تیزرینگ
تیزرینگ
چگونه عملکرد کارت گرافیک را بهبود ببخشیم؟

چگونه عملکرد کارت گرافیک را بهبود ببخشیم؟

چگونه عملکرد کارت گرافیک را بهبود ببخشیم؟

کارت گرافیک یکی از گران ترین قسمت های سیستم است و به همین دلیل افراد کمی دوست دارند کارت گرافیک جدید بخرند. به همین دلیل بسیاری از کاربران بدون شک ترجیح می دهند با استفاده از روش های مختلف عملکرد کارت گرافیک فعلی را بهبود بخشند تا بتوانند مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنند. طبیعتا هیچ معجزه ای در این زمینه وجود نخواهد داشت اما با استفاده از راهکارهایی می توان تا حدودی عملکرد کارت گرافیک را بهبود بخشید که در ادامه به برخی از این راهکارها می پردازیم.

آیا سایر قطعات کامپیوتر توان کافی دارند؟

اگر با مفهوم گلوگاه یا Bottleneck آشنایی ندارید، باید بگوییم وقتی سخت‌افزار کامپیوتر دچار گلوگاه می‌شود، این یعنی راندمان کلی به علت ضعف یک قطعه نسبت به بقیه قطعات پایین آمده، که منجر به کند شدن توانایی کامپیوتر در پردازش داده می‌شود. به عنوان مثال در بسیاری از کیس‌های اسمبل شده، ممکن است پردازنده توان کمتر از حد انتظار داشته باشد و در نتیجه عملکرد کارت گرافیک هم محدود می‌شود.

از طرفی ممکن است ظرفیت رم سیستم کم باشد و این امر باعث کاهش عملکرد سیستم می شود. یافتن علت اصلی این مشکل می تواند پیچیده باشد، اما در هر صورت، اگر از قابلیت های بالای کارت گرافیک مطمئن هستید، اما فکر می کنید که سیستم ضعیف عمل می کند، بهتر است به مشکل گلوگاه نگاه کنید. .

نظافت و مراقبت

نظافت و مراقبت

با گذشت زمان گرد و غبار زیادی در کیس جمع می شود و اگر به طور مرتب فن ها و دریچه ها را تمیز نکنید، جریان هوا تا حدی مسدود می شود و این به معنای گرم شدن محیط داخل کیس است. بنابراین به طور کلی توصیه می شود هر سه تا شش ماه یک بار داخل کیس را کاملا تمیز کنید تا عملکرد قسمت های مختلف از جمله کارت گرافیک کاهش پیدا نکند.

از طرف دیگر، اگر حتی پس از تمیز کردن کیس مشاهده کردید که دمای داخل کیس بالاتر از حد انتظار است، هوای داخل کیس به خوبی جریان ندارد و باید از فن های بیشتری استفاده کنید یا از کیس با دریچه های بیشتر استفاده کنید.

تنظیمات بازی و تغییر رزولوشن

گاهی اوقات مشکل اصلی مربوط به اجرای بازی است. بدون شک می دانید که هر بازی نیازهای گرافیکی متفاوتی دارد و بنابراین حتی اگر کارت گرافیک بسیار خوبی داشته باشید، ممکن است نتواند برخی از بازی ها را به بهترین شکل اجرا کند. در چنین شرایطی باید تنظیمات بازی را تغییر دهید تا بازی راحتتر اجرا شود.

علاوه بر پایین آمدن کیفیت گرافیکی بازی، می توان به تغییر ویژگی های دیگر در بازی در حال اجرا اشاره کرد. در بسیاری از بازی ها، تفاوت بین گرافیک Low و High بسیار زیاد است، اما طبیعتاً با تفاوت شگفت انگیزی بین گرافیک High و Ultra مواجه نخواهید شد. همچنین وقتی می بینید که کارت گرافیک آنطور که می خواهید کار نمی کند، می توانید رزولوشن را پایین بیاورید. بازی‌هایی که با وضوح 1080p با گرافیک High اجرا می‌شوند، احتمالاً باید به گرافیک Medium یا Low کاهش یابند تا با وضوح 4K رندر شوند. بنابراین اگر گیمر هستید و در عملکرد کارت گرافیک با مشکل مواجه شده اید، سعی کنید تنظیمات گرافیکی و وضوح بازی را تغییر دهید.

کارت گرافیک انویدیا یا AMD

کارت گرافیک انویدیا یا AMD

در صورتی که از کارت‌ گرافیک‌ AMD استفاده می‌کنید، برای تغییر در تنظیمات مربوط به عملکرد این قطعه می‌توانید از نرم‌افزاری به اسم Radeon Settings بهره ببرید. برای کارت‌های گرافیک‌ انویدیا هم GeForce Experience مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم‌افزار قابلیت‌های مختلفی ارائه می‌دهد و حتی به شما اجازه می‌دهد گیم‌پلی را ضبط کنید. در ضمن نباید کنترل پنل انویدیا را از قلم بیندازید که تنظیمات مربوط به رزولوشن و موارد این‌چنینی را در اختیار شما قرار می‌دهد. انویدیا و AMD از این نرم‌افزارها برای اعمال تغییرات مختلف نرم‌افزاری استفاده می‌کنند تا کارت‌های گرافیک‌ موردنظر قادر به اجرای بازی‌های جدید باشند.

اورکلاک کردن کارت گرافیک

اگر با قابلیت اورکلاک قطعات آشنا نیستید باید بگوییم که با این کار سرعت قطعه سخت افزاری مورد نظر از سرعت پیش فرض بیشتر می شود. اکثر کاربران فکر می کنند که اورکلاک فقط برای CPU است اما می توانید از این قابلیت برای کارت گرافیک هم استفاده کنید. تا چند سال پیش این کار بسیار خطرناک بود و حتی عمر مفید آن را کاهش می داد. اما در حال حاضر هم پردازنده ها و هم کارت های گرافیک بسیار بهتر هستند و حتی در صورت اورکلاک هم با مشکلات مربوط به کاهش قابل توجه عمر مفید مواجه نمی شوند.

اگر از کارت گرافیک انویدیا استفاده می کنید، باید بگوییم که اورکلاک کردن آن سخت تر از اورکلاک کارت های گرافیک AMD است زیرا انویدیا اهمیت زیادی به آن نمی دهد. ساده ترین راه برای اورکلاک کارت گرافیک استفاده از نرم افزار MSI Afterburner است که در صورت سازگاری با کارت گرافیک خود به راحتی می توانید از آن استفاده کنید.

سخن پایانی

همانطور که گفتیم، این روش‌ها قرار نیست معجزه کنند و در بهترین حالت فقط می‌توانند عملکرد کارت گرافیک‌ را فقط تا حدی بهبود ببخشند. هرچقدر کارت گرافیک‌ و در کل خود سیستم قدیمی‌تر باشد، پس باید انتظارات کمتری از آن داشته باشید. اگر کارت گرافیک‌ قدیمی دارید، پس قرار نیست قادر به اجرای بازی‌های سنگین باشد ولی اگر از قدرت بالای کارت گرافیک مطمئن هستید و راهکارهای نرم‌افزاری هم برای بهبود عملکرد جواب نمی‌دهد، احتمالا با انجام کارهایی مانند تغییر پردازنده یا ارتقای رم، می‌توانید با عملکرد بهتری در زمینه‌ی پردازش‌های گرافیکی روبرو شوید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *