تیزرینگ
تیزرینگ
آیا استفاده از چند حافظه رم متفاوت برای کامپیوتر امکان‌پذیر است؟

آیا استفاده از چند حافظه رم متفاوت برای کامپیوتر امکان‌پذیر است؟

آیا استفاده از چند حافظه رم متفاوت برای کامپیوتر امکان‌پذیر است؟

یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود عملکرد کامپیوتر، ارتقاء رم آن است. اما آیا می توان از رم های ساخت شرکت های مختلف با مشخصات، ظرفیت و سرعت متفاوت در کنار هم استفاده کرد؟ در ادامه به همین موضوع خواهیم پرداخت.

آیا ترکیب انواع حافظه رم امکان‌پذیر است؟

وقتی کاربران در مورد نوع رم صحبت می کنند، معمولاً منظورشان نسل DDR رم  است. وقتی می خواهید رم جدیدی برای کامپیوتر خود بخرید، طبیعتا ابتدا باید ببینید که آیا نسل DDR رم  با سیستم شما سازگار است یا خیر. محدودیت های جدی در این زمینه وجود دارد زیرا سیستم شما باید با نسل رم خریداری شده سازگار باشد. به عنوان مثال، اگر مادربرد از رم DDR4 پشتیبانی می کند و شما رم DDR5 را خریداری می کنید، به هیچ وجه نمی توانید آن رم را در اسلات های مادربرد قرار دهید.

در این زمینه می توان به محدودیت های سوکت پردازنده اشاره کرد و پردازنده خریداری شده باید کاملاً با سوکت پردازنده مادربرد سازگار باشد. بنابراین اگر یکپردازنده‌ای بخرید که با سوکت پردازنده‌ سازگار نیست، از نظر فیزیکی نمی تواند در مادربرد جا شود.

برای اینکه بفهمید مادربرد کامپیوتر شما از کدام نسل از رم پشتیبانی می کند، کافی است به مشخصات مادربردی که در مورد آن صحبت شد نگاه کنید. همچنین می توانید تصاویر اسلات های رم را در اینترنت بیابید و ببینید که اسلات های روی مادربرد سیستم شما متعلق به کدام نسل است.

اگر مادربرد شما از رم DDR3 پشتیبانی می کند، اسلات های رم دارای 240 پین هستند. همچنین اگر مادربرد از رم های DDR4 و DDR5 پشتیبانی کند، با اسلات های مبتنی بر 288 پین مواجه خواهید شد. اگرچه این اسلات ها دارای 288 پین هستند، اما محل قرارگیری آنها کمی متفاوت است، بنابراین نمی توانید به عنوان مثال رم DDR5 را در اسلات DDR4 قرار دهید.

به غیر از ظاهر شکاف ها، تفاوت های دیگری نیز وجود دارد که باید به آنها اشاره کرد. برای مثال، رم DDR5 برای کار به ولتاژ کمتری نیاز دارد. این تفاوت ها همچنین از اشتباه جلوگیری می کند تا به اشتباه رم ناسازگار را به مادربرد وصل نکنید.

آیا ترکیب انواع حافظه رم امکان‌پذیر است؟

آیا ترکیب چند رم با سرعت‌های متفاوت ممکن است؟

بله، این امکان وجود دارد، اما توصیه نمی شود زیرا با عملکرد بدتری مواجه خواهید شد. به طور خاص، فرض کنید شما دو رم در فرکانس‌های 3000 و 3600 مگاهرتز دارید و می‌خواهید از آنها با هم استفاده کنید. با این کار سیستم از سرعت رم کمتری استفاده می کند و در نتیجه رم سریعتر سرعت 3000 مگاهرتز را نیز در اختیار سیستم قرار می دهد. سیستم باید این کار را انجام دهد تا از ظرفیت هر دو رم استفاده کند.

در نهایت باید بگوییم که اگرچه امکان استفاده از دو رم با سرعت های مختلف وجود دارد، اما قبل از انجام این کار بهتر است با محدودیت های مرتبط با این مشکل مواجه شوید تا در صورت افت عملکرد، تعجب نکنید.

آیا برای حالت دو کاناله باید از دو رم با ظرفیت یکسان استفاده کنیم؟

در حالت رم دو کاناله، داده ها بین دو رم به صورت موازی منتقل می شوند. بنابراین استفاده از دو رم با ظرفیت یکسان باعث می شود که از هر دو رم به یک اندازه استفاده شود و عملکرد کلی سیستم بهبود یابد. اما اگر مادربرد از حالت دو کاناله پشتیبانی کند و مثلاً 8 گیگابایت رم را با 16 گیگابایت رم ترکیب کنید، رایانه فقط برای ظرفیت 8 گیگابایت از هر دو رم از حالت دو کاناله استفاده می کند و 8 گیگابایت باقیمانده رم. در رم دوم تک کاناله خواهد بود بنابراین همیشه توصیه می شود از دو یا چند رم با ظرفیت یکسان استفاده کنید.

امکان ترکیب کردن رم‌های ساخت شرکت‌های متفاوت

اگر به دنبال خرید رم جدید هستید، اما رم مورد نظر توسط شرکتی متفاوت از رم فعلی شما ساخته شده است، احتمالاً نگران احتمال ناسازگاری آن هستید. آیا می توان از رم های شرکت های مختلف با هم استفاده کرد؟ در این حالت همیشه توصیه می شود از رم های تولید شده توسط همان شرکت استفاده کنید.

اما اگر به دلایلی نمی توانید چنین کاری را انجام دهید، سعی کنید از حافظه های رم با همان ظرفیت و سرعت استفاده کنید تا ناهماهنگی آنها به حداقل برسد. همچنین پس از نصب این رم ها، بهتر است آنها را با نرم افزارهای دیگر بررسی کنید تا از درست کارکردن آنها مطمئن شوید.

امکان ترکیب کردن رم‌های ساخت شرکت‌های متفاوت

آیا باید از اسلات‌های مشخصی برای نصب رم استفاده کنیم؟

برخی کاربران در مورد اینکه باید از کدام اسلات‌های رم در مادربرد استفاده کنند، دچار سردرگمی می‌شوند. اول از همه باید بگوییم که در این زمینه بهتر است به توضیحات مطرح شده از طرف شرکت سازنده‌ی مادربرد توجه کنید که به‌خصوص برای بهره‌گیری از حالت دو کاناله، اعلام می‌کند باید از کدام اسلات‌ها به عنوان اسلات اولیه و ثانویه استفاده کنید.

به طور کلی اگر فقط یک رم دارید نیازی نیست نگران موقعیت آن روی مادربرد باشید و می توانید از هر اسلاتی که می خواهید استفاده کنید. البته، در این زمینه، به طور کلی توصیه می شود از اسلات دورتر از پردازنده استفاده کنید. با این کار حافظه پردازنده و RAM آزاد شده و کمتر گرم می شود. البته تاثیر این کار بسیار کم است، اما این اثر کوچک برای برخی از کاربران بسیار مهم است.

اگر می خواهید از حالت دو کاناله استفاده کنید، باید این رم ها را در اسلات دوم و چهارم یا در اسلات اول و سوم قرار دهید. اگر می خواهید از سه رم استفاده کنید بهتر است اسلات اول کنار سی پی یو را خالی بگذارید و از اسلات های دیگر استفاده کنید. اگر 4 رم دارید و 4 اسلات روی مادربرد وجود دارد، می توانید هر یک از رم ها را در اسلات های مختلف قرار دهید. البته در این زمینه توصیه می کنیم به دفترچه راهنمای ارائه شده توسط سازنده توجه کنید.

چه ظرفیتی از حافظه رم برای کامپیوتر کافی است؟

هنگامی که به دنبال ساخت یک سیستم هستید، ظرفیت RAM یکی از سوالاتی است که بسیاری از مردم به آن فکر می کنند. طبیعتاً همه چیز به نیاز شما بستگی دارد. اگرچه ظرفیت 8 گیگابایتی سال هاست به استاندارد تبدیل شده است، اما اکنون ظرفیت استاندارد رم برای رایانه ها 16 گیگابایت است. بنابراین 16 گیگابایت رم برای بسیاری از کاربران کافی به نظر می رسد.

در این زمینه همواره توصیه می‌شود حداکثر ظرفیت موردنیاز را مشخص کنید و کمی از آن بالاتر بروید ولی بهتر است زیاده‌روی نکنید. با وجود اینکه ظرفیت بسیار بالای رم اصلا برای سیستم ضرر ندارد، اما با این کار بخش بزرگی از ظرفیت رم اصلا استفاده نمی‌شود. بنابراین اگر می‌بینید اگر تحت فشار زیاد سیستم شما ۱۰ گیگابایت رم مصرف می‌کند، بهتر است ۱۶ گیگابایت رم را به سیستم اختصاصی دهید. بنابراین به جای اینکه برای ظرفیت رم زیاده‌روی کنید، بهتر است این پول را به خرید کارت گرافیک یا پردازنده بهتر اختصاص دهید.

 

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *