تیزرینگ
تیزرینگ
پوشش اولئوفوبیک نمایشگر چیست و چرا اهمیت زیادی دارد؟

پوشش اولئوفوبیک نمایشگر چیست و چرا اهمیت زیادی دارد؟

پوشش اولئوفوبیک نمایشگر چیست و چرا اهمیت زیادی دارد؟

پس از خرید یک گوشی جدید، چند روز اول استفاده از آن هیجان انگیز است. اگر طرفدار استفاده از محافظ صفحه نیستید، لمس کردن نمایشگر نو و استفاده از آن حس خوبی را منتقل می‌کند.نمایشگر گوشی در ابتدا می‌تواند تا حد خوبی در برابر اثر انگشت و چربی دست مقاومت کند. اما بعد از مدتی استفاده، مقاومت نمایشگر در برابر این موارد کاهش پیدا می‌کند. اما چرا این مقاومت پایین می‌آید؟ اینجاست که پوشش اولئوفوبیک نمایشگر وارد عمل می‌شود. در این مطلب به پوشش اولئوفوبیک نمایشگر و چگونگی عملکرد آن می‌پردازیم.

پوشش اولئوفوبیک نمایشگر

پوشش اولئوفوبیک نمایشگر

کلمه اولئوفوبیک به معنای “هراس از چربی” است و این عبارت عملکرد این لایه محافظ را کاملاً توصیف می کند. بنابراین پوشش اولئوفوبیک صفحه نمایش در واقع یک لایه محافظ است که روی صفحه قرار می گیرد که مقاومت بالایی در برابر جذب روغن و چربی دارد. این لایه محافظ بر روی انواع سطوح مانند صفحه نمایش گوشی و تبلت، مانیتور لپ تاپ، لنز دوربین، صفحه نمایش ساعت هوشمند، آینه و حتی شیشه جلو اتومبیل استفاده می شود.

پوشش اولئوفوبیک از مواد خاص شیمیایی و فیزیکی برای ایجاد سطحی غیر چسبنده به چربی‌ و روغن استفاده می‌کند و به لطف این رویکرد، این مواد به جای چسبیدن به سطح، به قطرات جدا از هم تبدیل می‌شوند و به سطح موردنظر نمی‌چسبند. لایه ای از فلوروپلیمر با خواص نچسب عالی، مانند تفلون، و لایه ای از سیلیس یا مواد مشابه، بافت ناهمواری ایجاد می کند که تماس بین سطح (مثلاً صفحه نمایش) و چربی‌ ها (یا آلاینده ها) را کاهش می دهد. در عین حال، همان لایه های قرار داده شده روی صفحه نمایش می تواند مقاومت آن را در برابر خراش افزایش دهد.

متاسفانه دوام پوشش اولئوفوبیک روی صفحه نمایش با عمر مفید گوشی مطابقت ندارد. زیرا به دلیل استفاده از صفحه نمایش و قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی، قابلیت محافظتی آن تا حد زیادی از بین می رود. برای مثال، بسیاری از پاک کننده ها از ایزوپروپیل الکل استفاده می کنند که می تواند تخریب پوشش اولئوفوبیک نمایشگر را تسریع کند. حتی زمانی که گوشی را در جیب خود قرار می دهید، تماس صفحه نمایش با سطح شلوار جین می تواند این پوشش محافظ را از بین ببرد. در عین حال باید به گرما نیز اشاره کرد که نقش مهمی در آسیب رساندن به این پوشش دارد.

اما در هر صورت هر چقدر هم که مراقب باشید، دیر یا زود این پوشش اثر اولیه خود را از دست می دهد. در نتیجه چربی دست و اثر انگشت بیشتری در طول زمان روی صفحه باقی می ماند.

آیا امکان جایگزین کردن پوشش اولئوفوبیک نمایشگر وجود دارد؟

آیا امکان جایگزین کردن پوشش اولئوفوبیک نمایشگر وجود دارد؟

بله، چنین فرصتی وجود دارد، اما انجام آن آسان و ساده نیست. در عوض باید به تعمیرکارانی که در این زمینه تخصص دارند مراجعه کنید. البته این کار بسیار گران است و کیت های گران قیمت مخصوصی برای این کار فروخته می شود. بنابراین، حتی اگر چنین کیت خاصی را خریداری کرده اید، بهتر است خودتان این کار را انجام ندهید.

در این بین اگر به این موضوع حساسیت زیادی دارید می توانید از گلس‌های محافظ باکیفیت که روکش اولئوفوبیک دارند استفاده کنید. البته این نوع گلس‌ها در بازار ایران به راحتی یافت می شوند و بسیاری از مدل هایی که مدعی استفاده از این پوشش هستند، چنین ویژگی هایی ندارند. با استفاده از این نوع گلس‌ها زمانی که متوجه شدید مقاومت گلس در برابر چربی دست کم شده است می توانید به راحتی آنها را تعویض کنید.

سخن پایانی

پوشش اولئوفوبیک نمایشگر جذابیت نمایشگر را برای کاربران افزایش می دهد. اما در نهایت، همانطور که گفتیم، نباید در این مورد خیلی حساس باشید. با توجه به اینکه گلس‌های با این ویژگی در بازار ایران به سختی یافت می شوند، بهتر است در این خرید بسیار دقت کنید. اما همانطور که دوام باتری گوشی بعد از مدتی استفاده افت می‌کند، همین اتفاق برای پوشش اولئوفوبیک نمایشگر رخ می‌دهد و اگر چندان سخت‌گیر نباشید، استفاده از گوشی موردنظر جذابیت گذشته را حفظ خواهد کرد.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *