تیزرینگ
تیزرینگ
XMP چیست و چرا برای حافظه رم کامپیوتر اهمیت دارد؟

XMP چیست و چرا برای حافظه رم کامپیوتر اهمیت دارد؟

XMP چیست و چرا برای حافظه رم کامپیوتر اهمیت دارد؟

زمانی که به دنبال خرید رم هستید، ممکن است با اصطلاح XMP روبرو شوید. این ویژگی دقیقا چیست و چه نقشی در بهبود عملکرد رم دارد؟ در زیر به اهمیت XMP برای رم کامپیوتر می پردازیم.

XMP چیست؟

این اصطلاح مخفف Extreme Memory Profiles است و توسط اینتل توسعه داده شده است. به طور خاص، XMP یک مجموعه دستورالعمل است که که در چیپ SPD رم قرار دارد این پروفیل ها ولتاژ، فرکانس و تأخیر رم را تعیین می کنند و به رم مورد نظر اجازه می دهند عملکرد بهتری نسبت به حالت معمول ارائه دهد.

XMP چیست؟

آیا XMP برای رم کامپیوتر ضروری است؟

برای شما ممکن است این سوال پیش بیاید که اگر رم خریداری شده دارای سرعت بالایی باشد آیا این ویژگی اهمیتی دارد؟ واقعیت این است که وقتی رم را روی مادربرد قرار می دهید، لزوماً آنقدر سریع کار نمی کند . در عوض، معمولاً سرعت استاندارد تعیین شده توسط سازمان JEDEC را به شما می دهد.

به عنوان مثال، رم DDR4 می تواند سرعتی بین 800 تا 1600 مگاهرتز ارائه دهد. اما اگر رم شما بخواهد سریعتر از آن کار کند چه اتفاقی می افتد؟ در این زمینه باید به استانداردهای JEDEC اشاره کرد که معمولاً به طور قابل توجهی کمتر از قدرت نهایی بسیاری از رم ها هستند. در چنین شرایطی XMP وارد عمل می شود.

در این زمینه می توان نمونه ای از خرید یک خودروی قدرتمند را مثال زد که سرعت آن توسط سازنده محدود شده است. در همین حال، پروفایل های XMP می توانند جایگزین استانداردهای JEDEC شوند و حداکثر سرعت رم را فراهم کنند. این به ویژه برای پردازش های سنگین مانندگیمینگ، رندرهای سه‌بعدی و ادیت ویدیو بسیار مهم است. بنابراین همانطور که می بینید این ویژگی مزایای زیادی دارد.

AMP و EXPO برای تراشه‌های AMD

AMP و EXPO برای تراشه‌های AMD

اگر از تراشه AMD استفاده می کنید، باید از فناوری AMP یا EXPO (برای تراشه‌های سری رایزن ۷۰۰۰ و مدل‌های جدیدتر) استفاده کنید. این فناوری ها به اندازه XMP محبوب نیستند، اما اساساً همان عملکرد را ارائه می دهند. چه بخواهید از پردازنده اینتل یا AMD استفاده کنید، هنگام خرید مادربرد، حتماً مشخصات مادربرد را برای پشتیبانی از این ویژگی بررسی کنید.

از طرف دیگر، اگر مادربردی که خریداری می کنید کیفیت خوبی داشته باشد، به شما این امکان را می دهد که به راحتی مواردی مانند سرعت رم، ولتاژ و تأخیر را تنظیم کنید. اما برای کاربرانی که آشنایی چندانی با مسائل فنی ندارند، استفاده از پروفایل راحت تر است.

آیا باید از قابلیت XMP استفاده کنید؟

در نهایت در پاسخ به این سوال که آیا باید این قابلیت را فعال کنیم، باید بگوییم که پاسخ بدون شک مثبت است. اما در این بین باید به محدودیت هایی نیز توجه کرد.

سازگاری: اول از همه، مطمئن شوید که پردازنده و مادربرد شما از این ویژگی پشتیبانی می کنند. همچنین مطمئن شوید که رم مورد نظر می تواند از طریق مادربرد و پردازنده خریداری شده به حداکثر سرعت برسد.

پایداری: با وجود اینکه پروفایل‌های XMP عموما پایداری خوبی دارند، اما گاهی اوقات هم می‌توانند برای سیستم مشکلاتی ایجاد کنند. این موضوع به‌خصوص زمانی که از پردازنده اورکلاک شده استفاده می‌کنید، بیشتر احساس می‌شود. گاهی اوقات می‌توانید از پروفایل‌های مختلفی برای رم استفاده کنید. بنابراین اگر سریع‌ترین پروفایل برای شما پایدار نبود، می‌توانید پروفایل‌های دیگری را تست کنید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *