تیزرینگ
تیزرینگ
نشانه‌های ردیابی گوشی موبایل که باید مراقب آنها باشید

نشانه‌های ردیابی گوشی موبایل که باید مراقب آنها باشید

نشانه‌های ردیابی گوشی موبایل که باید مراقب آنها باشید

هکرها با ردیابی تلفن همراه شما به راحتی می توانند تمام اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورند. در این مقاله به بررسی ۸ نشانه ردیابی تلفن همراه می پردازیم که باید مراقب آن ها باشید.

تقریبا تمامی دستگاه‌ها و نرم افزارها می‌توانند رفتار و حرکات شما را رصد کنند. به همین دلیل است که شما می‌توانید از راه دور یک برنامه، سرویس یا حتی یک دستگاه را رصد یا حتی کنترل کنید. بنابراین آیا کسی می تواند از این ویژگی ها برای ردیابی تلفن سو استفاده کند؟ قطعا بله! در این صورت چگونه می توان ردیابی گوشی را متوقف کرد؟ مهمتر از همه، چگونه بفهمیم گوشی ما توسط شخص دیگری ردیابی می شود؟ در این مقاله به همه این سوالات پاسخ خواهیم داد.

آیا کسی در حال ردیابی تلفن شماست؟

اگر به دنبال پاسخ کوتاهی هستید، باید بگوییم بله! هر کسی می تواند مخفیانه تمام فعالیت های شما را تماشا کند. این نظارت شامل تماس‌های تلفنی، پیام‌ها، فعالیت مرورگر، تصاویر، ویدیوها، برنامه‌ها و موارد دیگر است. این روش اغلب توسط بدافزار یا جاسوس افزار انجام می شود. این برنامه های مخرب برای نظارت و جاسوسی از راه دور دستگاه توسعه یافته اند. با این حال، نفوذ جاسوس افزار به این معنی نیست که هکرها به یکباره به همه اطلاعات دسترسی دارند. به عنوان مثال، هکرها ممکن است بتوانند فعالیت مرورگر شما را ببینند اما پیام های متنی شما را نبینند. این موضوع که هکرها تا چه اندازه قدرت جاسوسی دارند کاملا بستگی به نرم افزارهای ویروس‌یاب و سیستم امنیتی دستگاه شما بستگی دارد.اگر نرم افزارهای نظارتی با هدف کنترل از راه دور فرزندان به صورت مخفیانه در حال اجراست، این برنامه‌ها قادر هستند موقعیت مکانی کاربر گوشی را به صورت زنده گزارش کرده یا از راه دور گوشی را کنترل کنند. با این اوصاف، در یک سناریوی بدتر اگر واقعا یک هکر در حال ردیابی تلفن شماست باید چه اقداماتی را انجام داد؟

بگذارید خیالتان را راحت کنیم! غیرممکن است که یک کاربر یا هکر غیرمجاز گوشی شما را بدون دسترسی فیزیکی به دستگاه شما ردیابی کند. مگر اینکه یکی از موارد زیر را انجام دهید:

  1. نصب یک برنامه‌ی بد افزار از یک اپ استور ثالث به صورت ناخواسته
  2. به اشتراک گذاشتن رمز کارت‌های اعتباری و بانکی از طریق یک کمپین کلاهبرداری یا به اصطلاح فیشینگ
  3. آپدیت نبودن نرم افزار امنیتی دستگاه برای یک مدت طولانی (برای مثال یک سال یا بیشتر)

حالا که شما متوجه شده‌اید می‌توان به راحتی روی فعالیت‌های شما در تلفن همراه جاسوسی کرد، در ادامه توضیح می‌دهیم چطور می‌توانید از جاسوسی تلفن خود مطلع شوید.

چطور بفهمیم کسی در حال ردیابی گوشی موبایل است؟

چند مولفه در زمینه‌ی شناسایی جاسوسی در گوشی همراه وجود دارد که در ادامه هر کدام را به طور خلاصه توضیح می‌دهیم.

۱. برنامه‌های ناشناس

۱. برنامه‌های ناشناس

وقتی از تلفن خود استفاده می کنید، بد نیست به دنبال برنامه‌هایی باشید که اصلا حضور ذهن ندارید چه زمانی آنها را نصب کرده‌اید. نرم افزارهای جاسوسی مشکوک معمولاً ابزارهای دیگری را در پس زمینه دانلود می کنند تا به هدف خود، یعنی استخراج کامل اطلاعات روی دستگاه موبایل دست پیدا کنند.

بنابراین، اگر در گوشی خود با برنامه ای ناآشنا مواجه شدید، توصیه می کنیم آن را حذف کنید.

۲. استفاده‌ بیش از حد از داده‌های پس‌زمینه

این ایده خوبی است که مرتباً میزان استفاده از داده های پس زمینه دستگاه خود را بررسی کنید. اگر بیش از حد از داده استفاده می کنید، بهتر است به برنامه هایی که می بینید مشکوک باشید.

همچنین باید مطمئن شوید که هات اسپات گوشی شما فعال نیست. یکی از راه های سوء استفاده از گوشی، اتصال سایر کاربران از طریق هات اسپات گوشی است.

۳. عدم تطابق تاریخچه مرورگر

بهتر است تاریخچه مرورگر خود را برای برنامه ها و ورودی هایی که نمی شناسید بررسی کنید. زیرا ممکن است برخی از ورودی های ناشناخته به این معنی باشد که دستگاه به نرم افزارهای جاسوسی آلوده شده است. برخی از عوامل مخرب ممکن است با بارگیری سایت های فیشینگ یا سایر پورتال های مخرب از راه دور، سعی کنند نرم افزارهای جاسوسی را روی تلفن شما نصب کنند یا اقدامات غیرقانونی دیگری را روی تلفن شما انجام دهند.

۴. تخلیه باتری

اگر متوجه تخلیه ناگهانی باتری در تلفن همراه خود شدید، باید برنامه ها و دانلودهای پس زمینه را بررسی کنید تا مطمئن شوید همه چیز تحت کنترل است. نرم افزارهای جاسوسی معمولاً باتری را در حین کار در پس زمینه تخلیه می کنند. به همین دلیل مراقب تخلیه باتری گوشی موبایل خود باشید.

۵. ریبوت غیر طبیعی

گاهی اوقات ممکن است که دستگاه تلفن همراه چندین بار بدون هیچ دلیل قبلی ریبوت شود. این خطا ممکن است به سخت افزار دستگاه بستگی داشته باشد. همچنین فعالیت نرم افزارهای جاسوسی را می توان دلیل بسیار خوبی برای بروز این مشکل دانست.

۶. یک گوشی جیل بریک یا روت شده

همچنین باید بررسی کنید که آیا گوشی شما روت شده (اندروید) یا دستگاه جیل‌بریک (iOS) است. اگر شما مطلع نیستید که چه کار می‌کنید یا یک روت مشخصا غیر مجازی را دارید یا حتی دستگاهتان را جیل‌بریک کرده‌اید، این مسائل قطعا امنیت و حریم خصوصی شما را تهدید می‌کند؛ چرا که دستگاه‌های روت یا جیل‌بریک شده می‌توانند قابلیت‌های مربوط به حریم خصوصی و امنیتی را روی گوشی تلفن و همچنین دریافت آپدیت‌های امنیتی را غیر فعال کنند. به تبع، ورود افراد سوء استفاده‌گر و هکرها به داخل دستگاه تلفن آسان‌تر خواهد شد.

۷. داغ کردن بیش از اندازه و مکرر

۷. داغ کردن بیش از اندازه و مکرر

دلایل مختلفی برای گرم شدن مکرر گوشی وجود دارد. یکی از هزاران دلیل وجود نرم افزارهای جاسوسی در گوشی است. اگر با این مشکل مواجه شده اید و پس از رفع سایر علل احتمالی، باز هم قادر به حل این مشکل نیستید، بهتر است به وجود بدافزار مشکوک شوید. از آنجایی که نرم افزارهای جاسوسی در پس زمینه اجرا می شوند، برای پردازش به قدرت و منابع زیادی نیاز دارند و در نتیجه باتری سریعتر تخلیه می شود. تمام این فرآیندها زمانی انجام می شود که دستگاه گرم می شود.

۸. درخواست‌های مشکوک برای دریافت مجوز

اگر تلفن شما به طور مکرر یا تصادفی از شما می خواهد که اجازه دسترسی به یک سری از برنامه ها را بدهید، باید به ردیابی تلفن همراه مشکوک شوید. در چنین سناریویی به هیچ وجه به درخواست ها پاسخ مثبت ندهید. مگر اینکه به برنامه مورد نظر اعتماد کامل داشته باشید. همیشه در پاسخ به درخواست‌های برنامه‌های مختلف تلفن، این سؤال را از خود بپرسید، مانند اینکه چرا دسترسی به دوربین یا میکروفون باید برای یک برنامه خاص مهم باشد.

نحوه متوقف‌ کردن ردیابی گوشی موبایل

اگر کاملاً مطمئن هستید که تلفن شما ردیابی می شود، می توانید با انجام کارهای زیر آن را متوقف کنید:

  1. حذف برنامه های ناشناخته
  2. اعمال لیست سیاه برنامه‌ها
  3. نصب برنامه‌ها از فروشگاه‌های برنامه رسمی (یا دریافت فایل‌های نصبی از سایت‌های مورد اعتماد)
  4. ریست فکتوری کردن گوشی هوشمند
  5. اگر دارای فرزند هستید و گوشی او را قرار است کنترل کنید، از برنامه‌های کنترل والدین یا فعال‌سازی این قابلیت روی گوشی هوشمند آنها اقدام کنید.
  6. از باز کردن فایل‌های ضمیمه‌‌ای یا لینک‌ها در ایمیل‌هایی که ارسال‌کننده‌های ناشناس دارند پرهیز کنید.
  7. برای نصب یک آنتی‌ویروس اقدام کنید.

معمولاً بهترین راه حل برای متوقف کردن ردیابی تلفن خود،  اجرای ریست فکتوری است. حداقل، مطمئن خواهید بود که از یک برنامه، سرویس یا فایل مخرب در امان هستید. لازم به ذکر است که قبل از انجام این روش بد نیست از فایل های مورد نیاز خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. زیرا با انجام ریست فکتوری عملا تمامی اطلاعات حافظه داخلی گوشی برای همیشه پاک می شود.

ردیابی تلفن همراه رایج اما قابل توقف است

گوشی های بسیاری از افراد بدون اینکه بدانند جاسوسی می شود و متأسفانه روش های جاسوسی تلفن همراه دائما در حال پیشرفت و بهبود است. با این حال راه هایی برای اطلاع از ردیابی تلفن همراه وجود دارد که در این مقاله به تفصیل به آن ها پرداخته ایم. همچنین از طریق این مقاله یاد گرفتید که چگونه به راحتی از شر بدافزارها و نرم افزارهای جاسوسی خلاص شوید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *