تیزرینگ
تیزرینگ
۵ صبحانه‌ی مناسب برای رفع مشکل یبوست

۵ صبحانه‌ی مناسب برای رفع مشکل یبوست

۵ صبحانه‌ی مناسب برای رفع مشکل یبوست

یبوست می تواند گاه به گاه رخ دهد یا مزمن و مداوم باشد. علت این بیماری متنوع است و شامل همه چیز از سبک زندگی بی تحرک گرفته تا اختلالات گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) می شود. صرف نظر از علت یبوست، رژیم غذایی تقریباً همیشه نقش مهمی در درمان آن دارد. اگر دچار یبوست هستید، غذاها و نوشیدنی هایی که در طول روز مصرف می کنید می توانند تا حد زیادی بر این مشکل رایج گوارشی تأثیر بگذارند. برخی از غذاها به رفع یبوست کمک می کنند، در حالی که برخی دیگر آن را بدتر می کنند. از آنجایی که صبحانه نقش مهمی در حفظ سلامتی دارد، این مطلب از تیزرینگ را به ارائه صبحانه مناسب برای یبوست اختصاص داده ایم. ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

صبحانه‌ی مناسب برای یبوست

قبل از معرفی بهترین صبحانه برای یبوست، باید به این نکته اشاره کنیم که خوردن صبحانه به‌خودی‌خود برای اجابت مزاج مفید است. هنگامی که صبحانه را در ساعات اولیه روز و پس از چندین ساعت ناشتا می خورید، روده های خود را بیدار می کنید و فرآیند هضم را شروع می کنید.

فرآیند هضم پس از قورت دادن اولین لقمه به طور خودکار انجام می شود و غذا به کمک حرکات دستگاه گوارش که به آن پریستالسیس می گویند در بدن به جلو رانده می شود. همانطور که بدن غذای صبحانه را از طریق سیستم گوارشی حرکت می دهد، غذاهایی که روز قبل مصرف کرده اید نیز به سمت جلو حرکت می کنند.

اجابت مزاج در صبح به شما کمک می کند در طول روز احساس بهتری داشته باشید و از نفخ جلوگیری کنید. اگر مشکل اجابت مزاج دارید، بهتر است از خوردن غذاها و نوشیدنی های مضر مانند فست فود، سرخ کردنی، شیرینی و الکل خودداری کنید و محصولات زیر را به منوی صبحانه خود اضافه کنید:

۱. بلغور جوی دوسر

۱. بلغور جوی دوسر

بلغور جو دوسر می تواند بهترین صبحانه برای یبوست باشد. خوردن این غذای خاص برای صبحانه عادتی است که روده شما از آن سود می برد. جو دوسر منبع خوبی از فیبر محلول و نامحلول است که هر دو می توانند از یبوست جلوگیری کنند.

فیبر نامحلول در دستگاه گوارش جذب نمی شود و بدن را تقریباً دست نخورده به شکل مدفوع می گذارد. این فیبرها حرکات دستگاه گوارش را افزایش داده و آن را مرتب می کنند. از سوی دیگر، فیبر محلول آب را جذب کرده و ژلی تشکیل می دهد که حجم مدفوع را افزایش می دهد. این ژل که یک نرم کننده طبیعی مدفوع است، اجابت مزاج را تسهیل می کند.

دلیل اینکه جو دوسر یک میان وعده خوب برای یبوست در نظر گرفته می شود فقط به فیبر موجود در آن نیست. این غذا یک پری بیوتیک است، به این معنی که به تغذیه باکتری های مفید روده کمک می کند و سلامت دستگاه گوارش را بهبود می بخشد.

۲. قهوه

بسیاری از مردم دوست دارند صبح ها یک فنجان قهوه بنوشند، زیرا به آنها کمک می کند راحت تر از خواب بیدار شوند و با خواب آلودگی روز مقابله کنند. اما شاید بسیاری از مردم نمی دانستند که قهوه برای روده ها نیز مفید است و به درمان یبوست کمک می کند.

قهوه کافئین دار به معده شما سیگنال می دهد که اسید بیشتری تولید کند. از طرفی حرکات روده بزرگ را افزایش می دهد. در نتیجه می تواند در برخی افراد اثر ملین داشته باشد و یبوست را درمان کند. یک مطالعه کوچک مشاهده کرد که قهوه بدون کافئین همچنین می تواند صبحانه مناسبی برای یبوست باشد و حرکات روده را تحریک کند.

۳. میوه

خوردن تخم مرغ یا غلات در صبحانه هیچ اشکالی ندارد. اما بهتر است با گنجاندن مقداری میوه در این وعده غذایی مهم، مصرف فیبر خود را افزایش دهید. میوه ها سرشار از آب و فیبر هستند که هر دو نقش مهمی در رفع یبوست دارند.

برخی افراد معتقدند که موز باعث یبوست می شود، اما تعدادی از مطالعات نشان داده اند که این میوه در رفع یبوست موثر است. موز حاوی مقدار زیادی فیبر مفید است که به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک می کند. این میوه منبع طبیعی اینولین است، نوعی فیبر که به درمان یبوست کمک می کند و می تواند احتمال آن را کاهش دهد.

۳. میوه

۴. کفیر و ماست

فرآورده های لبنی مانند پنیر و شیر اثرات متفاوتی بر افراد مختلف دارند و در برخی موارد باعث ایجاد یا تشدید اسهال می شوند. اما کفیر و ماست محصولات لبنی منحصر به فردی هستند که می توانند سلامت گوارش را بهبود بخشند و به درمان یبوست کمک کنند. از آنجایی که هر دو غذا سرشار از پروبیوتیک هستند، این باکتری‌های مفید حرکات روده را تقویت می‌کنند و برخی از آنها حتی مدفوع را نرم‌تر می‌کنند. در یک مطالعه‌ی چهار هفته‌ای که روی گروه‌ی کوچکی از افراد مبتلا به یبوست مزمن انجام شد، محققان دریافتند که نوشیدن روزانه‌ی کفیر می‌تواند دفعات اجابت را افزایش دهد و قوام مدفوع را بهبود بخشد.

۵. اسموتی

اگر از مواد مناسبی مانند میوه ها، سبزیجات، کره های آجیل، لبنیات غنی از پروبیوتیک و غیره برای تهیه اسموتی استفاده می کنید، این نوشیدنی محبوب را نیز می توان در لیست صبحانه مناسب برای یبوست قرار داد. اسموتی انتخاب بهتری نسبت به آبمیوه است زیرا معمولا با میوه ها و سبزیجات کامل تهیه می شود که می تواند مصرف فیبر شما را افزایش دهد. از طرفی اسموتی به دلیل وجود آب زیاد به هیدراته نگه داشتن بدن کمک می کند و در نتیجه می تواند از یبوست جلوگیری کند.

کلام پایانی

یبوست یک مشکل ناخوشایند و نسبتا شایع است. اگر یبوست دارید می توانید با خوردن غذاهای ذکر شده در این مقاله شروع کنید. اگر خوردن صبحانه مخصوص یبوست در درمان این مشکل موثر نیست، به پزشک مراجعه کنید تا علت علائم شما را بیابد و راه حل درمانی مناسب ارائه دهد.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *