تیزرینگ
تیزرینگ
ژیمناستیک کودکان؛ هرآنچه باید بدانید

ژیمناستیک کودکان؛ هرآنچه باید بدانید

ژیمناستیک کودکان؛ هرآنچه باید بدانید

آیا تا به حال ژیمناستیک کودکان را تماشا کرده اید؟ ژیمناستیک ورزشی پویا و هیجان انگیز است که کودکان می توانند آن را بیاموزند. در این ورزش کودکان قدرت، انعطاف و کار گروهی را تمرین می دهند و عزت نفس آنها افزایش می یابد. در این مقاله وارد دنیای هیجان انگیز ژیمناستیک کودکان می شویم و اطلاعات مفید و کاربردی در مورد آن می خوانیم. با ما همراه باشید.

ژیمناستیک کودک چیست؟

ژیمناستیک ورزشی است که سرعت، قدرت، انعطاف پذیری، هماهنگی و تعادل را بهبود می بخشد. این ورزش که نیاز به تمرین و کسب مهارت دارد، هم برای دختران و هم برای پسران مناسب است و یک ورزش عالی برای بهبود تعادل، مهارت‌های حرکتی اولیه و هماهنگی کودکان به حساب می آید. کارشناسان توصیه می کنند ژیمناستیک را از سنین پایین شروع کنید. اکثر کسانی که در کودکی ژیمناستیک را شروع می کنند این ورزش را تا بزرگسالی ادامه می دهند.

بچه‌ها از چه سنی باید ژیمناستیک را شروع کنند؟

هیچ قانون خاصی برای شروع ژیمناستیک وجود ندارد. برخی از مربیان کودکان 2 ساله را آموزش می دهند و برخی می گویند باید تا نوجوانی صبر کنید. طبق تحقیقات آکادمی اطفال آمریکا، کودکان بین 2 تا 5 سال می توانند ژیمناستیک را شروع کنند. در این سن، مهارت های حرکتی کودکان رشد می کند و ژیمناستیک هماهنگی اعصاب و عضلات را بهبود می بخشد. ژیمناستیک در این سن به منظور بازی و یادگیری حرکات ساده آموزش داده می شود. به گفته این مؤسسه تحقیقاتی، کودکان 6 تا 9 ساله توانایی یادگیری بهتری دارند و باید در این دوران از آنها انتظار پیشرفت داشت.

قبل از ثبت نام فرزند خود در کلاس ژیمناستیک، باید آمادگی او را ارزیابی کنید. اگر فرزند شما می تواند در کلاس های مختلف شرکت کند، آموزش پذیر است و به ورزش علاقه دارد، می توانید او را به کلاس های ژیمناستیک ببرید. کارشناسان می گویند بهتر است یک جلسه آزمایشی برای کودک زیر 5 سال در نظر گرفته شود. او را به کلاس ژیمناستیک ببرید و ببینید آیا او آماده است تا این ورزش را شروع کند.

فواید ژیمناستیک برای کودکان

ژیمناستیک فواید جسمی و ذهنی زیادی برای کودکان دارد. فرقی نمی کند کودک شما برای تفریح ​​این ورزش را دنبال کند یا جدی. ژیمناستیک به کودکان مهارت هایی می آموزد که در زندگی مفید هستند. از افزایش تعادل و قدرت بدنی گرفته تا افزایش آگاهی بدن و مهارت های اجتماعی. در زیر به مهمترین فواید ژیمناستیک می پردازیم.

۱. بهبود سلامتی

زمانی که کودک شما به طور منظم ورزش کند، از سلامتی بهتری برخوردار خواهد بود. ورزش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را کاهش می دهد و از کاهش توان کار در بزرگسالی جلوگیری می کند. طبق تحقیقات، کودکانی که ژیمناستیک انجام می دهند کمتر در معرض پوکی استخوان هستند.

علاوه بر این، ژیمناستیک چربی سوزی را آسان می کند و کودک شما اضافه وزن نخواهد داشت. شرکت در کلاس های ژیمناستیک خواب کودک را نیز بهبود می بخشد.

۲. افزایش قدرت بدنی

کارشناسان می گویند که ژیمناستیک پایه و اساس ورزش های دیگر است، بنابراین اگر در کودکی به ژیمناستیک مشغول بوده اید، علاقه مندی به هر ورزشی در بزرگسالی برای شما آسان تر خواهد بود. تمرینات این ورزش با وزن بدن انجام می شود و باعث افزایش قدرت عضلات مرکزی، بالاتنه و پایین تنه می شود. ژیمناستیک از سنین پایین به کودکان قدرت و استقامت عضلانی می دهد، تعادل و مهارت های آنها را بهبود می بخشد و قدرت ذهنی آنها را افزایش می دهد.

۳. بهبود مهارت‌های اجتماعی

شرکت در کلاس‌های ژیمناستیک عادات سالمی در کودکان ایجاد و فرصت ارتباط با هم‌سالان را برای آنها فراهم می‌کند. بچه‌ها در ارتباط با دیگر کودکان یاد می‌گیرند فعالیت‌های گروهی انجام دهند و تعامل اجتماعی داشته باشند. کلاس‌های ورزشی به بچه‌ها یاد می‌دهند نظم داشته باشند، به قوانین پایبند بمانند و به قوانین احترام بگذارند. کودکان از دوستانشان انگیزه می‌گیرند و با مربیان خود رابطه سالمی برقرار می‌کنند.

۴. یادگیری نظم

معایب ژیمناستیک

کلاس ژیمناستیک محیطی ایده آل برای یادگیری بازی و اخلاق ورزشی است. بچه‌هایی که ژیمناستیک انجام می‌دهند، ورزش منظم انجام می‌دهند و سال‌ها برای رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کنند. آنها یاد می گیرند که برای رسیدن به وضعیت مطلوب تلاش کنند و پشتکار داشته باشند. در این کلاس ها کودکان تعهد، وفاداری و کار گروهی را می آموزند تا حتی اگر به ورزش ادامه ندهند، در آینده قضاوت و کار گروهی خوبی داشته باشند.

۵. غلبه بر ترس

برخی از حرکات ژیمناستیک برای کودکان ترسناک است. همچنین بیشتر کودکان از امتحان چیزهای جدید می ترسند. ژیمناستیک کودک را تشویق می کند تا بر ترس های خود غلبه کند و زیر نظر مربی کارهای هیجان انگیز را امتحان کند. مربی ژیمناستیک چالش های مختلفی را برای شاگردان در هر کلاس ارائه می دهد و به آنها کمک می کند تا حرکات جدید را یاد بگیرند. با این رویکرد کودکان می آموزند که با تمرین و صبر می توانند به اهداف دور از ذهن خود برسند و موفق شوند. چنین مهارتی هم در ورزش و هم در زندگی برای آنها مفید است.

۶. توسعه ذهنی

فواید ژیمناستیک صرفا فیزیکی نیستند. این ورزش تمرکز کودکان را زیاد می‌کند. در کلاس‌های ژیمناستیک، با انجام هر تمرین ارتباط مغز و بدن تقویت می‌شود و به‌مرور هماهنگی و تعادل کودک بیشتر خواهد شد. محققان می‌گویند همبستگی بین بچه‌های یک کلاس هم خیلی مفید است. آنها دوستی، همکاری و تعهد را در کلاس‌های ورزشی یاد می‌گیرند و برای همیشه این مهارت‌ها در ذهنشان باقی می‌ماند.

۷. تسلط بر بدن

یکی از عوامل مهم در ژیمناستیک انعطاف پذیری است. کودکان برای داشتن بدنی انعطاف پذیر و قوی، حرکات کششی مختلفی انجام می دهند. افزایش دامنه حرکتی و انعطاف پذیری عضلات از آسیب های بدنی جلوگیری می کند. ژیمناستیک به کودکان می آموزد که درست راه بروند، بدوند و درست بپرند. وقتی فرزند شما ژیمناستیک را یاد می گیرد، کنترل بیشتری بر بدن خود پیدا می کند، بنابراین موقعیت های پرخطر را تشخیص می دهد و از آن دوری می کند.

۸. بهبود خلق‌وخو

والدین می خواهند فرزندانشان سرگرمی سالم و مفیدی داشته باشند. ژیمناستیک یکی از سرگرم کننده ترین ورزش هاست. در این ورزش کودکان فعال هستند و پریدن و تاب خوردن برایشان جذاب است. شرکت در کلاس های ژیمناستیک باعث ترشح هورمون اندورفین در بدن کودکان می شود و در نتیجه در خانه و مدرسه احساس شادی و روحیه بهتری دارند.

معایب ژیمناستیک

۴. یادگیری نظم

ژیمناستیک ویژگی های مثبت زیادی دارد، اما به گفته برخی از کارشناسان، خطراتی برای کودکان نیز وجود دارد. آنها در تحقیقات خود به دنبال پاسخ به سؤالات مهمی هستند مانند اینکه آیا ژیمناستیک در دراز مدت به کودکان آسیب می رساند یا خیر. در ادامه به برخی از ویژگی های منفی این ورزش می پردازیم.

۱. آسیب ورزشی

آسیب های ورزشی در هر ورزشی و در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد، اما ژیمناستیک بیشترین میزان آسیب را در بین ورزش های کودکان دارد. طبق تحقیقات انجام شده از هر 5 کودکی که به ورزش ژیمناستیک می پردازند، یکی از آنها در این ورزش آسیب دیده است.

۲. فشار روحی

بر اساس تحقیقات، داشتن انتظار زیاد از کودکان ممکن است آنها را آزرده کند. اگر کودک شما آمادگی جسمانی کافی نداشته باشد و شما توقع داشته باشید پیشرفت چشمگیر او را ببینید، کودک دچار اضطراب، ناامیدی و نارضایتی می‌شود. او نمی‌داند چطور باید با این فشار روحی مقابله کند و ممکن است سرخورده شود.

۳. تداخل اهداف

کودکان باید زمان مناسبی برای بازی و تفریح داشته باشند. هدف ژیمناستیک کودکان ارتقای مهارت‌های حرکتی و یادگیری بازی گروهی است. کودکانی که ورزش حرفه‌ای می‌کنند اهداف متفاوتی با هم‌سالان خود دارند. آنها در مسابقات شرکت می‌کنند و تلاش می‌کنند برنده شوند، اما این اهداف برای کودک مناسب نیستند. آنها تحت فشار قرار می‌گیرند و عادات ناسالمی در وجودشان نهادینه می‌شود. شما در جایگاه والد باید بدانید که ژیمناستیک جنبه سرگرمی و آموزش برای کودکان دارد و قرار نیست فرزند شما تمرینات سخت و طاقت‌فرسایی در این ورزش انجام دهد.

سخن آخر

هر پدر و مادری دوست دارد فرزندی سالم و موفق داشته باشد. ژیمناستیک فواید زیادی برای کودکان دارد. این ورزش مهارت های حرکتی کودکان را بهبود می بخشد و مهارت های اجتماعی مفیدی را به آنها می آموزد. این ورزش مهیج باعث ایجاد اعتماد به نفس، استقامت، قدرت بدنی، چابکی، انعطاف پذیری، تعادل، همکاری، فداکاری و انضباط در کودکان می شود و آنها را برای بزرگسالی آماده می کند.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *