تیزرینگ
تیزرینگ
آیا گوگل پسورد منیجر به اندازه‌ی کافی امن و قابل اطمینان است؟

آیا گوگل پسورد منیجر به اندازه‌ی کافی امن و قابل اطمینان است؟

آیا گوگل پسورد منیجر به اندازه‌ی کافی امن و قابل اطمینان است؟

همه ما می دانیم که رمز عبور حساب های کاربری ما در اینترنت بسیار مهم است و باید به خوبی از آنها محافظت کنیم. از یک طرف بهتر است رمز همه حساب های کاربری ما یکسان نباشد و از طرف دیگر از رمزهای عبور ساده برای افزایش خطر هک شدن حساب خود استفاده نکنیم. بنابراین باید به استفاده از رمزهای عبور سخت و البته متفاوت روی بیاوریم که ممکن است برخی از آنها را فراموش کنیم. هدف اصلی Google Password Manager این است که به ما کمک کند رمزهای عبور را به خاطر نیاوریم و آنها را در مکانی امن ذخیره کنیم، اما آیا این سرویس گوگل به اندازه کافی امن و قابل اعتماد است؟

گوگل پسورد منیجر چیست؟

Google Password Manager یکی از مواردی است که اکثر افراد حداقل یک بار در مورد آن شنیده اند یا هر روز از آن استفاده می کنند. اگر بخواهیم این سرویس را به زبان ساده برای شما توضیح دهیم، باید بدانید که با استفاده از آن، دیگر نیازی به به خاطر سپردن نام کاربری و رمز عبور ندارید و می توانید همه چیز را به آن بسپارید; بنابراین Google Password Manager سرویسی برای مدیریت پسوردها و البته نام کاربری است.

در بسیاری از موارد زمانی که با استفاده از مرورگر گوگل کروم یک حساب کاربری جدید در سایتی ایجاد می کنیم، پیامی از طرف Google Password Manager با عنوان Save Password دریافت می کنیم، سپس باید از گزینه Save یا Never استفاده کنیم. اگر گزینه Never را انتخاب کنید، Google Password Manager چیزی را برای شما ذخیره نمی کند و باید نام کاربری و رمز عبور را خودتان به خاطر بسپارید. در عین حال، در صورت انتخاب Save، نام کاربری و رمز عبور شما با مشخصات کامل سایت مورد نظر در Google Password Manager ذخیره می شود.

از طرفی در هنگام استفاده از این سرویس می توانید از پسوردهای پیشنهادی آن در هنگام ثبت سایت جدید نیز استفاده کنید که بسیار سخت بوده و خطر هک شدن حساب شما را کاهش می دهد. در نهایت با ورود به قسمت Password Manager می توانید لیست کاملی از سایت هایی که در آنها حساب کاربری دارید را مشاهده کنید و آنها را با Google Password Manager خود همگام سازی کنید.

گوگل پسورد منیجر چیست؟

رمزهای عبور ما در چه جایی ذخیره می‌شوند؟

تمامی پسوردها در مرورگر Google Chrome شما ذخیره می شوند و می توانید آنها را در حساب Google خود ذخیره کنید. اکنون 2 راه برای پیدا کردن رمزهای عبور خود دارید:

1) استفاده از لینک مخصوص

با جستجوی passwords.google.com در مرورگر Google Chrome خود می توانید همه موارد را مشاهده کنید.

2) استفاده از تنظیمات گوگل کروم

اگر علاقه ای به استفاده از پیوند خاصی ندارید و می خواهید از تنظیمات مرورگر خود برای دسترسی به Google Password Manager  نیاز استفاده کنید، باید مراحل بسیار ساده ای را طی کنید که عبارتند از:

  1. در ابتدا وارد مرورگر کروم شوید.
  2. حالا اگر حساب کاربری گوگل شما با مرورگر همگام‌سازی نشده، وارد حساب کاربری خود شوید. دقت داشته باشید که باید از قبل رمزهای عبور را در حساب کاربری خود ذخیره کرده باشید.
  3. روی علامت سه نقطه در بالای صفحه سمت راست ضربه بزنید.
  4. در بین گزینه‌های موجود Google Password Manager را انتخاب نمایید.
  5. اکنون می‌توانید تمامی حساب‌های کاربری خود و رمزهای عبور آن‌ها را در این بخش مشاهده نمایید.
  6. در عین حال اگر به دنبال پیدا کردن رمز عبور یک سایت خاص هستید، نام سایت را در بالای صفحه و در بخش search passwords وارد کنید. به همین راحتی!

آیا این سرویس از شرکت گوگل به اندازه‌ی کافی امن است؟

آیا این سرویس از شرکت گوگل به اندازه‌ی کافی امن است؟

همه ما می دانیم که گوگل یکی از بزرگترین و قدرتمندترین شرکت های جهان است و اکثر محصولات آن قابل اعتماد و ایمن هستند. اگر واقع بینانه به این موضوع نگاه کنیم، شرکت بزرگی مانند گوگل هرگز نباید اعتبار خود را به خطر بیندازد و با تولید یا معرفی یک محصول اشتباه یا غیرقابل اعتماد، اعتماد مردم به خود را از بین ببرد. البته گاهی در برخی شرکت ها این اتفاق ناخواسته می افتد.

از طرفی ما به غیر از Google Password Manager از اپلیکیشن Google Authenticator نیز استفاده می کنیم، بنابراین حتی اگر شخصی رمز حساب های کاربری ما را پیدا کند، بدون وارد کردن کد احراز هویت نمی تواند به حساب کاربری ما دسترسی پیدا کند. پس چه بخواهیم و چه نخواهیم در بسیاری از موارد به گوگل اعتماد کرده ایم و نتایج خوب آن را دیده ایم.

با این حال، مهم نیست که Google Password Manager چقدر ایمن باشد، اگر دستگاه و رمز عبور آن را به شخص دیگری تحویل دهید، آن شخص قطعاً می تواند به همه رمزهای عبور شما دسترسی پیدا کند. پس در قدم اول باید مراقب باشید که دستگاه خود را به صورت فیزیکی در اختیار کسی قرار ندهید. اگر لازم است دستگاه خود را برای مدتی به شخص دیگری بدهید، Google Password Manager را به حساب Google خود پیوند دهید و سپس از حساب Google خود در رایانه یا دستگاه دیگر خارج شوید.

یکی دیگر از مواردی که باید نگران آن باشید هک است. شاید فکر کنید که ما می خواهیم Google Password Manager را هک کنیم. اما در واقع منظور ما هک و سرقت اطلاعات روی کامپیوتر شماست. گوگل پسورد منیجر به اندازه کافی امن و مطمئن است، اما اگر رایانه شما هک شود و افراد بتوانند رمز عبور حساب Google شما را پیدا کنند، در واقع به تمام رمزهای عبور شما در سایت های دیگر دسترسی خواهند داشت. بنابراین، ما باید بیشتر از امنیت Google Password Manager نگران امنیت دستگاه های خود باشیم تا کسی نتواند اطلاعات رایانه ما را بدزدد.

جمع‌بندی

هدف ما در این مقاله کوتاه بررسی امنیت Google Password Manager از 0 تا 100 درصد بود. در همین راستا روش یافتن مکان رمزهای ذخیره شده توسط این سرویس را نیز بررسی کردیم. در نهایت بهتر است بدانید که بهترین راه حل مدیریت پسورد وجود ندارد و این بدان معناست که هر سایت یا اپلیکیشن مدیریت رمز عبور مزایا و معایبی دارد. با این حال، در بین گزینه های موجود، Google Password Manager واقعا بهترین گزینه است. حالا به ما بگویید این سرویس گوگل چقدر قابل اعتماد است و آیا به آن اعتماد دارید؟ شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر کاربران تیزرینگ در میان بگذارید.

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *