تیزرینگ
تیزرینگ
سوختگی فرش را چگونه رفع و ترمیم کنیم؟

سوختگی فرش را چگونه رفع و ترمیم کنیم؟

سوختگی فرش را چگونه رفع و ترمیم کنیم؟

فرش یکی از اجزای اصلی دکوراسیون در هر خانه ای است و می تواند به فضا شخصیت و معنا ببخشد. در دهه های اخیر فرش دستباف در هر خانه ای دیده می شود اما این روزها بازار فرش ماشینی بسیار داغ است و فرش دستبافت به محصولی لوکس و هنری تبدیل شده است. استفاده از فرش ماشینی اصلا بد نیست، اما وقتی صحبت از محافظت از فرش در برابر سوختن می شود، کمی مشکل می شود. الیاف مصنوعی مورد استفاده در تولید فرش ماشینی به راحتی و خیلی سریع می سوزند و لکه های ریز و درشتی روی فرش ایجاد می کنند.

معمولا بعد از سوختگی فرش اولین فکری که به ذهن خطور می کند ترمیم سوختگی فرش در قالیشویی است. این روش می تواند فرش را به بهترین شکل ترمیم کند اما هزینه بالایی دارد. تعمیر فرش سوخته یک کار حرفه ای است، اما روش های ساده ای وجود دارد که می تواند به شما کمک کند لکه های سوختگی سطحی را در خانه پاک کنید. رفع سوختگی فرش با سشوار، اتو یا قابلمه از بین برد. پس بهتر است ترفندهای آن را برای جلوگیری از خرج کردن پول زیاد بدانید.

در این مطلب از تیزرینگ ترفندهایی برای از بین بردن انواع لکه های سوختگی فرش در منزل را گردآوری کرده ایم. امیدواریم فرش شما هرگز نسوزد، اما اگر با این مشکل مواجه شدید، می توانید از یکی از این روش ها استفاده کنید.

۱. رفع سوختگی فرش با پیاز

اگر سوختگی فرش شما عمیق نیست به راحتی با یک پیاز کوچک می توانیم لکه سوختگی را پاک کنیم. برای این کار باید پیاز را از وسط نصف کرده و روی محل سوختگی قرار دهید. بعد از حدود 5 دقیقه پیاز را بردارید و محل سوخته را با آب ولرم بشویید. در بیشتر موارد لکه زرد ناشی از سوختگی های سطحی با این روش از بین می رود. اگر هنوز لکه باقی مانده است به این معنی است که سوختگی عمیق است و باید روش های دیگری را انتخاب کنید.

۱. رفع سوختگی فرش با پیاز

۲. رفع سوختگی فرش با سنگ پا

برای رفع سوختگی ناشی از جسم داغ مانند زغال ، سیگار یا اتو روی فرش می توانید از سنگ پا کمک بگیرید. سنگ پا را به آرامی و با حوصله روی نواحی  زبری ناشی از سوختگی بکشید. این کار را تا ناپدید شدن آثار سوختگی انجام دهید. سپس با دستمال مرطوب فرش را پاک کنید تا پرزهای فرش بهتر دیده شود. اگر بعد از این نیز ظاهر فرش همچنان ناخوشایند است، باید آن را به یک متخصص بسپارید.

۳. رفع سوختگی فرش با یخ

از این روش برای رفع سوختگی های سطحی نیز استفاده می شود و نمی تواند اثرات سوختگی های عمیق را برطرف کند. چند تکه یخ را در یک کیسه پلاستیکی زیپ دار قرار دهید و به آرامی روی ناحیه سوخته بکشید. این کار را تا زمانی که فرش سرد شود تکرار کنید. حالا یک شانه ظریف بردارید و تاروپود را روی فرش شانه کنید تا همه به حالت اولیه برگردند. اگر جای سوختگی زرد باقی ماند، می‌توانید پارچه تمیزی را در مخلوطی از آب و آب‌اکسیژنه آغشته کنید و روی آن بمالید. مدتی صبر کنید و محل لکه دار را با یک پارچه مرطوب دیگر پاک کنید.

۴. رفع سوختگی فرش با زغال

اگر روی فرش شما زغال داغ افتاده باید خیلی سریع عمل کنید تا بافت فرش از بین نرود. ابتدا با رعایت نکات احتیاطی، زغال  را به سرعت از روی فرش بردارید و محل را با یک تکه یخ خنک کنید. سپس محل سوخته را سنباده بزنید تا تمام پرزهای سوخته پاک شود. حالا با استفاده از قیچی لبه های پرزهای سوخته را از روی فرش جدا کنید.

از یک پارچه مرطوب برای برداشتن خزه های برداشته شده و ریخته شده از فرش استفاده کنید. محل سوختگی را با مقدار زیادی کفِ شامپو فرش بشویید تا تمام لکه های کوچک مرتبط با سوختگی پاک شوند. پس از خشک شدن فرش، ناحیه آسیب دیده را جاروبرقی بکشید. اگر سوختگی همچنان قابل مشاهده است، مقدار کمی سفید کننده را با آب مخلوط کرده و پارچه تمیزی را در آن خیس کنید.

پارچه را روی ناحیه سوخته قرار دهید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس با استفاده از یک پارچه تمیز یا اسفنج خشک، محل را خشک کنید و اجازه دهید جریان هوا رطوبت باقیمانده را خشک کند. شما همچنین می توانید از همین روش برای پاک کردن ته سیگار از روی فرش استفاده کنید.

۴. رفع سوختگی فرش با زغال

۵. رفع سوختگی فرش با اتو

برای از بین بردن لکه سوختگی اتو از روی فرش می توانید از پیاز استفاده کنید. سوختگی آتو معمولا عمیق نیست و می توانید به راحتی با استفاده از پیاز آن را برطرف کنید.

۶. رفع سوختگی فرش با قابلمه

برای از بین بردن این لکه می توانید از همان روش تکه های یخ استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید که این کار باید خیلی سریع انجام شود تا گرما باعث بزرگتر شدن لکه نشود.

۷. رفع سوختگی فرش با بخاری

اگر نقطه سوختگی ناشی از گرمای بخاری سطحی باشد می توانید از روش های فوق برای اصلاح آن استفاده کنید. اما سوختگی های عمیق و بزرگ را باید به دست قالیشویی بسپارید تا فرش مانند روز اول نو و محکم شود.

مرور کلی

درست است که از بین بردن آثار سوختگی فرش یک کار حرفه ای است، اما لکه های سطحی را می توان به راحتی در خانه ترمیم کرد. در این مقاله از تیزرینگ 7 روش برای از بین بردن این لکه ها را برای شما شرح داده ایم. اگر ترفند خاصی برای این کار دارید، در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *