تیزرینگ
تیزرینگ
۱۱ چیزی که می‌توانید با لباسشویی بشویید اما نمی‌دانستید

۱۱ چیزی که می‌توانید با لباسشویی بشویید اما نمی‌دانستید

۱۱ چیزی که می‌توانید با لباسشویی بشویید اما نمی‌دانستید

هر خانه ای ماشین لباسشویی دارد و یکی از لوازم اصلی هر خانه است. این دستگاه بسیار گران است و مراقبت از ماشین لباسشویی می تواند به شما در کنترل هزینه ها کمک کند. بعضی چیزها قابل شستشو با ماشین لباسشویی هستند که شاید فکرش را هم نکرده باشید. در این مقاله 11 موردی را که می توانید در ماشین لباسشویی بشویید، اما تا به حال نمی دانستید، توضیح می دهیم.

۱. بالشت

بالش های (پلی استر، پنبه ای، پر) قابل شستشو در ماشین لباسشویی هستند. اما هرگز نباید بالش های مموری فوم را در ماشین لباسشویی قرار دهید زیرا هسته فوم آن آسیب می بیند. توصیه می کنیم همزمان دو بالش را در ماشین لباسشویی قرار دهید یا اگر فقط یک بالش برای شستشو دارید، از حوله برای افزایش بار استفاده کنید. این به تعادل مخزن کمک می کند و از تکان دادن واشر در هنگام شتاب گیری جلوگیری می کند. برای مراقبت از ماشین لباسشویی، آن را بیش از حد پر یا خالی نکنید. برای شستن و خشک کردن، دستورالعمل روی برچسب مراقبت را رعایت کنید و پس از شستن بالش، آن را بیرون در معرض آفتاب بگذارید.

۲. تخت حیوانات خانگی

با گذشت زمان، جای حیوانات خانگی بوی می دهند و باید شسته شوند. بیشتر تخت های حیوانات خانگی دارای برچسب مراقبت هستند. قبل از شستن تخت، موهای حیوان خانگی را با یک جاروبرقی قوی تمیز کنید. همچنین از مواد شوینده ایمن برای حیوانات خانگی استفاده کنید.

۳. اسباب بازی‌های پرز دار

همه‌ی اسباب بازی‌های پرز دار را نمی‌توان با لباسشویی شست. اسباب بازی بسیار قدیمی یا گرانبها را بهتر است با دست بشویید. همچنین اگر اسباب بازی دارای قطعه‌ی الکترونیکی غیرقابل جابجایی است یا دارای تزیین است از شستن آن با ماشین لباسشویی خودداری کنید. اسباب‌بازی پرز دار معمولی را می‌توان با ماشین لباسشویی شست. برای این کار به مواد شوینده زیادی نیاز ندارید و گزینه‌ی شستن ملایم با آب سرد را انتخاب کنید.

۳. اسباب بازی‌های پرز دار

۴. فرش

برخی از فرش‌ها قابل شستشو هستند. ولی برای شستن فرش حتماً راهنمای مراقبت فرش را بررسی کنید و فراموش نکنید که فرش را قبل از شستشو با جاروبرقی تمیز کنید یا بتکانید. حرکت تند مخزن لباسشویی می‌تواند به فرش آسیب وارد کند. برخی از فرش‌ها نیز وزن و حجم زیادی دارند و بهتر است برای مراقبت از ماشین لباسشویی خود فرش را به خشکشویی ببرید.

۵. پارچه‌های میکروفایبر

پارچه های میکروفایبر معمولا برای تمیز کردن لوازم خانگی و جذب انواع آلودگی ها و باکتری ها به صورت روزانه استفاده می شوند، بنابراین باید پس از هر بار استفاده آنها را بشویید. شستن این پارچه ها در ماشین لباسشویی بسیار آسان است، اما توصیه می کنیم این پارچه ها را از لباس های دیگر جدا کنید، در غیر این صورت لباس شما پرز را جذب کرده و میکروب ها را به لباس های دیگر منتقل می کند. همچنین از شوینده مخصوص میکروفیبر استفاده کنید. حتما برچسب مراقبت روی حوله های میکروفیبر را بخوانید. اگر پارچه لکه های زیادی دارد، باید از گرم ترین دما استفاده کنید.

۶. کیف باشگاه

آیا تا به حال کیف باشگاه خود را استشمام کرده اید؟ عرق و رطوبت می توانند به راحتی از لباس های مستعمل و حوله های مرطوب به کیف منتقل شوند، بنابراین جای تعجب نیست که حتی بهترین کیف های بدنسازی نیز بوی کپک زدگی می دهند. به همین دلیل باید هر از چند گاهی کیف باشگاه خود را بشویید. برخی از کیف ها را می توان مستقیماً در ماشین لباسشویی شست، اما حتماً برچسب مراقبت را بررسی کنید. برای شستشوی کیف در ماشین لباسشویی بهتر است از تنظیمات آب سرد و نرم با مواد شوینده ملایم استفاده کنید. حتماً قبل از شستن کیف، تمام محتویات آن را خالی کنید.

۷. کش مو

کش‌های مو شامل مقدار زیادی چربی و کثیفی هستند. روغن مو‌های ما به طور طبیعی به کش مو منتقل می‌شود و موقع ورزش و یا حمام در معرض عرق و رطوبت قرار می‌گیرند. این کش‌های کوچک را نیز می‌توان با ماشین لباسشویی شست. اگرچه به دلیل اندازه‌ی آن‌ها، باید اقدامات احتیاطی بیشتری را برای مراقبت از ماشین لباسشویی خود انجام دهید. هر چیز کوچکی مانند کش مو را در یک کیسه توری مانند قرار دهید و کیسه را درون لباسشویی قرار دهید. اسکرانچی‌ها را نیز می‌توان در ماشین لباسشویی شست، به شرطی که از پارچه‌های بادوام مانند پنبه، نایلون و پلی استر ساخته شده باشند.

 

۸. پرده‌ی حمام

۸. پرده‌ی حمام

پرده حمام می تواند به مرور زمان لکه های سیاه و نارنجی ایجاد کند. در واقع این لکه ها کپک هایی هستند که حاصل هوای مرطوب و صابون هایی است که روی پرده پاشیده شده است. لکه ها ظاهر خوبی ندارند و بوی بدی دارند، اما قبل از خرید پرده حمام جدید باید بدانید که این پرده ها قابل شستشو با ماشین لباسشویی نیز هستند. برای مراقبت از ماشین لباسشویی، حلقه های پرده فلزی را بردارید و پرده حمام را در ماشین لباسشویی قرار دهید و مخزن شستشو را با حوله پر کنید تا بار متعادل شود. مواد شوینده معمولی را اضافه کنید (اگر با کپک سر و کار دارید و پرده سفید یا شفاف است، می توانید از سفید کننده استفاده کنید)، سپس ماشین لباسشویی را روی یک محیط ملایم و بالاترین دمای مجاز روی برچسب مراقبت قرار دهید.

۹. کیسه مواد غذایی قابل استفاده مجدد

کیسه های مواد غذایی قابل استفاده مجدد برای صرفه جویی در پلاستیک عالی هستند، اما می توانند با استفاده منظم نیز کثیف شوند. بنابراین، این کیسه ها باید هر از چند گاهی تمیز شوند تا ظاهری نو داشته باشند. خوشبختانه از آنجایی که این کیسه ها اغلب از پنبه یا پلی استر ساخته می شوند، قابل شستشو در ماشین نیز هستند. به برچسب مراقبت توجه کنید و آن را در ماشین قرار دهید.به طور کلی شستشوی گرم را با مواد شوینده‌ی استاندارد انجام دهید. تنظیم ملایم و آب سرد برای کیسه های قابل استفاده مجدد ساخته شده از پلی پروپیلن بهترین است.

۱۰. کفش کتانی و برزنتی

کفش های برزنتی و کفش های کتانی قابل شستشو با ماشین لباسشویی هستند. برای مراقبت از ماشین لباسشویی ابتدا تمام کثیفی های خشک و اضافی را با دست پاک کنید. سپس بند و همچنین کف کفش را بردارید. همچنین می توانید هر کفش را در یک کیسه توری قرار دهید تا شست و شوی آن آسان تر شود.برای این که بار لباسشویی متعادل شود آن را با حوله پر کنید. با استفاده از مواد شوینده‌ی ملایم و آب سرد می‌توانید کفش‌ها را با ماشین لباسشویی بشویید و برای خشک کردن کفش‌ها آن‌ها را زیر نور خورشید قرار دهید.

۱۱. پتو‌های برقی

پتوهای برقی یکی از مواردی است که ممکن است به دلیل داشتن قطعات الکتریکی داخلی از شستن آن اجتناب کنیم. اما ممکن است تعجب کنید اگر بدانید که بسیاری از پتوهای برقی در واقع قابل شستشو هستند. با توجه به میزان عرقی که هنگام خواب تولید می کنیم، شستن این پتوها ضروری است. در بیشتر موارد برای شستن پتوهای برقی باید سیم های کنترل و برق را جدا کرد. بنابراین همیشه باید برچسب مراقبت و شستشو را بخوانید. برای شستن پتوی برقی در ماشین لباسشویی، از آب سرد و ملایم با مواد شوینده ملایم استفاده کنید. قبل از استفاده مجدد از پتو مطمئن شوید که کاملا خشک شده است.

کلام آخر

در این مقاله به 11 موردی که می توانید در ماشین لباسشویی بشویید اشاره کرده ایم که به ندرت به ذهن کسی می رسد. اما به طور کلی برای مراقبت از ماشین لباسشویی و تجهیزات خود، حتما برچسب مراقبت از تجهیزات را بررسی کرده و تنظیمات صحیح را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که برای متعادل کردن بار لباسشویی، مخزن را خیلی پر یا خیلی خالی نکنید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *