تیزرینگ

چگونه یک فرد باهوش باشیم

وبلاگ

۲۹ مرداد ۱۴۰۲ 127 بازدید
تیزرینگ
چگونه یک فرد باهوش باشیم

چگونه یک فرد باهوش باشیم

چگونه یک فرد باهوش باشیم

باهوش بودن یکی از ویژگی های شخصی است که بیشتر افراد برای رسیدن به آن تلاش می کنند و دائماً آن را تقویت می کنند. اما آیا می دانید چگونه باهوش و در عین حال جذاب باشید؟ در بیشتر موارد افراد باهوش افراد جذاب و جالبی هستند، اما برای داشتن این ویژگی ها در عین حال باید ترفندها و راهکارهایی را بدانید. 12 توصیه علمی برای دستیابی به این ویژگی های مهم فردی بخوانید.

افراد باهوش از مغزشان استفاده می‌کنند

واقعیت این است: شما یا از مغز خود استفاده می کنید یا آن را به صورت آکبند تلف می‌کنید. استفاده بهینه از مغز شما را باهوش و هوشیار می کند. افراد باهوش کسانی هستند که به طور مرتب خود را در معرض چالش های ذهنی قرار می دهند و ذهن خود را فعال نگه می دارند و بنابراین تمایل دارند هوشیارتر و باهوش تر بمانند. برخی از این فعالیت ها و چالش های ذهنی عبارتند از:

 1. کتاب خواندن
 2. شرکت کردن در کنفرانس
 3. بازی کردن
 4. بازدید از موزه
 5. یادگیری یک زبان دوم

با درهم و برهم کردن مسائل ذهن‌تان را به چالش بکشید

افراد باهوش همیشه با یادگیری چیزهای جدید مغز و ذهن خود را فعال نگه می دارند. از آنجایی که حواس پنج گانه کلید یادگیری هستند، از آنها برای ورزش و تمرین ذهن خود استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر راست دست هستید، گاهی اوقات از دست چپ خود برای انجام کارها و نوشتن استفاده کنید. چشمان خود را ببندید و با چشیدن غذاها را کشف کنید.

ورزش کردن شما را تیزهوش نگه می‌دارد

ورزش، به خصوص آن چیزی که ضربان قلب شما را بالا می برد، مانند پیاده روی یا شنا، فواید ذهنی برای شما دارد. ورزش باعث می شود در نتیجه فعالیت بدنی خون بیشتری به مغز برسد و ارتباط بین سلول های مغز به طور مداوم بهبود می یابد.  فعال بودن از نظر فیزیکی ذهن، قوه تصور و حتی قدرت برنامه‌ریزی شما را تقویت می کند و در نهایت شما را هوشیار و باهوش نگه می دارد.

ورزش کردن شما را تیزهوش نگه می‌دارد

افراد باهوش تغذیه سالم دارند

برای داشتن ذهنی فعال و باهوش باید رژیم غذایی سالم داشته باشید، غذاهای چرب و فشار خون بالا به خصوص در میانسالی شانس داشتن ذهن فعال را کاهش می دهد. افراد باهوش معمولاً از این سبک غذا خوردن استفاده می کنند:

 1. غذاهای آب پز و کبابی را جایگزین غذاهای سرخ شده کنید.
 2. به جای چربی حیوانی، خامه و کره را با چربی های خوب مانند روغن زیتون و نارگیل،  روغن انواع مغز و آجیل مثل پسته و گردو و …آشپزی کنید.
 3. میوه ها و سبزیجات رنگارنگ مصرف کنید.
 4. ماهی بخورید

مراقب نوشیدنی‌هایی که می‌خورید باشید

آیا می دانستید که بسیاری از نوشیدنی ها  بر روی قدرت قضاوت، سخن گفتن حرکت و حافظه شما تأثیر می گذارد؟ مصرف نوشیدنی‌ها در دراز مدت این اثرات را دارد و سبب کوچک شدن لب‌های جلوی مغز می‌شود.

بازی‌های ویدیویی مغز را فعال نگه می‌دارند

نتایج برخی از مطالعات پزشکی نشان می دهد که بازی های ویدیویی قسمت هایی از مغز را که مسئول کنترل حرکات، حافظه، برنامه ریزی و مهارت اتومبیل‌رانی هستند، فعال نگه می دارند. با این حال، برخی از محققان بر این باورند که بازی‌های ویدیویی فقط مهارت‌های بازی شما را بهبود می‌بخشد و قضاوت درباره تأثیر آنها بر بهبود عملکرد مغز خیلی زود است.

موسیقی عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد

یادگیری یکی از آلات موسیقی در دوران کودکی باعث می شود در بزرگسالی عملکرد ذهنی بهتری داشته باشید، به خصوص در زمینه حافظه و برنامه ریزی. همچنین موسیقی باعث هماهنگی بیشتر دستان شما می شود. به یاد داشته باشید، هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست.

دوست پیدا کنید

اگر فردی اجتماعی هستید، باید به شما بگوییم که معاشرت و صحبت با دوستان در محل کار و حتی خانه، مغز شما را فعال نگه می دارد و شما را باهوش می کند. مطالعات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که تعاملات اجتماعی باعث بهبود عملکرد ذهنی می شود.

دوست پیدا کنید

خونسرد باشید

استرس بیش از حد به سلول های خاکستری مغز که مسئول ذخیره و پردازش اطلاعات هستند، آسیب می رساند. اگر می خواهید برای جلوگیری از این مشکل در گروه افراد باهوش قرار بگیرید:

 1. یک نفس عمیق بکش
 2. بخندید
 3. موسیقی گوش کنید
 4. یوگا یا مدیتیشن انجام دهید
 5. یک هم‌صحبت پیدا کنید

افراد باهوش خواب کافی دارند

فراموش نکنید که قبل و بعد از از یادگیری یک مطلب جدید بخوابید. هنگامی که خسته هستید، تمرکز خود را از دست می دهید و زمانی که می خوابید، مغز شما اطلاعات جدید را پردازش و ذخیره می کند. این باعث می شود بعدا مطالب را به خاطر بسپارید. خواب شبانه برای تقویت حافظه بسیار مهم است. بزرگسالان به 7 تا 8 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند.

از یادآوری کننده‌ها کمک بگیرید

هر کس ممکن است بعضی چیزها را گاهی فراموش کند. در عین حال، با افزایش سن، ممکن است بسیاری از چیزها را به خوبی به خاطر نداشته باشد. این روند با افزایش سن طبیعی است. اما مواردی که به کاهش این مشکل کمک می کنند عبارتند از:

 1. یادداشت کردن و نوشتن
 2. استفاده از یادآوری کننده‌ها و تقویم‌های تلفن همراه حتی برای موارد ساده مانند: تولد پدر!
 3. تمرکز کردن فقط بر روی یک کار در هر زمان
 4. نکات جدید را گام به گام بیاموزید

بازی اسم‌ها

آیا گاهی اوقات در به خاطر سپردن نام افراد مشکل دارید؟ بهتر است هنگام صحبت با افراد معمولا نامشان را به زبان بیاورید گاهی حتی در ذهن‌تان، نه با صدای بلند. یا مثلا نام افراد را با یک تصویر طنز در ذهن‌تان حک کنید. مثلا حمید خیلی لاغر و شبیه نی‌قلیان است.

تقویت حافظه

یکی از ویژگی های افراد باهوش این است که حافظه بسیار خوبی دارند. اگر حافظه قوی ندارید می توانید از برخی غذاها و ورزش های خاصی که در این زمینه وجود دارد برای افزایش تمرکز و حافظه استفاده کنید. این تمرینات یک قوه بسیار مهم در شما، یعنی حافظه، بسیار قوی تر می کند.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *