تیزرینگ

چطور فرزندان خود را تربیت کنیم

وبلاگ

۲۹ مرداد ۱۴۰۲ 104 بازدید
تیزرینگ
چطور فرزندان خود را تربیت کنیم

چطور فرزندان خود را تربیت کنیم

چطور فرزندان خود را تربیت کنیم

کودکان بسیار حساس هستند، رفتار و گفتار والدین و دیگران می تواند به سرعت بر آنها تأثیر بگذارد و شخصیت آینده آنها را شکل دهد. بنابراین در تربیت فرزندان خود از روش آزمون و خطا استفاده نکنید زیرا ممکن است هرگونه اشتباه تربیتی جبران ناپذیر باشد. کتاب ها و مقالات زیادی در مورد تربیت صحیح کودک وجود دارد و تحقیقات علمی زیادی در این زمینه انجام شده است. در اینجا نتایج یکی از معتبرترین تحقیقات روانشناسی را گردآوری کرده ایم و با ارائه 6 نکته مهم نحوه تربیت فرزندان خود را یاد می گیریم.

۱. با بچه‌هایتان وقت بگذرانید

گذراندن وقت با کودکان اساس همه چیز است. شما باید به طور منظم با فرزندان خود وقت بگذرانید، به سرگرمی ها و مشکلات آنها علاقه نشان دهید، به آنها توجه کنید و از همه مهمتر به آنها گوش دهید. با این کار نه تنها با شخصیت منحصر به فرد فرزندتان آشنا می شوید، بلکه با اعمال خود می توانید الگوی رفتاری خوبی برای او شوید، الگویی که به آنها یاد می دهد چگونه توجه و نگرانی خود را به دیگران نشان دهند.

۲. همیشه به فرزندتان بگویید که چقدر برای‌تان باارزش است

۲. همیشه به فرزندتان بگویید که چقدر برای‌تان باارزش است

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط روانشناسان، اکثر کودکان نمی دانند که برای والدین خود مهمترین فرد در جهان هستند. آنها واقعاً باید آن را از زبان شما بشنوند. حتما این جمله را تا حد امکان به فرزندانتان بگویید تا احساس امنیت، دوست داشتن و باارزش بودن کنند.

۳. به فرزندتان یاد بدهید به‌جای فرار از مشکلات، آنها را حل کند

به عنوان مثال، اگر فرزندتان به طور ناگهانی تصمیم گرفت که تمرین فوتبال را کنار بگذارد، از او بخواهید توضیح دهد که چرا می‌خواهد این کار را انجام دهد و همچنین در مورد تعهداتی که به هم تیمی هایش دارد صحبت کند. اگر هنوز می‌خواهد فوتبال را کنار بگذارد، به او کمک کنید تا سرگرمی جدیدی پیدا کند که از آن لذت می‌برد.

۴. از فرزندتان بخواهید به شما کمک کند و در ازای کمک‌هایش، از او قدردانی کنید

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که احساس قدردانی می‌کنند، مهربان‌تر، بخشنده‌تر و مایل به کمک هستند. بنابراین بهتر است با توجه به توانایی های فرزندتان کارهایی را در نظر بگیرید تا در اجرای آنها به شما کمک کند و همچنین در طول روز چندبار از او تشکر کنید. روانشناسان توصیه می کنند که به فرزندان خود برای مهربانی و تلاش آنها برای کمک به شما پاداش دهید.

۴. از فرزندتان بخواهید به شما کمک کند و در ازای کمک‌هایش، از او قدردانی کنید

۵. به کودک‌تان کمک کنید با احساسات منفی‌اش مقابله کند

روان‌شناسان معتقدند که توانایی اهمیت دادن به دیگران، توسط احساسات منفی مانند خشم، نفرت، شرم و حسادت سرکوب می‌شود. درک این احساسات منفی، کودکان را به‌سمت حل‌وفصل کشمکش‌های درونی‌شان سوق خواهد داد. این نوع خودشناسی، آنها را به افرادی خوش‌قلب و دلسوز تبدیل می‌کند و برای ایجاد ثبات روانی‌شان نیز مهم است.

۶. به آنها بیاموزید که دنیا بسیار بزرگ‌تر، پیچیده‌تر و جالب‌تر از چیزی است که می‌توانند تصور کنند

طبق تحقیقات انجام شده توسط روانشناسان، تقریباً همه کودکان فقط به دنیای کوچکی که شامل خانواده و دوستانشان می شود علاقه مند هستند. اما مهم این است که آنها یاد بگیرند که به افراد و رویدادهای خارج از این دایره محدود علاقه مند شوند. دنیای بزرگ بیرون ممکن است از نظر شرایط اجتماعی، فرهنگی و جغرافیایی با آنچه آنها می شناسند متفاوت باشد. برای کمک به فرزندانتان می توانید به آنها بیاموزید که شنونده خوبی باشند، خود را به جای دیگران بگذارند و با آنها همدردی کنند. شما می توانید این کار را از طریق فیلم، عکس یا اخبار انجام دهید.

کارشناسان هاروارد می‌گویند: «تربیت کردن یک کودک مؤدب و دلسوز، مسئولیت بسیار دشواری است اما همه‌ی ما قادر به انجامش هستیم. اهمیت این موضوع یا حس رضایت ناشی از آن، با هیچ چیز دیگری در دنیا قابل مقایسه نیست.».»

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *