تیزرینگ
تیزرینگ
۶ ویژگی که شما را به یک قهرمان تبدیل می‌کند

۶ ویژگی که شما را به یک قهرمان تبدیل می‌کند

۶ ویژگی که شما را به یک قهرمان تبدیل می‌کند

ویژگی های یک قهرمان چیست؟ چه ویژگی هایی یک فرد را قهرمان می کند؟ قهرمان بودن آیا ژن خاصی وجود دارد که به طور طبیعی ویژگی های قهرمان را به کسی منتقل کند؟ در ادامه در مورد ویژگی های یک قهرمان بیشتر توضیح می دهیم.

تعریف قهرمانی

ویژگی قهرمان بودن افراد یکی از موضوعات نسبتاً جدید در تحقیقات روانشناسی است. محققان تعاریف مختلفی از اینکه دقیقاً چه چیزی یک فرد را قهرمان می کند، دارند. با این حال، اکثر آنها معتقدند که قهرمانی شامل اعمال اجتماعی و نوع دوستانه است که عنصری از خطرپذیری یا فداکاری دارد.

برخی از محققین نیز بر این باورند که قهرمانی بیش از این ویژگی دارد. از نظر آنها قهرمان کسی است که:

 1. داوطلبانه به نیازمندان خواه یک فرد باشد یا یک گروه یا جامعه کمک می‌کند.
 2. اقداماتی را بدون انتظار پاداش یا سود مالی انجام می دهد.
 3. خطر احتمالی اقدامات قهرمانانه را می شناسد و می پذیرد.

ویژگی‌های یک قهرمان

محققان علم روان‌شناسی درباره همه‌ی ویژگی‌های یک قهرمان اتفاق نظر ندارند اما برخی از خصوصیات را همه به عنوان قهرمان می‌شناسند. این خصوصیات عبارت‌اند از:

 1. شجاعت
 2. اعتقاد به هدف بالاتر
 3. دلاوری
 4. عزم راسخ
 5. مفید بودن
 6. صداقت
 7. الهام‌بخشی
 8. اخلاق خوب
 9. محافظت از دیگران
 10. از خود گذشتگی
 11. قدرت

علم روان‌شناسی قهرمانی هنوز به‌خوبی توسعه نیافته اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که این علم به مردم کمک می‌کند تا قهرمانی را یاد بگیرند. بر همین اساس، قهرمانان ویژگی‌های مهم دیگری نیز دارند.

۴. قهرمانان بینش اخلاقی قوی دارند

۱. نگران حال دیگران بودن

به گفته محققان، همدلی و همدردی با دیگران از ویژگی های مهمی است که منجر به رفتار قهرمانانه می شود. افرادی که در مواجهه با خطرات و ناملایمات به کمک دیگران می شتابند، به امنیت و رفاه مردم بسیار اهمیت می دهند. نتایج تحقیقات دانشمندان در سال 2009 نشان داد افرادی که تمایلات قهرمانانه دارند به درجات بسیار بالاتری از همدلی می رسند.

کسانی که دست به اقدامات قهرمانانه می زنند نسبت به اطرافیان خود نگران و با ملاحظه هستند. این افراد احساس نیاز به کمک را درک می کنند.

۲. درک چشم‌انداز دیگران

محققان بر این باورند که قهرمانان تنها کسانی نیستند که نسبت به دیگران دلسوز و همدل هستند. آنها می توانند همه چیز را از دید دیگران ببینند و بفهمند. قهرمانان می توانند خود را جای دیگران بگذارند و موقعیت آنها را درک کنند. اگر کسی را ببینند که نیاز به کمک دارد، بلافاصله می توانند خود را در همان موقعیت تصور کنند و بهترین راه حل را ارائه دهند.

۳. قهرمانان نقاط قوت و مهارت‌های مفیدی دارند

شکی نیست که داشتن دانش یا توانایی فیزیکی لازم برای مقابله با بحران می‌تواند در قهرمان شدن یا نشدن یک فرد نقش مهمی داشته باشد. در شرایطی که امدادگران احتمالی دانش فنی یا قدرت فیزیکی لازم برای ایجاد تفاوت را ندارند، افراد عادی کمک چندانی نمی‌کنند یا راه‌حل‌های کاربردی کمتر پیشنهاد می‌دهند. در بسیاری از مواقع نیز بهترین روش همین است.

با این حال، اگر افراد عادی در موقعیت های خطرناک قرار بگیرند، می توانند مشکلات بیشتری را برای امدادگران ایجاد کنند. قهرمانانی که آموزش دیده و توانا هستند، مانند افرادی که کمک های اولیه را می دانند و تجربه دارند، در شرایط بحرانی آمادگی بیشتری خواهند داشت. این افراد می توانند در مواقعی که به مهارت هایشان نیاز باشد وارد عمل شوند.

۴. قهرمانان بینش اخلاقی قوی دارند

به گفته محققان، قهرمانان دارای 2 ویژگی اصلی هستند که آنها را از مردم عادی متمایز می کند:

 1. بر اساس ارزش‌های خود زندگی می‌کنند.
 2. برای محافظت از ارزش‌های خود حاضرند مخاطرات احتمالی را تحمل کنند.

ارزش ها و باورهای شخصی قهرمانان به آنها شجاعت و عزم را برای پذیرش احتمال خطر و حتیخطر را بپذیرند. به‌هرحال، آن‌ها معتقدند که باید به اصول شخصی خود پای‌بند باشند.

۴. قهرمانان بینش اخلاقی قوی دارند

۵. قهرمانان توانمند و با اعتماد به نفس هستند

قدم زدن در جایی که دیگران از پا گذاشتن می ترسند، هم مهارت و هم اعتماد به نفس می خواهد. به گفته محققان، افرادی که اقدامات قهرمانانه انجام می دهند به خود و توانایی های خود اعتماد دارند. هنگامی که با یک بحران مواجه می شوند، عمیقاً معتقدند که می توانند مشکل را حل کنند و بدون استفاده از شانس به موفقیت برسند. بخشی از این اعتماد به نفس از مهارت ها و توانایی بالاتر از حد متوسط ​​آنها برای مدیریت استرس ناشی می شود.

۶. قهرمانان از رویارویی با خطر یا مشکلات نمی‌ترسند

شخصی که با عجله وارد ساختمانی در حال سوختن می شود تا شخص دیگری را نجات دهد، نه تنها بسیار شجاع است، بلکه توانایی غلبه بر ترس را نیز دارد. به گفته محققان، قهرمانان افرادی هستند که ماهیت مثبت دارند.

این مثبت‌اندیشی به افزایش توانایی آن‌ها در بررسی خطر فوری یک موقعیت و تصور نتیجه خوش‌بینانه از آن می‌انجامد. در بسیاری از موارد، قهرمانان نسبت به دیگران، تحمل خطرپذیری بالاتری دارند. بسیاری از افراد دل‌سوز و مهربان ممکن است هنگام رویارویی با خطر از آن فرار کنند. کسانی که در این مواقع وارد عمل می‌شوند، معمولا در زندگی خود با خطرات بیشتری مقابله می‌کنند.

افرادی که به عنوان قهرمان شناخته می شوند، معمولاً حتی پس از شکست های بسیار به اهداف خود پایبند هستند. ثبات در دستیابی به اهداف یکی از ویژگی های مهم این گونه افراد است. نتایج مطالعه ای که در سال 2010 انجام شد نشان داد افرادی که به عنوان قهرمان شناخته می شوند در بیشتر مواقع تاثیر مثبتی بر روی رویدادهای منفی دارند. این افراد وقتی با یک بیماری لاعلاج مواجه می شوند، بر نکات مثبت ناشی از این موقعیت مانند قدر زندگی را دانستن یا افزایش صمیمیت با عزیزان تمرکز می‌کنند.

شما بگویید

محققان دریافته اند که قهرمانان در بسیاری از جهات با مردم عادی تفاوتی ندارند. با این حال، مهارت های خاصی این افراد را از افراد عادی متمایز می کند. با یادگیری این مهارت ها یا پرورش آنها، می توانید ویژگی های قهرمانانه خود را افزایش دهید.

ایجاد هم‌دلی، قوی و ماهر شدن و داشتن پشتکار در مواجهه با موانع و مشکلات زندگی همگی توانایی‌های مهمی هستند که می‌توانید آن‌ها را در طول زمان به دست آورید. با این کار، بیش از پیش توانایی کمک به دیگران و حضور مؤثر در لحظات بحرانی را خواهید داشت.

آیا خود را یک قهرمان می دانید؟ آیا فکر می کنید ویژگی هایی را که ذکر کردیم دارید؟ به نظر شما قهرمانان چه ویژگی های دیگری دارند؟ آیا قهرمانی در زندگی خود را می شناسید؟ این افراد چه ویژگی هایی دارند؟

به صفحه اصلی تیزینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *