تیزرینگ
تیزرینگ
شارژر GaN چیست و چرا روز‌به‌روز محبوب‌تر می‌شود؟

شارژر GaN چیست و چرا روز‌به‌روز محبوب‌تر می‌شود؟

شارژر GaN چیست و چرا روز‌به‌روز محبوب‌تر می‌شود؟

در سال های اخیر با افزایش سرعت شارژ، اندازه شارژرها نیز به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. اما در چند سال گذشته، به لطف فناوری GaN، شارژرها به میزان قابل توجهی کاهش یافته اند. اما شارژر GaN چیست و دقیقا چه مزایایی دارد؟

گالیوم نیترید چیست؟

اول از همه باید به اهمیت ماده‌ی گالیوم نیترید یا همان GaN بپردازیم. گالیوم نیترید یک ماده‌ی نیمه‌هادی است. مواد نیمه‌هادی با توجه به میزان ولتاژی که به آن‌ها راه پیدا می‌کند، می‌توانند به عنوان عایق یا رسانا عمل کنند و به همین خاطر از اصطلاح نیمه‌هادی برای تعریف آن‌ها استفاده می‌شود. در این میان نیمه‌هادی‌ها در ترانزیستورها نقش بسیار حیاتی دارند که می‌توانند سیگنال‌های الکتریکی را تقویت یا سوئیچ کنند و در کنار هزاران و حتی میلیون‌ها ترانزیستور دیگر، برای اجرای منطق‌های برنامه‌ریزی شده مورد استفاده قرار می‌گیرند. متدوال‌ترین ماده‌ای که در ترانزیستورها استفاده می‌شود، سیلیکون است.

در این میان گالیوم نیترید یک نیمه‌رسانای معمولی نیست. بلکه متعلق به خانواده خاصی از مواد است که به عنوان نیمه‌هادی‌های با شکاف گسترده شناخته می‌شوند. این عبارت شکاف گسترده به ولتاژ بسیار بالایی اشاره دارد که یک نیمه‌هادی را از عایق بودن به ماده‌ی رسانا تبدیل می‌کند. گالیوم نیترید برخلاف دی اکسید سیلیکون، مقاومت کلی کمتری نسبت به رسانا بودن دارد و به همین خاطر در زمینه سوئیچ کردن سیگنال‌های الکتریکی، عملکرد سریع‌تر و بهتری را ارائه می‌دهد. همچنین این نوع ماده‌ها، نسبت به نیمه‌رساناهای معمولی می‌توانند در ولتاژها و دماهای بالاتری کار کنند. چنین مشخصه‌ای برای یک شارژر اهمیت بسیار زیادی دارد.

گالیوم نیترید چیست؟

گالیوم نیترید چه نقشی در شارژر ایفا می‌کند؟

بسیاری از کاربران فکر می کنند که شارژر گوشی یک قطعه بسیار ساده است. اما در واقعیت، این قطعه از قطعات بسیار پیچیده تشکیل شده است. یک شارژر تلفن مناسب باید بتواند تشخیص دهد که گجت متصل به آن چه ولتاژ و آمپری را می‌پذیرد، AC را به DC تبدیل کند و سپس مطمئن شود جریان ثابت است. تمام این قطعات باید در یک محصول بسیار کوچک در کنار هم قرار گیرند. در همین حال، شارژر GaN چندین برابر بیشتر از شارژر معمولی مزایایی دارد.

شارژر GaN می تواند انرژی را بهتر منتقل کند و در عین حال سرعت اتلاف انرژی کاهش می یابد. به لطف همین مزیت‌ها، با توجه به حداکثر توان خروجی، ترانزیستورهای کمتری مورد نیاز است. علاوه بر این، به لطف مزایای ذکر شده، یک شارژر GaN می تواند اندازه بسیار کوچکتری داشته باشد.

گالیوم نیترید چه نقشی در شارژر ایفا می‌کند؟

آیا یک شارژر GaN ارزش خرید بالایی دارد؟

پس از اینکه اپل تصمیم گرفت آیفون را بدون شارژر عرضه کند، روز‌به‌روز شرکت‌های بیشتری برای گوشی‌های خود همین تصمیم را عملی می‌کنند. به همین دلیل است که پس از خرید یک گوشی جدید، احتمالاً نیاز به خرید شارژر برای آن خواهید داشت. حتی اگر چندین شارژر در خانه وجود داشته باشد، به احتمال زیاد اکثر این شارژرها سرعت بالایی ندارند و به همین دلیل برای استفاده از حداکثر سرعت شارژ گوشی، احتمالا چاره ای جز خرید نخواهید داشت. یک شارژر جدید

اگر به دنبال خرید یک شارژر مناسب هستید و به دنبال گزینه های با کیفیت هستید، توصیه می کنیم شارژرهای GaN را بررسی کنید. اگرچه این نوع شارژرها معمولا قیمت بالاتری نسبت به رقبای خود دارند، اما از سوی دیگر باید به مزایای مهمی مانند وزن کمتر، اندازه کوچکتر و کیفیت بهتر اشاره کرد. در هر صورت شارژرهای GaN در همه جنبه ها حرفی برای گفتن دارند و به احتمال زیاد به مرور زمان قیمت آنها کاهش چشمگیری خواهد داشت.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید 

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *