تیزرینگ
تیزرینگ
آیا شارژ بی‌سیم برای باتری گوشی ضرر دارد؟

آیا شارژ بی‌سیم برای باتری گوشی ضرر دارد؟

آیا شارژ بی‌سیم برای باتری گوشی ضرر دارد؟

اگرچه چند سال پیش تنها تعداد کمی از گوشی ها و گجت های دیگر از شارژ بی سیم پشتیبانی می کردند، اما روز به روز بر تعداد گجت های با این قابلیت افزوده می شود. در این میان، بسیاری از کاربران بر این باورند که شارژ بی سیم به باتری گوشی یا سایر گجت ها آسیب می رساند. اما آیا واقعا این ادعا و نگرانی درست است؟ در ادامه به طور مختصر و مفید به این موضوع می پردازیم.

شارژ بی‌سیم چگونه کار می‌کند؟

قبل از اینکه به نگرانی های کاربران در مورد شارژ بی سیم بپردازیم، ابتدا باید نحوه عملکرد این فناوری را توضیح دهیم. وقتی گوشی را به روش معمولی شارژ می کنید. با استفاده از یک کابل، یک جریان ولتاژ پایین از طریق سیم وارد پورت تلفن می شود از سوی دیگر حتی در زمانی که با استفاده از شارژ بی‌سیم چنین کاری را انجام می‌دهید، در این فرایند هم شارژر و سیم دخیل هستند.

زمانی که پد شارژ با حضور یک دستگاه سازگار با این فناوری فعال می‌شود، یک سیم‌پیچ مغناطیسی درون پد شروع به انتشار یک میدان مغناطیسی می‌کند. این میدان مغناطیسی با سیم‌پیچ مشابه درون گوشی تعامل دارد و انرژی مغناطیسی تولید شده توسط سیم‌پیچ پد شارژ، به انرژی برق برای سیم‌پیچ موجود در بدنه‌ی گوشی تبدیل می‌شود.

فناوری شارژ بی سیم فناوری جدیدی نیست و سال هاست که معرفی شده است. به طور خاص، در سال 2008 توسعه یافت، اما چند سال بعد به محصولات مصرفی راه یافت. اولین گوشی هوشمندی که از این ویژگی استفاده کرد و به طور گسترده وارد بازار شد نوکیا 920 بود که در سال 2012 به دست مصرف کنندگان رسید.در همان سال سامسونگ گلکسی اس 3 را با همین قابلیت معرفی کرد، که البته به طور مستقل نمی‌توانست از این مشخصه پشتیبانی کند و در کنار پد شارژ، به یک وسیله جانبی دیگر نیاز داشت. اما در سال 2015 گلکسی اس 6 با این ویژگی بدون نیاز به لوازم جانبی خاصی معرفی شد. اپل در سال 2017 از این ویژگی برای آیفون 8 و آیفون X استفاده کرد.

شارژ بی‌سیم چگونه کار می‌کند؟

آیا شارژ بی‌سیم به باتری گوشی آسیب می‌رساند؟

نگرانی در مورد آسیب دیدن باتری گوشی در اثر شارژ بی سیم از کجا می آید؟ در ابتدا باید توجه داشته باشیم که به طور طبیعی شارژ بی سیم 100% کارآمد نیست و مقداری از انرژی که برای فعال کردن سیم پیچ پد و سیم پیچ گوشی استفاده می شود  به عنوان انرژی گرمایی در محیط هدر می‌رود.

اگر هنگام شارژ گوشی با شارژر معمولی، پشت بدنه را لمس کنید، دمای آن قسمت معمولا کمتر از زمانی است که از شارژ بی سیم استفاده می کنید. به طور کلی میزان گرمایی که شارژ بی سیم ایجاد می کند بیشتر از شارژ سیمی است. در همین حال، هرچه سرعت شارژ بی سیم بیشتر باشد، به طور طبیعی گرمای بیشتری تولید می شود.

در این زمینه شرکت‌ها از راهکارهای مختلفی برای جلوگیری از بروز مشکل بهره می‌برند. به عنوان مثال اپل اعلام کرده اگر حین استفاده از شارژ بی‌سیم، دمای گوشی بیش از حد انتظار افزایش پیدا کند، به طور خودکار سرعت شارژ را پایین می‌آورد. سامسونگ و سایر شرکت‌ها هم چنین کاری را برای گوشی‌های خود انجام می‌دهند.

آیا شارژ بی‌سیم به باتری گوشی آسیب می‌رساند؟

به دلیل همین گرم شدن، بسیاری از کاربران تصور می کنند که گرما دشمن اصلی باتری است و زمانی که گوشی برای چندین ساعت در معرض دمای نسبتا بالا قرار گیرد، عمر باتری کاهش می یابد. اما در دنیای واقعی، شواهد زیادی برای تایید این ادعا و نگرانی وجود ندارد. از نظر عمر باتری، متغیرهای بسیار مهم تری دخیل هستند. مثلا باتری مورد نظر چند بار شارژ شده، در چه محیطی است و موارد مشابه دیگر. بنابراین نمی توانیم به سادگی شارژ بی سیم را مهم ترین عامل در کاهش عمر باتری گوشی بدانیم.

به عنوان مثال، برخی از سازندگان می گویند که قرار دادن گوشی در دمای بالاتر از 35 درجه سانتیگراد می تواند سلامت باتری را برای همیشه کاهش دهد. با این حال، میلیون ها نفر در سراسر جهان در محیط های بسیار گرم زندگی می کنند. اصولاً اگر در یک روز آفتابی بیرون باشید و گوشی در جیب شما باشد دمای بدن از 35 درجه فراتر می رود. از طرفی اگر گوشی را در خانه گرم شارژ کنید، بدنه آن بسیار گرم می شود.

بنابراین همانطور که می‌بینید، گوشی شما در شرایط مختلف با حرارت بالایی روبرو می‌شود و بنابراین اگر مثلا برای حدود دو ساعت استفاده از شارژ بی‌سیم اندکی گرم شود، این موضوع نقش مهمی برای کاهش دوام باتری ایفا نمی‌کند.

شاید با خواندن قسمت آخر، به فکر کنار گذاشتن شارژ بی‌سیم و استفاده از شارژ سیمی در شب افتاده‌اید. اگر چنین کاری انجام دهید، از نظر تئوری ممکن است سلامت باتری را در حد یک یا دو درصد نسبت به شرایط گذشته بالاتر نگه دارید. به طور کلی واقعیت این است که اگر در زمینه‌ی باتری گوشی به شدت سختگیر و وسواس‌گونه عمل کنید، در نهایت باتری گوشی عمر محدودی دارد.

باتری موجود در گوشی شما مانند لاستیک اتومبیل است. همانطور که برای جلوگیری از تعویض لاستیک، اتومبیل را در پارکینگ خانه رها نمی‌کنید، نباید برای افزایش عمر باتری گوشی در این زمینه سختگیری زیادی داشته باشید. بنابراین بهتر است نگران عمر باتری گوشی خود نباشید و صرفا از امکانات گوشی لذت ببرید.

بسیاری از کاربران قبل از اینکه وضعیت باتری خیلی بد باشد، یک گوشی جدید می خرند. اما اگر به دلایلی می خواهید سال ها از یک گوشی استفاده کنید، تعویض باتری هزینه زیادی ندارد.

 

 

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *