تیزرینگ
تیزرینگ
چرا برخی افراد در خواب از دنیا می‌روند؟

چرا برخی افراد در خواب از دنیا می‌روند؟

چرا برخی افراد در خواب از دنیا می‌روند؟

مرگ ناگهانی در خواب دلایل مختلفی دارد. اما به گفته پزشکان همه این دلایل مربوط به سه عضو بسیار مهم و حیاتی در بدن ما است.

فکرکردن در مورد مرگ امری کاملاً انسانی است. به خصوص وقتی صحبت از چگونگی وقوع آن می شود. برخی از مردم نگران مرگ در خواب هستند. اما خوشبختانه، احتمال وقوع این اتفاق نسبتاً کم است. مگر اینکه بیماری خاصی داشته باشید.

دلایل مختلفی برای مرگ در خواب وجود دارد. اما همه این دلایل معمولاً روی سه عضو مهم بدن ما متمرکز هستند. دکتر میلیند سووانی، مشاور پزشکی تنفسی در بیمارستان‌های دانشگاهی ناتینگهام، گفت: مرگ در خواب معمولاً به قلب، مغز و ریه‌های افراد مربوط می‌شود.

زمانی که می‌خوابیم، کمتر به سیگنال‌هایی پاسخ می‌دهیم که ممکن است نشان‌دهنده مشکل این اندام‌ها باشد. جک فلایر، متخصص قلب و عروق، می‌گوید: «اگر قلب شما به مدت 10 ثانیه در حالت ایستاده بایستد، بیهوش می‌شوید و زمین خوردن شما باعث ایجاد صدای بلندی می‌شود که احتمالاً دیگران می‌توانند آن را بشنوند. اما وقتی خواب هستید، نمی توانید به خودتان و علائمتان واکنش نشان دهید.»

قلب

شایع‌ترین دلیل مرگ در خواب به قلب مربوط می‌شود. به‌گفته‌ی سومیت هیو، مدیر پزشکی مرکز ریتم قلب Cedars-Sinai، ایست ناگهانی قلب (SCA) مسئول ۹۰ درصد از مرگ‌های ناگهانی در خواب است و به‌عنوان مرگ شبانه هم شناخته می‌شود. خطر ایست قلبی ناگهانی در افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر، قلب بزرگ‌شده و ضربان نامنظم قلب (اغلب ضربان قلب سریع‌تر از حالت طبیعی است و با نام فیبریلاسیون بطنی شناخته می‌شود) بالاتر از دیگران است.

SCA به موقعیتی گفته می‌شود که ضربان قلب ناگهان توقف می‌کند و در نتیجه جریان خون‌رسانی به اندام‌های اصلی متوقف می‌شود. این شرایط بدون انجام درمان‌های فوری می‌تواند مرگ افراد را به‌دنبال داشته باشد. ۲۲ درصد از مرگ‌ومیرهای مربوط به SCA بین ساعت ۱۰ شب تا ۶ صبح اتفاق می‌افتند و زنان بیشتر از مردان تحت تاثیر این اتفاق قرار می‌گیرند.

مجاری تنفسی

آپنه انسدادی خواب (OSA) همچنین می تواند عامل مرگ در هنگام خواب باشد. افراد مبتلا به OSA بیش از 2.5 برابر بیشتر از سایرین در معرض مرگ ناگهانی در خواب بین ساعت 12:00 صبح تا 6:00 صبح هستند. آپنه انسدادی خواب شامل باریک شدن ماهیچه های راه هوایی است که تنفس فرد را برای مدت کوتاهی متوقف می کند.

توقف تنفس باعث کمبود اکسیژن و در نتیجه افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود. به گفته دکتر هیو، این خطر ابتلا به SCA را افزایش می دهد. اما باید گفت که آپنه خواب تنها عامل مرگ نیست و بیشتر در شب منجر به مرگ می شود که شرایط دیگری مانند مشکلات قلبی را تشدید می کند.

مجاری تنفسی

مغز

صرع یا اپیلپسی (Epilepsy) یک ​​بیماری شایعی است که مغز را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث می شود افراد مکرر دچار تشنج شوند. مرگ غیرمنتظره ناگهانی در صرع (SUDEP) علت اصلی مرگ و میر در افرادی است که تشنج آنها را نمی توان به طور کامل با دارو کنترل کرد. علل SUDEP مشخص نیست. اما اغلب در شب اتفاق می افتد، و تحقیقات نشان می دهد که خواب می تواند خطر وقوع آن را افزایش دهد.

سکته مغزی نیز می تواند یکی از علل مرگ ناگهانی در شب باشد. حدود 25 درصد از سکته‌ها در طول خواب اتفاق می‌افتد و شرایطی مانند آپنه انسدادی خواب می‌تواند خطر این اتفاق را افزایش دهد. این زمانی اتفاق می‌افتد که یک رگ خونی یا لخته خونی ترکیده از رسیدن خون به مغز جلوگیری می‌کند. سلول های مغز بدون دریافت اکسیژن می میرند و قسمت هایی از بدن که تحت تأثیر نواحی کنترل مغز قرار می گیرند از کار می افتند و دیگر نمی توانند به درستی کار کنند. این می تواند در نهایت کشنده باشد.

چگونه می‌توان خطرات را مدیریت کرد؟

به افرادی که شرایط پزشکی خاصی دارند که می‌تواند خطر مرگ در خواب آن‌ها را افزایش دهد توصیه می‌شود حتما با یک پزشک صحبت کنند تا عواملی مانند سبک زندگی و سابقه‌ی خانوادگی آن‌ها را درنظر بگیرد. به‌گفته‌ی هیو وقتی صحبت از افراد دیگر به میان می‌آید، خطر مرگ ناگهانی در خواب نسبتا کم درنظر گرفته می‌شود. پزشکان توصیه می‌کنند که برای پایین‌ نگه‌داشتن این خطر مراقب سلامتی خود باشید، به اندازه‌ی کافی بخوابید، ورزش کنید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *