تیزرینگ
تیزرینگ
۱۲ اشتباه‌ی رایج در شست‌وشوی صورت که نباید تکرار کنید

۱۲ اشتباه‌ی رایج در شست‌وشوی صورت که نباید تکرار کنید

۱۲ اشتباه‌ی رایج در شست‌وشوی صورت که نباید تکرار کنید

از کودکی به ما گفته می شود که صورت و دندان هایمان را مسواک بزنیم. بنابراین، تقریباً تمام روزهای زندگی ما با این 2 کار ساده شروع و به پایان می رسید. همانطور که بزرگتر شدیم، یاد گرفتیم که شستن صورت گامی حیاتی در مراقبت از پوست است. اما آنقدرها هم که ما فکر می کنیم ساده نیست. زیرا گاهی برخی از اشتباهات به ظاهر جزئی می تواند منجر به مشکلات جدی پوستی شود. در این مقاله در مورد بهترین روش شستشوی صورت و اشتباهاتی که ممکن است در حین انجام این کار مرتکب شوید صحبت خواهیم کرد. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

۱. قبل از شستن صورت آرایش خود را پاک نمی‌کنید

آرایش فقط با شستن صورت پاک نمی شود. شستشوی صورت نمی تواند آرایش سنگین را پاک کند. بنابراین بهترین راه برای شستن صورت این است که ابتدا تمام لوازم آرایشی و بهداشتی را با آب میسلار از روی پوست پاک کنید و سپس به سراغ پاک کننده بروید.

۲. از آب خیلی سرد یا داغ استفاده می‌کنید

آب داغ باعث خشکی پوست می شود و غدد پوست را مجبور می کند تا برای حل این مشکل چربی بیشتری تولید کنند. همچنین باعث می شود پوست برافروخته و قرمز به نظر برسد، به خصوص اگر از آکنه و روزاسه رنج می برید. از سوی دیگر، آب سرد نیز تأثیر نامطلوبی بر روی پوست دارد زیرا از باز شدن منافذ پوست جلوگیری می کند. بنابراین بهترین راه برای شستن صورت استفاده از آب ولرم است.

۳. بیش از حد صورت‌تان را می‌شویید

کسانی که پوست خشک یا حساس دارند ممکن است فقط یک بار در روز نیاز به پاکسازی داشته باشند. افرادی که پوست چرب دارند نباید بیش از 2 بار در روز صورت خود را بشویند. شستشوی زیاد صورت منجر به خشکی پوست و در نتیجه تولید بیش از حد چربی می شود.

اگر فقط یک بار صورت خود را می شویید، بهتر است این کار را در شب انجام دهید. شستن صورت در شب می تواند تمام آلاینده هایی را که در طول روز روی پوست شما جمع می شود از بین ببرد. آلاینده هایی مانند نور خورشید باعث پیری زودرس پوست می شوند.

اگر مجبورید دو بار در روز صورت خود را بشویید، یک بار صبح و یک بار بعد از ظهر صورت خود را بشویید. شستن صورت خود در صبح می تواند از شر چربی های طبیعی که در طول شب روی پوست شما جمع می شود و باقی مانده محصولاتی که قبل از خواب استفاده می کنید خلاص شود. همچنین به محصولاتی که در صبح استفاده می‌کنید، از جمله کرم‌های ضد آفتاب، اجازه می‌دهد راحت‌تر به پوست نفوذ کرده و در نتیجه مؤثرتر باشند.

۳. بیش از حد صورت‌تان را می‌شویید

۴. همیشه از دستمال مرطوب برای تمیز کردن صورت استفاده می‌کنید

اگر به آب دسترسی ندارید، از دستمال مرطوب برای پاک کردن صورت خود استفاده کنید. اما هرگز آن را به طور روتین انجام ندهید. دستمال مرطوب حاوی مواد شیمیایی است و نمی تواند پوست را به طور کامل تمیز کند. زمانی که مجبور به استفاده از دستمال مرطوب هستید، در اسرع وقت صورت خود را با آب و مواد شوینده مناسب بشویید.

۵. در استفاده از محصولات لایه‌بردار زیاده‌روی می‌کنید

لایه برداری می تواند سلول های مرده پوست را از بین ببرد و پوست را صاف تر، روشن تر و درخشان‌تر کند. اما زیاده روی در مصرف آن برای پوست مضر است و آسیب های جبران ناپذیری به دنبال دارد. لایه برداری بیش از حد نه تنها چربی طبیعی پوست را از بین می برد، بلکه باعث آسیب به سد پوستی می شود که ممکن است سال ها طول بکشد تا بهبود یابد.

استفاده از محصولات لایه بردار را به یک یا دو بار در هفته محدود کنید. همچنین توصیه می شود از استفاده از لایه‌بردارهای فیزیکی خشن خودداری کنید و همیشه قبل از استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی روی صورت خود مقدار کمی از آن را به داخل آرنج خود بمالید تا مطمئن شوید که به آنها حساسیت ندارید.

۶. محصولات مناسب پوست خود را نمی‌شناسید

همه پاک کننده ها می توانند کثیفی، آرایش و سلول های مرده پوست را پاک کنند، اما برخی ممکن است برای پوست شما مناسب نباشند. برای داشتن پوستی بی عیب و نقص باید محصولات مختلفی را با توجه به نوع پوست خود خریداری کنید.

پوست شما ممکن است خشک، چرب، مختلط، حساس یا مستعد آکنه باشد. در انتخاب ژل صورت فقط به توصیه های دوستان و خانواده خود اتکا نکنید و نوع پوست و مشکلات آن را نیز فراموش نکنید. سعی کنید به جای پاک کردن تمام روغن های طبیعی پوست، پاک کننده ای بخرید که به حفظ سد محافظ پوست کمک کند.

۷. از شوینده‌های حاوی صابون استفاده می‌کنید

هرگز پاک کننده های صابونی را با پاک کننده های بدون صابون جایگزین نکنید، زیرا این محصولات چربی طبیعی پوست را از بین می برند و آن را خشک و ملتهب می کنند. بهترین راه برای شستن صورت استفاده از پاک کننده های بدون صابون است که به آبرسانی پوست و مراقبت از سد محافظ آن کمک می کند.

۸. نحوه‌ی استفاده از شوینده‌ی صورت را نمی‌دانید

۸. نحوه‌ی استفاده از شوینده‌ی صورت را نمی‌دانید

بهترین راه برای شستن صورت این است که مقدار کمی پاک کننده را روی دست خود بریزید و به آرامی پوست را با حرکات دورانی ماساژ دهید تا جریان خون تحریک شود و توانایی سیستم لنفاوی در حذف مواد زائد افزایش یابد.

یکی دیگر از اشتباهات رایج این است که به محصولات پوست زمان کافی برای اثرگذاری ندادن است. اگر از پاک کننده آکنه استفاده می کنید، قبل از شستن آن را یک دقیقه روی پوست بگذارید تا مواد فعال زمان کافی برای از بین بردن باکتری های مولد آکنه داشته باشند.

۹. صورت خود را به‌شدت مالش می‌دهید

برای از بین بردن آلودگی‌های روی پوست نیاز نیست به‌شدت آن را مالش دهید اگر پاک کننده مناسبی را انتخاب کرده باشید و بهترین روش شستشوی صورت خود را بدانید، پوست شما به راحتی تمیز می شود. مالش شدید صورت منجر به از بین رفتن چربی ها و پروتئین هایی می شود که از پوست در برابر تحریک محافظت می کنند.

۱۰. صورت خود را به‌طور کامل آبکشی نمی‌کنید

این روزها زمان محدود است و همه چیز سریع اتفاق می افتد. ممکن است وقتی صبح دیر از خواب بیدار می شوید، دوش صبحگاهی خود را حذف کنید، سریع دندان های خود را مسواک بزنید، صورت خود را با یک شوینده پنج ثانیه ای بشویید و با عجله به محل کار بروید.

شستن خیلی سریع صورت، کثیفی و چربی انباشته شده روی پوست در طول شب و همچنین محصولاتی که قبل از رفتن به رختخواب استفاده کرده اید را پاک نمی کند. تجمع این مواد روی پوست منافذ را می بندد، آکنه ایجاد می کند، پوست را خشک می کند و چهره شما را کدر و خسته نشان می دهد. همچنین، اگر مواد شوینده را به طور کامل آبکشی نکنید، ممکن است پوست شما را تحریک کند.

۱۱. حوله را محکم روی صورت می‌کشید

بهتر است از خشک کردن صورت خود پس از شستشو خودداری کنید و بگذارید به طور طبیعی خشک شود. اما اگر می خواهید از حوله استفاده کنید، یک حوله نرم تهیه کنید و هرگز آن را محکم روی پوست نکشید. همچنین توصیه می شود که از حوله حمام برای خشک کردن صورت خود استفاده نکنید یا حوله خود را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید.

حتما قبل از شستن صورت دست های خود را بشویید تا از ورود باکتری ها به پوست جلوگیری کنید. همچنین، در حالت ایده‌آل، باید حوله‌ای را که برای خشک کردن صورت خود استفاده می‌کنید، هر چند روز یک‌بار عوض کنید تا باکتری‌ها از پوست شما دور شوند.

۱۲. بعد از شستن صورت مرطوب‌کننده نمی‌زنید

بهترین زمان برای استفاده از کرم ها و سرم ها بلافاصله پس از شستن صورت است که پوست تمیزترین حالت را دارد. متخصصان توصیه می کنند که در عرض 60 ثانیه پس از شستن صورت از مرطوب کننده استفاده کنید. این کار از تبخیر رطوبت جلوگیری می کند و آن را در پوست نگه می دارد. تنها استثنا، محصولات ضد آکنه است که باید قبل از استفاده روی صورت، اجازه دهید خشک شوند. زیرا استفاده از این محصولات روی پوست مرطوب می تواند باعث تحریک شود.

کلام پایانی

اگر پوست شما شاداب و درخشان نیست و همیشه کدر به نظر می رسد، بهتر است نگاه دقیق تری به نحوه شستشوی آن بیندازید. زیرا برخی عادات به ظاهر بی ضرر می توانند به پوست آسیب برسانند.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *