تیزرینگ

ظرفیت پراید وانت چقدر است

وبلاگ , خودرو

۱۲ شهریور ۱۴۰۲ 245 بازدید
تیزرینگ
ظرفیت پراید وانت چقدر است

ظرفیت پراید وانت چقدر است

ظرفیت پراید وانت چقدر است

گروه خودروسازی سایپا از سال  ۷۲ تولید خودروهای سواری پراید را آغاز کرد و در این مدت انواع پراید سدان و هاچ بک را معرفی و روانه بازار کرد. یکی دیگر از محصولات سایپا که حدود ده سال است معرفی شده پراید وانت است که به عنوان وانت شهری سبک استفاده می شود.

پراید وانت یکی از پرفروش ترین محصولات گروه سایپا است که با نام سایپا 151 تولید و به بازار عرضه می شود. یکی از مهم ترین دلایل تولید پراید وانت که به وانت کارا نیز معروف است عدم وجود خودرویی مانند پیکان وانت  به شدت در بازار احساس شد و پراید وانت جای این خودرو را برای حمل‌ونقل‌های شهری پر کرد.

ظاهر پراید وانت درست شبیه پراید است با این تفاوت که این خودرو به عنوان وانت استفاده می شود. این وانت کوچک برای حمل بار در داخل شهر مناسب است و نمی توان از آن انتظار حمل بارهای سنگین را داشت و استفاده از آن بین شهرها چندان مرسوم نیست. اما ظرفیت بار پراید وانت دقیقا چقدر است؟

ظرفیت پراید وانت ۱۵۱

یکی از مهم ترین سوالاتی که در هنگام خرید پراید وانت مطرح می شود، ظرفیت بار این وسیله نقلیه است. وزن راید وانت سایپا حدود 900 کیلوگرم است و با این وزن می تواند تا 500 کیلوگرم را حمل کند. اگرچه بسیاری این ظرفیت بار را بسیار کم می دانند، اما باید در نظر داشت که این خودرو به عنوان یک خودروی شهری جمع و جور طراحی شده و ظرفیت 500 کیلوگرمی آن برای حمل بارهای سبک شهری کافی است. در عین حال امکان افزایش ظرفیت حمل این وانت نیز وجود دارد. برای این کار کافی است از تجهیزات مناسب در خودرو استفاده کنید و در نگهداری آن کوشا باشید تا از توانایی خودرو در حمل بار کاسته نشود.

انواع پراید وانت

انواع پراید وانت

پراید وانت معمولی تنها گزینه سایپا برای خرید وانت نیست و این گروه خودرویی در سال  ۹۹ مدل آپشنال پراید وانت یا پلاس را نیز معرفی و روانه بازار کرد که مطمئناً ازویژگی‌ها و امکانات رفاهی بیشتری نسبت به نسخه معمولی برخوردار است. برای بررسی تفاوت های دو مدل پراید وانت به ویژگی های هر کدام به صورت جداگانه اشاره می کنیم:

ویژگی های پراید وانت معمولی:

 1. آینه‌های جانبی تاشو با قابلیت تنظیم از داخل
 2. سیستم هشداردهنده ضد سرقت و ایموبیلایزر
 3. کیسه هوای راننده و سرنشین جلو
 4. ترمز ضد قفل
 5. چراغ جلو با قابلیت تنظیم زاویه نور
 6. چراغ عقب مجهز به مه‌شکن
 7. کمربند ایمنی با قابلیت تنظیم ارتفاع
 8. کولر
 9. برف پاک‌کن جلو با دور قابل تنظیم
 10. چراغ هشداردهنده عیب موتور
 11. درب باز‌کن باک از داخل
 12. فرمان با قابلیت تنظیم ارتفاع
 13. قفل مرکزی
 14. ساعت دیجیتال

علاوه بر امکانات پراید وانت معمولی ،پراید وانت آپشنال یا پلاس دارای امکانات زیر نیز می باشد:

 1. لاینر (کفپوش اتاق بار)
 2. سیستم هشدار دهنده
 3. آینه برقی راهنما دار
 4. تریم داخلی مشکی
 5. سنسور دنده عقب
 6. زیرپایی ۳ بعدی
 7. دوربین دنده عقب
 8. رینگ اسپرت
 9. صندلی چرم
 10. مولتی مدیا
 11. رول بار

این تفاوت ها باعث شد تا رانندگی و کار با پراید وانت  آپشنال یا پلاس بسیار بهتر از پراید وانت معمولی باشد و بسیاری از افراد ترجیح می دهند این خودرو را برای حمل و نقل شهری خریداری کنند. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که قیمت پراید معمولی کمتر از پراید وانت پلاس است و همین ویژگی ها باعث افزایش قیمت پراید وانت پلاس شد.

مزایای پراید وانت

مزایای پراید وانت

بسیاری ظرفیت بار کم پراید وانت را یکی از معایب اصلی این وسیله نقلیه می دانند اما این دلیل نمی شود که چشممان را بر روی مزیت های این وسیله ببندیم. برخی از مهمترین مزایای پراید وانت سایپا عبارتند از:

 1. دسترسی آسان به شبکه خدمات تعمیر خودرو
 2. در دسترس بودن قطعات یدکی خودرو
 3. مصرف سوخت قابل قبول
 4. هزینه نگهداری کم
 5. قدرت مانور بالای این خودرو برای رانندگی در جاده های شهری و مکان های شلوغ

معایب پراید وانت

در بالا به مهم ترین مزیت های پراید وانت اشاره کرده ایم. اما این خودرو در کنار مزایایی که دارد معایب زیادی نیز دارد که عبارتند از:

 1. محفظه کوچک بار
 2. موتور ضعیف
 3. کیفیت پایین در ساخت خودرو
 4. عدم وجود امکانات ایمنی در خودرو
 5. کوچک بودن و طول کم نسبت به کاربری خودرو
 6. ظرفیت باک
 7. ظرفیت حمل بار
 8. شاسی ضعیف

نتیجه‌‌گیری

پراید وانت سایپا یا پراید 151 اولین مدل وانت این خودروساز است که به ظرفیت بار پایین شهرت دارد. با قابلیت حمل بار تا وزن 500 کیلوگرم، افراد زیادی از این وسیله نقلیه برای جابجایی بارهای سبک در شهرهای شلوغ و پرتردد استفاده می کنند و از آنجایی که قیمت این مدل وانت پایین است و هزینه نگهداری نیز نسبت به سایر خودروهای باربری سبک کمتر است،بنابراین گزینه‌ی بسیاری از افراد برای خرید به‌شمار می‌آید.

به صفحه اصلی نیزرینگ سر بزنید

5/5 - (27 امتیاز)
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *