تیزرینگ
تیزرینگ
آیا روت کردن گوشی اندرویدی همچنان ارزشش را دارد؟

آیا روت کردن گوشی اندرویدی همچنان ارزشش را دارد؟

آیا روت کردن گوشی اندرویدی همچنان ارزشش را دارد؟

اندروید نیز مانند سایر سیستم عامل ها حالت پیشرفته تری دارد که به آن روت می گویند. روت کردن گوشی اندرویدی مزایای مختلفی دارد، اما از طرف دیگر معایبی نیز دارد. اگرچه روت کردن گوشی های اندرویدی سال ها پیش رواج داشت، اما مانند گذشته محبوبیت زیادی ندارد. در این میان سوالی که پیش می آید این است که آیا روت کردن گوشی اندرویدی همچنان ارزشش را دارد؟

روت کردن گوشی اندرویدی چه معنایی دارد؟

به طور معمول، سیستم عامل های مختلف از عباراتی مانند Administrator، Root یا Superuser برای ارائه بالاترین سطح دسترسی استفاده می کنند.  با این کار، قابلیت‌های پیشرفته‌ی مبتنی بر دستکاری فایل‌های سیستمی فعال می‌شود. از طرفی انجام چنین کاری خطرات امنیتی را به همراه دارد.

در طول سال ها، برخی از ویژگی های مفید اندروید نیاز به دسترسی روت داشتند. این کار برای افزایش امنیت گوشی انجام شد اما در این بین کاربرانی که می خواستند از تمام پتانسیل گوشی اندرویدی خود استفاده کنند از این وضعیت ناراضی بودند. گاهی اوقات، کاربران حتی مجبور می‌شدند گوشی اندرویدی خود را روت کنند تا گزارش‌های دقیق‌تری از وضعیت باتری دریافت کنند.

در هر صورت، به زبان ساده، روت کردن گوشی اندرویدی امکان دسترسی به ویژگی های پیشرفته تری را فراهم می کند که نباید در دسترس کاربران عادی باشد.

قبل از روت کردن گوشی اندرویدی به چه نکاتی توجه کنیم؟

قبل از شروع روت کردن گوشی یا تبلت اندرویدی خود، چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. اول از همه، ما باید خطرات این موضوع را بررسی کنیم تا قبل از تصمیم گیری از عواقب آن آگاه باشید.

قبل از روت کردن گوشی اندرویدی به چه نکاتی توجه کنیم؟

احتمال آسیب‌ پذیر کردن گوشی اندرویدی

روت کردن گوشی اندرویدی به این معنی است که می توانید تمام فایل های سیستم را دستکاری کنید. بنابراین در این شرایط اگر بدافزار به گوشی شما نفوذ کند، آسیب بسیار بیشتری به گوشی مورد نظر وارد می کند. از طرفی اگر حرفه ای نباشید و فایل های اشتباه را دستکاری کنید، واقعا می توانید گوشی را به یک تکه آجر تبدیل کنید که در بین کاربران به آن bricking می گویند. گاهی اوقات امکان بازگشت از این وضعیت وجود دارد و گاهی اوقات امکان رفع این خطا وجود ندارد.

احتمال غیرفعال شدن برخی قابلیت‌ها

این معمولاً نتیجه غیرفعال کردن bootloader است. اما از آنجایی که نمی توانید یک گوشی اندرویدی را بدون غیرفعال کردن bootloader روت کنید، به هر حال باید با آن مقابله کنیم. به عنوان مثال، اگر گوشی های سامسونگ روت شده باشند، نمی توانید از ویژگی های امنیتی مانند پوشه امن استفاده کنید.

از سوی دیگر، بسیاری از شرکت ها پس از غیرفعال کردن bootloader، انتشار آپدیت های گوشی را متوقف می کنند و از سوی دیگر، حتی در صورت نصب آپدیت های جدید، ممکن است گوشی از کار بیفتد. همچنین برخی از اپلیکیشن های بانکی به روت گوشی حساس هستند و در صورت تشخیص این مشکل، غیر فعال می شوند. البته کاربران حرفه ای با ترفندهایی این محدودیت ها را برطرف می کنند.

پاک شدن داده‌های گوشی

این هم یکی دیگر از عوارض جانبی غیرفعال شدن bootloader است. زمانی که bootloader را غیرفعال می‌کنید، تمام حافظه داخلی گوشی پاک می‌شود. از سوی دیگر گاهی اوقات بعد از روت شدن گوشی، این فرایند پاک شدن بار دیگر تکرار می‌شود. البته طبیعتا چنین چیزی یک مشکل بزرگ نیست زیرا کافی است از داده‌ها یک بکاپ تهیه کنید و به همین خاطر در آموزش‌های مربوط به روت کردن گوشی اندرویدی، همواره روی بکاپ گرفتن از اطلاعات قبل از انجام هر کاری تاکید می‌شود.

برای روت کردن گوشی اندرویدی به چه چیزهایی نیاز دارید؟

برای روت کردن گوشی اندرویدی به چه چیزهایی نیاز دارید؟

همانطور که گفتیم برای روت کردن گوشی اندرویدی ابتدا باید bootloader را غیرفعال کنید. در این مقاله قصد آموزش این کار را نداریم، اما خوشبختانه با یک جستجوی ساده می توانید نحوه غیرفعال کردن bootloader گوشی مورد نظر خود را بیابید.

از طرف دیگر، باید از اپلیکیشن Magisk استفاده کنید. برای برخی از گوشی ها، روت کردن به کمک کامپیوتر نیاز دارد و برای برخی از مدل ها نیازی به کمک گرفتن از کامپیوتر نیست. در هر دو مورد، اپلیکیشن Magisk نقش مهمی ایفا می کند. هنگامی که Magisk را برای اولین بار راه اندازی می کنید، برنامه به شما می گوید که گوشی برای روت شدن باید چه فرآیندهایی را طی کند.

باید توجه داشته باشیم که این برنامه در گوگل پلی نیست زیرا گوگل انتشار اپلیکیشن های مربوط به روت کردن گوشی را ممنوع کرده است. از این رو، باید این برنامه را از لینک گیتهاب ارائه شده دانلود و نصب کنید. یک بار دیگر باید تاکید کنیم که در این مقاله آموزشی روت کردن گوشی اندرویدی ارائه نمی کنیم زیرا جزئیات این کار بسته به مدل گوشی متفاوت است. اما خوشبختانه، شما می توانید آموزش روت کردن تقریباً برای تمام گوشی های اندرویدی را در سایت های مختلف و همچنین در یوتیوب پیدا کنید.

آیا روت کردن گوشی اندرویدی همچنان ارزشش را دارد؟

با وجود اینکه سال‌ها قبل برای بهره‌گیری از چندین قابلیت کاربردی باید گوشی اندرویدی را روت می‌کردید، اما حالا بسیاری از این قابلیت‌ها به خود سیستم‌عامل اندروید راه پیدا کرده‌اند و حتی اگر در اندروید خام وجود نداشته باشند، بخش بزرگی از قابلیت‌های کاربردی در رابط‌های کاربری وجود دارد.

در این میان باید به اپ‌های مفیدی مانند  Swift Backup و  Titanium Backup اشاره کنیم که با استفاده از دسترسی روت، می‌توانند به غیر از اطلاعات اپ‌ها، داده‌های مربوط به اکانت‌ها، تنظیمات گوشی و دیگر موارد را هم بکاپ بگیرند. البته خود اندروید در این زمینه قابلیت‌های بسیار خوبی دارد، ولی امکانات آن به وسعت چنین اپ‌هایی نیست.

همچنین اگر می‌خواهید تبلیغات موجود در اپ‌ها را مسدود کنید و از اپ‌های پیشرفته‌ای مانند Greenify برای مدیریت باتری استفاده کنید، باید گوشی را روت کنید. از دیگر قابلیت‌های مفیدی که روت کردن گوشی اندرویدی ارائه می‌دهد، قفل کردن گوشی روی یک دکل مخابراتی به خصوص است. خود گوشی برای اینترنت موبایل به طور خودکار به یکی از دکل‌های نزدیک وصل می‌شود، ولی گاهی اوقات یک دکل‌ به‌خصوص سرعت اینترنت بسیار بالاتری ارائه می‌کند که در صورت روت بودن گوشی، به راحتی قادر به انجام این کار هستید. به همین خاطر برخی کاربران ایرانی صرفا برای این کار، گوشی خود را روت می‌کنند.

در این میان باید به کاربرانی اشاره کرد که علاقه زیادی به نصب کاستوم رام دارند. به عبارت ساده، این کاستوم رام ها رابط های کاربری ویژه ای هستند که توسط کاربران توسعه یافته اند و به عنوان مثال، اگر گوشی شما دیگر اندروید جدید را دریافت نمی کند، با نصب یک کاستوم رام، احتمالا می توانید چندین نسخه جدیدتر اندروید را نصب کنید.

در نهایت اینکه آیا باید گوشی اندرویدی خود را روت کنید یا نه، طبیعتاً به نیاز شما بستگی دارد. افرادی که فنی هستند و می خواهند گوشی خود را سرهم کنند معمولا از روت کردن استقبال می کنند و آن را به عنوان یک چالش جذاب انجام می دهند. بنابراین اگر می خواهید عملکرد گوشی اندرویدی خود را افزایش دهید و مثلا آن را به یک برج مخصوص متصل کنید تا از سرعت بهتری بهره مند شوید، روت کردن گوشی مزایای قابل توجهی دارد. از طرفی باید معایب احتمالی مانند آسیب پذیر شدن گوشی و احتمال کار نکردن اپلیکیشن های بانکی را نیز در نظر بگیرید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *