تیزرینگ
تیزرینگ
هر آنچه که باید درباره تکنولوژی بلاکچین بدانید

هر آنچه که باید درباره تکنولوژی بلاکچین بدانید

هر آنچه که باید درباره تکنولوژی بلاکچین بدانید

بلاکچین یا زنجیره بلوک اصطلاحی است که این روزها زیاد شنیده می شود. اگر درباره این فناوری یا اصطلاحات دیگری مانند ارز دیجیتال چیزی نمی دانید، با ما همراه باشید.

هر ساله فناوری‌های مختلفی در دنیا معرفی می‌شوند که برخی از آنها به مصرف انبوه می‌رسند، در حالی که برخی دیگر چنین فرصتی پیدا نمی‌کنند و به دلایل مختلف در نطفه از بین می‌روند. برخی از این فناوری ها می توانند انقلابی باشند و نسل بعدی فناوری های جهانی نامیده می شوند. فناوری بلاکچین (Blockchain) در واقع یکی از آن فناوری های کارآمد است.

بلاکچین چیست؟

بلاک چین از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) تشکیل شده و در اصل زنجیره ای از بلوک های مختلف است. یک تعریف کوتاه و کاربردی از بلاک چین نوعی سیستم ثبت و گزارش اطلاعات است. در واقع در شبکه بلاکچین، تمامی اطلاعات بین اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شود و از طریق استفاده از یک سیستم رمزگذاری قدرتمند، دسترسی، حذف و دستکاری اطلاعات غیرممکن می شود.

کاربرد بلاکچین

فناوری بلاکچین کاربردهای زیادی دارد.از سرویس درخواست تاکسی مبتنی بر بلاکچین گرفته تا شبکه‌های بزرگ مالی مانند ارز دیجیتال، همه و همه می‌توانند از این تکنولوژی استفاده کنند. بیت کوین اولین کسی بود که از بلاکچین برای ذخیره اطلاعات در مورد دارایی های کاربران استفاده کرد و به عنوان یکی از ارزهای رمزنگاری شده محبوبیت زیاد پیدا کرد.

اما مهم ترین کاربردهای بلاکچین به ویژه در آینده را می توان در موارد زیر یافت:

پزشکی و دارو

بلاکچین از بلاک هایی تشکیل شده است که هر کدام یک تراکنش و یک رکورد را به خود اختصاص می دهند. از این عملکرد می توان به خوبی در زمینه سلامت و بهداشت استفاده کرد. هر سازمان یا افراد درون آن می توانند اطلاعات مفیدی مانند علت بیماری، زمان بستری شدن در بیمارستان یا سوابق بیماری را در یک بلاکچین اختصاصی ذخیره کنند تا بعداً بتوان از این اطلاعات به راحتی استفاده کرد.

پزشکی و دارو

ثبت احوال

همه کشورهای دنیا سازمان و سیستم ثبت احوال دارند و اطلاعات مربوط به مردم خود را در جایی ذخیره می کنند. از آنجایی که جمعیت جهان به طور غیرقابل کنترلی افزایش یافته است و نگهداری حجم زیادی از اطلاعات هر روز دشوارتر می شود، می توان از فناوری بلاکچین برای جلوگیری از تخریب یا ناقص شدن اطلاعات افراد استفاده کرد.

با استفاده از این فناوری اطلاعات مهم مربوط به همه افراد از جمله سن، عکس، تاریخ تولد، تاریخ فوت، وضعیت تأهل و … را می توان در یک بلوک مخصوص ذخیره کرد.

صدور صورت حساب و قبوض

بدون شک سازمان ها و موسسات دولتی می توانند از بلاکچین نهایت استفاده را ببرند. سازمان های خدماتی مانند آب، برق، گاز و مخابرات که نیاز به ذخیره حجم زیادی از اطلاعات در سیستم های خود دارند، می توانند به سادگی از بلاکچین برای داشتن اطلاعات قبوض و حساب های مختلف بدون نیاز به کاغذ استفاده کنند.

استفاده از بلاکچین در هنر

شاید باورش سخت باشد، اما یکی از بهترین جاهایی که بلاکچین در آن مفید است، در حوزه هنر است. آثار هنری بسیار ارزشمندی در جهان وجود دارد که قانون کپی رایت نمی تواند به اندازه کافی از آنها محافظت کند. بنابراین، بلاکچین به خوبی می تواند به هر اثر هنری یا هنرمندی اختصاص داده شود و با استفاده از رمزنگاری سخت آن، از سرقت یا فروش آثار هنری بدون اجازه جلوگیری کند.

ذخیره امن اطلاعات

در دنیای امروز، اطلاعات حرف اول و آخر را می‌زند و نمی‌توان ارزش بسیار زیاد اطلاعات را کتمان کرد. به‌ویژه زمانی اهمیت این موضوع بیشتر می‌شود که بسیاری از کمپانی‌های کوچک و حتی بزرگ حریم خصوصی را نقض می‌کنند. پس بلاکچین به خوبی می‌تواند در این بخش مفید و کاربری باشد.

بهینه‌ سازی مصرف انرژی

جنگ آینده جهان بدون شک برای منابع به ویژه منابع انرژی خواهد بود و بسیاری از دولت ها در تلاش هستند تا با بهینه سازی مصرف انرژی در این جنگ پیروز شوند. با توجه به اهمیت انرژی های تجدیدپذیر و ظهور فناوری بلاکچین، می توان از این فرصت برای بهینه سازی مصرف انرژی استفاده کرد و فرآیندهای تولید انرژی جدید دستخوش تغییرات اساسی خواهند شد. کنترل و مدیریت هوشمند مصرف انرژی بخشی دیگر از مزایای این فناوری است.

بهینه‌ سازی مصرف انرژی

تراکنش‌های مالی

یکی دیگر از مزیت های مهم بلاکچین مشکل تراکنش های مالی و دارایی های مردم در قالب ارز دیجیتال مانند بیت کوین است. در دنیای امروز، شما می توانید به راحتی از هر نقطه ای که هستید، حجم زیادی از تراکنش های مالی را با استفاده از ارز دیجیتال رمزنگاری شده انجام دهید و دیگر نیازی به استفاده از پول‌های رایج دنیا نیست.

این در حالی است که ارزش ارز دیجیتال مانند بیت کوین روز به روز در حال افزایش است و از طرفی با توجه به آگاهی از این مشکل، افراد زیادی به دنبال استفاده از ارز دیجیتال هستند.

انواع بلاکچین

به طور کلی فناوری بلاک چین به سه دسته اصلی تقسیم می شود:

بلاکچین عمومی غیرانحصاری

همانطور که مشخص است، این نوع فناوری بلاکچین به صورت عمومی مورد استفاده قرار می گیرد و منحصر به فرد یا سازمانی نیست. ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم نمونه های معروف این نوع بلاکچین هستند.

بلاکچین عمومی انحصاری

این سیستم بلاکچین با اینکه می‌تواند به صورت عمومی به کار گرفته شود، ولی در واقع نیاز به تاییدیه دارد. افرادی چون کارمندان ارشد، مقامات کشوری، دولت یا… می‌توانند در خواست چنین تکنولوژی داشته باشند. در این حالت اطلاعات قابل نمایش برای عموم هستند ولی می‌توان از آنها محافظت کرد.

به عنوان مثال می‌توانید با اسکن یک کد QR به اطلاعات یک محصول دسترسی داشته باشید، ولی نمی‌توانید چیزی را کم و زیاد یا ویرایش کنید.

بلاکچین خصوصی انحصاری

این نوع بلاکچین همانطور که از نامش پیداست به طور انحصاری در اختیار برخی از سازمان های دولتی و خصوصی قرار دارد. در این صورت پس از تایید سازمان مربوطه، تنها افراد خاصی می توانند به برخی اطلاعات دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال می توان به سامانه پرداخت حقوق کارکنان دولت اشاره کرد.

در نهایت یک بار دیگر اشاره می کنیم که بلاکچین یا زنجیره بلوک در واقع مجموعه ای از بلوک های اطلاعاتی است که تشکیل یک بانک اطلاعاتی قدرتمند، وسیع و ایمن را می‌دهد. تمامی سوابق و گزارش ها در دفتر کل بلاکچین ثبت می شوند و به دلیل نوع رمزگذاری آنها امکان جابجایی، حذف و ویرایش آنها وجود ندارد.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *