تیزرینگ
تیزرینگ
تراشه‌های ۳ نانومتری M3 اپل معرفی شدند

تراشه‌های ۳ نانومتری M3 اپل معرفی شدند

تراشه‌های ۳ نانومتری M3 اپل معرفی شدند

در رویداد شب گذشته اپل، سرانجام تراشه های 3 نانومتری M3 به طور رسمی معرفی شدند. تراشه های M3، M3 پرو و M3 مکس به طور طبیعی از پردازنده های سریع تری استفاده می کنند، اما در میان آنها مهم ترین پیشرفت ها مربوط به  پردازنده‌ی گرافیکی است. این سه تراشه در مدل های جدید مک بوک پرو 14 و 16 اینچی استفاده می شود و آی مک 24 اینچی تنها با چیپست M3 عرضه می شود.

تراشه M3 از یک پردازنده 8 هسته ای استفاده می کند که اپل ادعا می کند تا 35٪ سریعتر از M1 است. اپل به طور خاص اعلام نکرده است که این پردازنده در مورد M2 چه می گوید. از طرفی باید به پردازنده گرافیکی تا 10 هسته اشاره کرد که 65 درصد سریعتر از گرافیکی M1 است. علاوه بر این پردازنده، می توانید تا 24 گیگابایت رم استفاده کنید و نباید پشتیبانی از مانیتور خارجی را فراموش کنیم.

تراشه‌های ۳ نانومتری M3 اپل معرفی شدند2

تراشه M3 Pro مجهز به پردازنده 12 هسته ای است و پردازنده گرافیکی آن تا 18 هسته را ارائه می دهد که از نظر گرافیکی حدود 40 درصد سریعتر از M1 Pro است. اپل می گوید که پردازنده این تراشه می تواند 30 درصد سرعت بیشتری نسبت به M1 Pro در پردازش تک رشته ای ارائه دهد. در قسمت رم نیز باید به پشتیبانی از حداکثر 36 گیگابایت رم اشاره کرد.

در نهایت باید به سراغ بهترین تراشه این خانواده یعنی M3 Max برویم. اپل برای این تراشه از پردازنده 16 هسته ای استفاده می کند و پردازنده گرافیکی آن حداکثر 40 هسته در اختیار کاربر قرار می دهد که 50 درصد سریعتر از M1 Max است. در کنار این تراشه، کاربران می توانند از رم یکپارچه تا 128 گیگابایت نیز بهره مند شوند. از نظر پردازنده گرافیکی، بهبود عملکرد 80 درصدی نسبت به M1 Max ذکر شده است.

تراشه‌های ۳ نانومتری M3 اپل معرفی شدند3

از قابلیت‌های مهم این تراشه‌های ۳ نانومتری، باید به پشتیبانی سخت‌افزاری از قابلیت‌های رهگیری پرتو و سایه‌زنی مش‌ها اشاره کنیم. این یعنی توسعه‌دهندگان بازی‌ها می‌توانند از این قابلیت‌ها نهایت استفاده را ببرند تا بازی‌ها در کامپیوترهای مک گرافیک بسیار جذاب‌تری داشته باشند. یکی دیگر از قابلیت‌های مهم، Dynamic Caching نام دارد که این یعنی در زمینه‌ی تخصیص بی‌درنگ حافظه‌ی موردنیاز به پردازنده گرافیکی، عملکرد بسیار بهتری از خود نشان می‌دهند. این مشخصه منجر به بهبود عملکرد برنامه‌های مبتنی بر پردازنده گرافیکی و بازی‌ها خواهد شد.

تراشه‌های ۳ نانومتری M3 اپل معرفی شدند4

با توجه به اینکه تراشه های M3 مبتنی بر لیتوگرافی 3 نانومتری هستند، طبیعتاً نسبت به نسل قبلی انرژی کمتری مصرف می کنند. اپل ادعا می کند که لپ تاپ های مک بوک پرو جدید می توانند حداکثر عمر باتری 22 ساعت را ارائه دهند که البته باید به دقت مطالعه شود.در نهایت اینکه اپل تصمیم گرفته تمام این تراشه‌ها را با سری M1 مقایسه کند، تا حدی نگرانی ایجاد می‌کند و باید ببینیم آیا این تراشه‌ها نسبت به سری M2 هم بهبود قابل توجهی هستند یا نه.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *