تیزرینگ

آموزش رنگ مو در منزل

وبلاگ

۲۶ مرداد ۱۴۰۲ 100 بازدید
تیزرینگ
آموزش رنگ مو در منزل

آموزش رنگ مو در منزل

آموزش رنگ مو در منزل

بسیاری از خانم ها و آقایان علاقه زیادی به تغییر رنگ موهای خود دارند و معمولا در مدت زمان کوتاهی رنگ موهای خود را تغییر می دهند. برای ایجاد تغییر کلی در صورت، یکی از مهم ترین و آسان ترین راه های ممکن رنگ کردن مو است.امروزه برای رنگ کردن موها تکنیک های جذاب زیادی مانند هایلایت، بالیاژ، امبره و سامبر وجود دارد که توسط آرایشگران حرفه ای استفاده می شود. این در حالی است که بسیاری از افراد به جای مراجعه به آرایشگاه، موهای خود را در خانه رنگ می کنند و در نهایت پس از رنگ کردن موهای خود در منزل،عده ای از رنگ موهای خود راضی هستند و برخی دیگر از نتیجه آن راضی نیستند.

در این مطلب روش صحیح رنگ کردن موهایتان را در خانه به شما آموزش می دهیم تا از این پس بتوانید موهای خود را در خانه رنگ کنید. اما باید در نظر داشته باشید که این آموزش فقط برای افرادی است که قصد دارند موهای خود را به طور کامل رنگ کنند یا ریشه خود را رنگ کنند. بنابراین برای انجام تکنیک هایی مانند بالیاژ، هایلایت، آمبره و حتی دکلره  کردن کامل موها حتماً توصیه می شود به آرایشگاه مراجعه کنید. زیرا انجام این کار توسط افراد غیرحرفه ای می تواند به مو آسیب برساند.

نکات مهم برای رنگ کردن مو در خانه

قبل از اینکه نحوه صحیح رنگ کردن موهای خود را در خانه به شما آموزش دهیم، باید ابزارهای مورد نیاز برای این کار را به شما معرفی کنیم. علاوه بر این، برای رسیدن به نتیجه مطلوب، بهتر است قبل از هر اقدامی اطلاعاتی در مورد رنگ ها، خنثی کننده ها، شدید کننده های رنگ،  رفله های ناخواسته، نوع موها و آسیب های ناشی از رنگ کردن موها داشته باشید.

نکته اول: شناخت رنگ های اصلی و فرعی و خنثی کننده ها

برای رنگ کردن موهای خود در خانه ابتدا باید رنگ های اصلی و فرعی را بشناسید. رنگ های اصلی قرمز، زرد و آبی هستند و رنگ های فرعی شامل نارنجی، سبز و بنفش هستند. در مورد خنثی کننده ها باید بگوییم که خنثی کننده رنگ سبز قرمز، خنثی کننده رنگ زرد بنفش و خنثی کننده رنگ آبی نارنجی است. بنابراین، نمی توانید دو رنگ را که یکدیگر را خنثی می کنند ترکیب کنید.

نکته بعدی این است که اگر رفله ناخواسته ای در موهای شما ظاهر شد، یعنی مثلا اگر موهایتان زرد شد و آن چیزی که تصور می کردید نیست، می توانید از رنگی مانند بنفش استفاده کنید که رنگ زرد را خنثی می کند. این دانش به شما کمک می کند تا رفله های ناخواسته مو را از بین ببرید و به رنگ دلخواه خود نزدیک شوید.

نکته دوم: آشنایی با پایه رنگ موی خود

نکته دوم آشنایی با پایه رنگ موی خود

یکی دیگر از نکات مهم در آموزش رنگ کردن مو در خانه، دانستن اصول رنگ ها از شماره 01 که رنگ مشکی است تا رنگ پایه 10 که یک رنگ بلوند بسیار روشن است، می باشد. اساس رنگ مو درجه تیرگی و روشنی مو و رنگدانه ای که در آن شماره وجود دارد. این رنگدانه می تواند آبی، قرمز یا زرد باشد. بین رنگ پایه 01 تا 10 قهوه ای تیره تا قهوه ای روشن و بلوند تیره تا بلوند روشن وجود دارد که با عدد 2 تا 09 مشخص می شوند. بنابراین در انتخاب رنگ از کاتالوگ باید به رنگ پایه مویتان توجه کنید.به عنوان مثال، وقتی موهای شما سیاه یا قهوه ای تیره است، نمی توانید موهای خود را بلوند رنگ کنید. چون موهای شما نارنجی می شود. به همین دلیل، قبل از رنگ کردن موهای خود، باید موهای خود را به پایه برسانید.

حتماً اصطلاح به پایه رسیدن مو  را شنیده اید. رسیدن به پایه در واقع آماده سازی مو برای قرار دادن رنگ دلخواه روی آن است. این آماده سازی به معنای روشن شدن رنگ مو با دکلره کردن است. مثلا وقتی رنگ مورد علاقه تان دودی روشن است، باید موهایتان را با یک دکلره تا 8 تا 9 و حتی 10 درجه روشن کنید و سپس با رنگ دودی روشن رنگ کنید.

نکته سوم: توجه به درصد سفیدی موها برای رنگ کردن مو در منزل

پس از رنگ کردن موها باید به درصد سفیدی آن توجه کنید و با توجه به این درصد، برای آماده ساختن موهای سفید از راهکاری متناسب با آن استفاده کنید.

نکته چهارم: توجه به خشکی، شکنندگی و آسیب دیدگی موها

برای رنگ کردن موهایتان در خانه باید به این نکته توجه کنید که موهایتان خیلی خشک و آسیب دیده نباشد. زیرا در این صورت رنگ مو به دلیل داشتن ترکیبات شیمیایی به موها آسیب می رساند.

ابزارهای مورد نیاز برای رنگ کردن مو در منزل

حالا که نکات مهمی در مورد رنگ مو ارائه کردید، حالا نوبت به موضوع اصلی یعنی آموزش رنگ مو می رسد. بر این اساس، مهمترین ابزار مورد نیاز برای رنگ کردن مو عبارتند از:

 • رنگ مو
 • اکسیدان
 • برس رنگ مو با کاسه غیر فلزی
 •  شانه دندانه درشت و شانه با دم باریک
 • پیش بند
 • کلاه رنگ مو
 • دستکش
 • وازلین یا مرطوب کننده چرب
 • گیره یا کلیپس برای بستن مو و تقسیم بندی موها

باید و نبایدهای رنگ کردن مو در منزل

باید و نبایدهای رنگ کردن مو در منزل
 • قبل از رنگ کردن موهای خود، حتما پوست  ناحیه شقیقه ، گوش ها و پشت گردن را با وازلین و یا کرم چرب کنید تا از لک شدن این قسمت ها جلوگیری شود. زیرا بعداً رنگ از روی پوست شما به سختی پاک می شود.
 • حدود 48 ساعت قبل از رنگ کردن موها از شستن موها خودداری کنید. همچنین از شستن موها به مدت 48 تا 72 ساعت پس از رنگ کردن خودداری کنید.
 • از استفاده از چندین رنگ از برندهای مختلف خودداری کنید. زیرا هر برند دستورالعمل و مواد تشکیل دهنده خود را دارد.
 • از ترکیب رنگ هایی که یکدیگر را خنثی می کنند خودداری کنید.
 • اکسیدان را با توجه به رنگ مورد نظر انتخاب کنید. اکسیدان به روشن شدن رنگ کمک می کند و در شماره های 0.5، 1، 2 و 3 موجود است. اکسیدان 3 یا 0.5 ضعیف ترین اکسید کننده ای است که در ترکیب رنگ های تیره استفاده می شود. از اکسیدان 6% یا 1 برای رنگ آمیزی ریشه و همچنین در ترکیب با رنگ های متوسط ​​استفاده می شود. اکسیدان 9% یا2 برای رنگ های روشن و سفید شده و اکسیدان 12% یا 3 یک اکسید کننده قوی است که استفاده از آن نیاز به مهارت دارد. بنابراین برای رنگ کردن موهای خود در منزل از استفاده از این تعداد اکسیدان خودداری کنید.
 • اگر موهای مجعد و درهم دارید، بهتر است قبل از رنگ کردن، آن را براشینگ کنید تا موها کمی صاف شوند. این کار باعث رنگ کردن کامل مو می شود.
 • پس از ریختن رنگ مو در کاسه، ابتدا رنگ را خوب مخلوط کنید و سپس به آرامی اکسیدان مورد نظر را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. توجه داشته باشید که مواد نباید خیلی ضخیم یا نازک باشند.
 • برای شستن رنگ موهایتان باید از آب سرد استفاده کنید. این عمل باعث بسته شدن کوتیکول مو و ماندگاری بیشتر رنگ مو می شود.
 • هنگام شستن رنگ مو از شامپو استفاده نکنید. برای این کار رنگ را به خوبی از روی موها بشویید و سپس از ماسک یا نرم کننده استفاده کنید.
 • با توجه به اینکه موها بعد از رنگ کردن بسیار آسیب پذیر می شوند، بنابراین پس از آبکشی، موها را محکم در حوله نپیچید، بلکه با کمک حوله آب را به آرامی جذب کنید.
 • زمانی که رنگ مو روی موها است، از پخش بیشتر آن با استفاده از شانه دندانه ظریف یا برس جدا خودداری کنید. این عمل باعث کشیدگی، شکننده یا به اصطلاح آدامسی شدن موها می شود.

نحوه رنگ کردن مو در منزل

اکنون که با بایدها و نبایدهای رنگ کردن مو آشنا شدید در این قسمت مراحل رنگ کردن مو را به شما آموزش می دهیم.

مرحله 1: موهای خود را به چهار قسمت تقسیم کنید. برای این منظور خطی فرضی به صورت عمودی و افقی بکشید و با کمک شانه ای که دم تیز دارد، موهای خود را تقسیم بندی کنید و با گیره مو ببندید.

مرحله دوم: پس از آماده کردن مو و رنگ مو و چرب کردن پوست روی پیشانی، گوش و شقیقه، رنگ آمیزی را از پشت مو به صورت لایه لایه شروع کنید. فراموش نکنید که قبل از رنگ کردن موهای خود را آماده کنید. زیرا فاصله بین تهیه رنگ و استفاده از آن نباید زیاد باشد.

مرحله سوم: ابتدا ساقه موها را تا نزدیکی ریشه رنگ کنید و سپس ریشه را رنگ کنید، دلیل این کار این است که ریشه سریعتر از ساقه موها رنگ می  می گیرد و در نهایت ریشه موها از ساقه روشن تر می شود. .

مرحله چهارم: پس از رنگ کردن موها با شانه دندانه پهن، موها را با دقت از بالا به پایین شانه کنید تا مواد رنگ موها را کاملاً بپوشاند سپس از کلاه رنگ استفاده کنید.

مرحله پنجم: پس از استفاده از رنگ روی موهای خود، حدود 30 تا 45 دقیقه صبر کنید و سپس رنگ را از موهای خود بشویید. برای شستن موها از آب نسبتا سرد استفاده کنید و رنگ را کاملا از موهای خود بشویید سپس از ماسک یا نرم کننده مو استفاده کنید.

مرحله ششم: اگر قصد دارید فقط ریشه موهایتان را رنگ کنید، پس از رنگ کردن ریشه، با استفاده از برس، رنگ را به آرامی به داخل مو هدایت کنید و سپس شانه کنید تا رنگ مو یکدست شود.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *