای رعایت استانداردها باید حداقل 70 درصد نور از شیشه های خودرو عبور کند. این قانون فقط برای شیشه های جلو (پنجره ها و شیشه های بغل) اعمال می شود و به شیشه های جانبی عقب مربوط نخواهدشد.  بنابراین شیشه‌های خودرو می‌توانند رنگی کمتر از ۳۰ درصد داشته باشند و در صورت شکستگی شیشه، آنها باید به راننده اجازه دهند تا جاده را به وضوح ببیند. 

و در آخر

با توجه به نکاتی که در مورد دودی کردن شیشه خودرو ذکر شد، می توانید با در نظر گرفتن نوع خودرو، منطقه ای که در آن زندگی می کنید و میزان هزینه ای که برای دودی کردن شیشه خودرو می توانید اقدام به دودی کردن کنید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *