تیزرینگ
تیزرینگ
۷ نکته مهم برای آماده‌ سازی گیاهان برای زمستان

۷ نکته مهم برای آماده‌ سازی گیاهان برای زمستان

۷ نکته مهم برای آماده‌ سازی گیاهان برای زمستان

پاییز فصل خوبی برای آماده سازی گیاهان برای زمستان است، زیرا در این فصل دما کاهش می یابد. یخبندان، باد، باران و هوای سرد می توانند خاک را فرسایش دهند و گیاهان و سبزیجات شما را تحت تأثیر قرار دهند. اگر گیاهان خاصی برای جلوگیری از فرسایش خاک ندارید، باید قبل از زمستان به فکر مراقبت از گیاهان خود باشید. با ما همراه باشید تا ۷ نکته مهم برای آماده سازی گیاهان برای زمستان را توضیح دهیم.

۱. پیاز‌های تابستانی را از خاک خارج کنید

برای داشتن شکوفه های زیبا در بهار، باید ریشه ها و پیازهای باقی مانده از تابستان را بردارید. پیازهای حساس از جمله گل محمدی، گل زنبق و بگونیا به یخبندان و دمای یخبندان حساس هستند. به همین دلیل بهتر است این پیاز‌ها را قبل از اولین یخبندان طولانی از زمین خارج کنید. پس از برداشتن پیاز‌ها از روی زمین، کثیفی های اضافی را به دقت پاک کنید. توجه داشته باشید که پیازها را نباید با آب بشویید زیرا در حین نگهداری باعث پوسیدگی آنها می شود. در نهایت پیاز را در جای خشک مانند انباری یا زیرزمین نگهداری کنید. از مکان هایی مانند سوله و گاراژ، به خصوص در دمای بسیار سرد خودداری کنید.

۲. از مالچ استفاده کنید

پوشاندن سطح باغچه با یک لایه مالچ یا کود گیاهی یک راه عالی برای محافظت و آماده سازی گیاهان برای زمستان است. افزودن چند اینچ مواد مانند مالچ یا تراشه های چوب در اطراف گیاهان می تواند از گیاهان مراقبت کند. این کار می تواند رطوبت خاک را حفظ کند، از سرمازدگی و آسیب گیاه جلوگیری کند و مواد مغذی گیاه را تامین کند. مزایای این کار بسته به نوع مالچ مورد استفاده متفاوت خواهد بود. به طور کلی دو نوع مالچ وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید، ارگانیک و مصنوعی، و هر کدام مزایای خاص خود را دارند.

۲. از مالچ استفاده کنید

۳. از علف‌های هرز را از بین ببرید

یکی دیگر از مراحل مراقبت از گیاهان، حذف علف های هرز است، به خصوص اگر در زمستان رشد کنند. علف های هرز کابوس هر باغبانی است و اگر قبل از زمستان از شر آنها خلاص نشوید در بهار زیاد می شوند. هنگام کشیدن علف های هرز از دستکش باغبانی استفاده کنید. علف کش های زیادی در دسترس هستند، اما اگر نمی خواهید از مواد شیمیایی سمی استفاده کنید، چندین راه طبیعی برای از بین بردن علف های هرز وجود دارد. هنگامی که علف های هرز را حذف کردید، باید از هجوم آنها به محوطه خود جلوگیری کنید. مالچ پاشی نیز یک راه عالی برای جلوگیری از رشد علف های هرز است. بنابراین، برای آماده سازی گیاهان برای زمستان، باید علف های هرز را از بین ببرید، زیرا آنها در رشد سایر گیاهان اختلال ایجاد می کنند.

۴. گیاهان بیمار و بقایای چمن را از بین ببرید

پاییز زمان خوبی برای بیرون کشیدن گیاهان بیمار یا در حال مرگ است. مطمئناً نمی خواهید آفات یا بیماری ها در طول زمستان به باغ شما حمله کنند. هر گونه برگ یا ریشه بیمار را از گیاهان جدا کنید. همچنین تمام شاخه ها و برگ های اطراف باغ را جمع آوری کنید تا گیاهان برای زمستان آماده شوند. یک لایه ضخیم از برگ های افتاده می تواند خاک را خفه کند و از رسیدن نور خورشید و سایر مواد مغذی به گیاهان جلوگیری کند. علاوه بر این، محیط مرطوب بستر مناسبی را برای توسعه بیماری ها و آفات فراهم می کند.

۵. گیاهان چند ساله را هرس کنید

پاییز بهترین زمان برای هرس گیاهان چند ساله و شاخه ها و برگ های قدیمی است. با استفاده از قیچی باغچه، ساقه ها را طوری کوتاه کنید که بین 10 تا 15 سانتی متر ارتفاع داشته باشند.قطع کردن گیاهان چند ساله نیز به رشد گیاهان کمک می کند و آنها را در سال بعد گل می دهد. همچنین از بیماری ها و مشکلات آفات جلوگیری می کند. قبل از بریدن گیاه صبر کنید تا بمیرد.

۵. گیاهان چند ساله را هرس کنید

۶. از گیاهان خود محافظت کنید

یخبندان شدید می تواند به گیاهان آسیب برساند، بنابراین گیاهان باید در زمستان گرم نگه داشته شوند. گیاهان ظریف را با یک پوشش پشمی محافظ یا عایق بپیچید تا از افت دما محافظت شود. اگر گیاهان نمی توانند وزن این پوشش ها را تحمل کنند، از چوب به عنوان تکیه گاه استفاده کنید. سپس، هنگامی که دما عادی شد، می توانید بلافاصله پوشش را بردارید تا نور و هوا به خوبی در گردش باشند. برای آماده سازی گیاهان برای زمستان باید تجهیزات کافی برای گرم نگه داشتن گیاهان داشته باشید.

۷. گیاهان ظرف را به داخل خانه بیاورید

اگر گیاهانی مانند گیاهان دارویی را در گلدان می‌کارید، قبل از اینکه سرما باعث آسیب به گیاهان شود، گلدان‌ها را داخل خانه بیاورید. به گفته‌ی کارشناسان، بهترین زمان برای آوردن گیاهان به داخل زمانی است که دمای شبانه به زیر ۱۲ تا ۱۵ درجه سانتیگراد برسد. معمولاً اوایل پاییز بهترین زمان برای آوردن گیاه به داخل خانه است، البته این به موقعیت مکانی و تغییرات فصلی بستگی دارد. قبل از آوردن گلدان‌ها به داخل خانه گیاهان را بررسی کنید. خاک را از نظر بیماری و حشرات مانند شپشک آردآلود یا کنه‌های عنکبوتی که ممکن است سایر گیاهان آپارتمانی اطراف را آلوده کنند، بررسی کنید. گلدان‌ها را حدود ۱۵ دقیقه در آب ولرم خیس کنید تا از شر هر گونه حشره خلاص شوید. همچنین گلدان را از گرد و غبار تمیز کنید و بهتر است گلدان‌ها را به مکان‌های گرم‌تری مانند گلخانه منتقل کنید.

کلام آخر

برای داشتن باغی پر از گل و شکوفه در بهار، باید کارهایی را در اوایل پاییز انجام دهید تا گیاهان برای زمستان آماده شوند. به عنوان مثال، پیازهای تابستانی را از زمین بیرون بیاورید و آنها را جعبه کنید، گیاهان گلدانی را به داخل خانه بیاورید، گیاهان چند ساله را هرس کنید و از پوشش محافظ برای جلوگیری از سرما استفاده کنید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *