تیزرینگ

بهترین جاهای دیدنی اهواز

وبلاگ

۳۱ مرداد ۱۴۰۲ 126 بازدید
تیزرینگ
بهترین جاهای دیدنی اهواز

بهترین جاهای دیدنی اهواز

بهترین جاهای دیدنی اهواز

اهواز یکی از شهرهای صنعتی و نفت خیز کشورمان است. اهواز در گذشته به ویژه در دوران هشت سال دفاع مقدس شاهد حوادث و اتفاقات مهمی بود که بسیاری از آن ها می تواند تلخ باشد. اما امروزه این شهر بزرگ یکی از بهترین شهرهای کشور در زمینه های مختلف است و مردم غیور آن توانسته اند آسیب های ناشی از جنگ را جبران کنند.

رود کارون

زمانی کارون بزرگ‌ترین و پرآب‌ترین رودخانه ایران بوده و برای جنوب‌نشینان کشورمان مکانی خاطره‌انگیز محسوب می‌شود. اما امروزه این رودخانه با کم آبی و خشکسالی تهدید می شود. رودخانه کارون با طول 950 کیلومتر طولانی ترین رود ایران است که سرچشمه اصلی آن زردکوه بختیاری در استان چهارمحال و بختیاری است.

کارون که آب شرب اهواز از آن تامین می شود، این ظرفیت را دارد که به مکانی تفریحی بسیار پررونق تبدیل شود و میزبان گردشگران داخلی و خارجی باشد. این رودخانه در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۸۹در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

بازار عبدالحمید

بازار عبدالحمید قدیمی ترین بازار اهواز است که در خیابان نظامی یا نظری پور بین خیابان نادری و امام خمینی قرار دارد. این بازار زمانی بازار اصلی و مرکز تجاری شهر بوده است. در آن زمان بیشتر مردم شهر و اشراف ثروتمند بیشتر از بازار عبدالحمید  خرید می کردند. اما امروز به یکی از بازارهای ارزان شهر تبدیل شده و خبری از شکوه سابق آن نیست. این بازار بیش از یک قرن قدمت دارد.

بازار عبدالحمید

بازار کاوه

بازار کاوه مربوط به دوره پهلوی است و در کنار میوه و تره بار تازه می توانید سوغاتی های اهواز را در آن بخرید. ماهی و میگوی تازه، کلوچه، خرما، رطب، شیره خرما، آرده، حلوای شکری و حلوا ارده اجناسی هستند که در این بازار به وفور یافت می شود. شما همچنین بوی یک ترشی خوشمزه جنوبی را حس خواهید کرد. حتی می توانید ادویه های معطر را از این بازار به عنوان سوغات خریداری کنید.

موزه هنرهای معاصر

موزه هنرهای معاصر اهواز در سال 1338 در دو طبقه و با پنج گالری آغاز به کار کرد. در گنجینه این موزه 70 اثر نگهداری می‌شود که 60 اثر آن متعلق به هنرمندان استان خوزستان و 10 اثر متعلق به هنرمندان دیگر استان ها است. این موزه میزبان  همایش‌ها، کارگروه ها، دوره های آموزشی مختلف و سمینارهای های هنری برگزار می‌شود. 

بنای معین ‌التجار

این بنا در زمان ناصرالدین شاه قاجار در اهواز ساخته شده است. این سازه در واقع کاروانسرایی نزدیک پل سفید است که در بافت قدیمی شهر اهواز قرار دارد. سرای معین التجار، سرای بازرگان برجسته‌ بوشهری، حاج محمد تقی معین‌التجار بوده و امروزه به محلی برای بازدید گردشگران تبدیل شده است. این بنا در تاریخ 20 آبان 1377 به شماره 2158 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل سفید

پل معلق یا پل سفید یکی از مهمترین نمادها و نشانه های شهر اهواز است. شاید تصویری که اکثر ما از اهواز داریم تصویر  روخانه‌ای بزرگ است که پلی معلق بر روی آن قرار دارد. این پل در سال 1315 بر روی رودخانه کارون ساخته شد و گمان می رود اولین پل معلق ایران باشد. از روی این پل می توانید تصاویر زیبایی از کارون بگیرید و یک یادگاری خوب از سفر خود به اهواز داشته باشید. پل سفید در تاریخ 5 آبان 1378 به شماره 2493 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

دانشگاه سه گوش (دانشکده ادبیات)

دانشگاه سه گوش در حاشیه رودخانه کارون قرار دارد. ساختمان این دانشگاه در سال 1308 به عنوان ساختمان بانک ملی مرکزی اهواز افتتاح شد و سه سال بعد به استانداری تبدیل شد. در جنگ جهانی دوم که اهواز به اشغال متفقین درآمد، این ساختمان به مقر ارتش آنها تبدیل شد. سرانجام در نهایت در سال 1336 این ساختمان به دانشکده پزشکی دانشگاه جندی شاپور تبدیل شد و از آن زمان تاکنون کاربری فرهنگی داشته است. از سال 1365 تا 1389 از این ساختمان به عنوان دانشکده ادبیات و زبان های خارجی دانشگاه جندی شاپور استفاده می شد. اما در حال حاضر در حال تعمیر و بازسازی است.

بنای مثلثی حدود سه هزار متر وسعت دارد و مثلثی شکل بودن آن دلیل نامگذاری آن به عنوان سه گوش است.

کلیسای سورت مسروپ

کلیسای سورت مسروپ یکی از جاذبه های گردشگری اهواز است که در محله های مرکزی شهر اهواز قرار دارد. این کلیسا در سال 1347 توسط ترداد داویدیان که کارمند شرکت نفت بود ساخته شد.

آرامگاه علی ابن مهزیار

آرامگاه علی بن مهزیار یکی از قدیمی ترین و مهم ترین بناهای اهواز است. علی بن مهزیار از علما و فقهای شیعه و از یاران امام رضا (ع) بود. در سال 201 هجری قمری مسجدی در محل اقامت امام رضا (ع) اهواز ساخته شد و پس از وفات علی بن مهزیار در این مسجد به خاک سپرده شد. امروزه این آرامگاه مکانی است که مردم برای زیارت و دعا سری به آن می‌زنند. 

طولانی ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه

اهواز میزبان طولانی ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه است که بر روی پل هفتم اهواز ساخته شده است. این آبشار با نورپردازی بی‌نظیر بسیار تماشایی است. فواره‌های آب از اطراف پل به داخل رودخانه پرتاب می‌شود. اگر به اهواز رفتید، بازدید از این آبشار زیبا را از دست ندهید.

طولانی ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه

پل طبیعت کیانپارس

پل طبیعت کیانپارس اهواز دو پارک مهم این شهر را به هم متصل می کند و منظره بسیار زیبایی دارد.

لشکرآباد (بازار فلافل اهواز)

بازار فلافل اهواز در خیابان انوشه، محله‌ عرب‌نشین لشکرآباد قرار دارد. این بازار مرکز فروش فلافل شهر است. اگر به اهواز می روید و از آن دسته افرادی هستید که عاشق فلافل و ترشی هایی هستید که با این ساندویچ خوشمزه سرو می شود، حتما باید بخشی از سفر خود را به بازدید از این بازار و امتحان فلافل اختصاص دهید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

 

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *