تیزرینگ

چطور یک همسایه خوب باشیم

وبلاگ

۲۹ مرداد ۱۴۰۲ 110 بازدید
تیزرینگ
چطور یک همسایه خوب باشیم

چطور یک همسایه خوب باشیم

چطور یک همسایه خوب باشیم

همسایه خوب بودن و داشتن یک همسایه خوب یکی از فاکتورهایی است که خانواده تان و شما را برای جابه جایی دو دل می کند. در این مقاله از تیزرینگ جدا از ویژگی های همسایه خوب، نکاتی را نیز یادآوری می کنیم که همسایه خوب را از همسایه بد متمایز می کند. در واقع اساسا همسایه خوب بودن به انسان دوستی شما باز می گردد. و هر چیزی که این احساس را در شما تقویت کند، قطعا بهترین همسایه برای دیگران خواهید بود.

فرهنگ همسایگی در دنیای امروز فراموش شده است.  مجموعه فعالیت های اجتماعی یک خانواده در محله یا آپارتمان که با هدف گسترش ارتباطات و اعتبار محلی انجام می شود، همسایگی نامیده می شود.  البته این تعریف نه به لحاظ موضوع مشخص در زمینه خانه و هم محله بودن شما به کار می رود بلکه در بسیاری از موارد همفکری و هم شغلی هم به کار می رود. با توجه به این تعریف می توان محله را در فرهنگ آپارتمان نشینی تعریف کرد که در ادامه این مقاله به آن خواهیم پرداخت; تیزرینگ با این مقاله در مورد اینکه چگونه همسایه خوبی باشید به شما کمک می کند.

کله قند قدیم ، شکلات امروز

تا چند سال پیش در دورهمی ها یک ظرف غذا برای همسایه‌ها کنار می‌گذاشتیم و معتقد بودیم چون بوی غذا در فضا پیچیده، بهتر است دیگران طعم غذا را بچشند. می‌توان گفت اشتراک‌گذاری مواد غذایی بین همسایه‌ها مانند دادن شیرینی در مجالس دلپذیر است. به عنوان مثال: اگر به تازگی نقل مکان کرده اید و هیچ یک از همسایه ها را نمی شناسید، یک ظرف شیرینی و کیک خانگی یا حتی شکلات راه خوبی برای شروع دوست یابی است. گرفتن کیک و شیرینی بهانه خوبی برای رفتن به خانه همسایه و معاشرت با او است. بسیاری از ما در مناسبت های مذهبی هدایایی تهیه می کنیم یا در شب های جمعه صدقه می دهیم تا روح درگذشتگان را شاد کنیم. در این مواقع همسایه ها را فراموش نکنید.

به زندگی دیگران در مقیاس جغرافیایی زیاد فکر نکنید و آنها را با خانواده خود در میان نگذارید، زیرا مطمئن باشید که آنها نیز در خانه خود نیز همین رفتار را نسبت به شما نشان خواهند داد. برای جلوگیری از دخالت همسایگان در امور شخصی زندگی شما. اجازه ندهید جلوی شما از دیگران بدگویی کنند و بحث را تغییر دهید. و شما هم این اخلاق را رعایت کنید. همسایه خوب کسی است که در زندگی شخصی و خصوصی دیگران دخالت نمی کند و اجازه دخالت در زندگی خصوصی او را نمی دهد.

اطلاعات خصوصی دیگران را به اشتراک نگذارید

اطلاعات خصوصی دیگران را به اشتراک نگذارید

اگر چه امروزه نداشتن شماره همسایه‌تان کمی دور از انتظار است. اکثر ما در شبکه های اجتماعی با افرادی هستیم که نمی شناسیم و کیلومترها از ما فاصله دارند. داشتن شماره را می توان یک ضرورت دانست. حتماً روزی می رسد که باید با او تماس بگیرید و مطمئن باشید که او نیز این نیاز را برای شما پیدا خواهد کرد.باید در این موضوع امین باشید و اطلاعات شماره و دیگر راه های ارتباطی با همسایتان را در اختیار دیگران قرار ندهید تا او نیز به شما اعتماد کند. اگر سختتان است که از او تقاضای شماره و یا ایمیل کنید می توانید روی جعبه کیک یا کادویی که می برید آن را یادداشت کنید.

برای همدلی و همکاری آماده باشید

کسی که تعارف می کند مشخص است: “اگر کاری داشتی روی من حساب کن” این جمله می تواند هشداری برای دیگران باشد که هرگز روی شما حساب نکنند. بگذارید او خودش به این باور برسد که می تواند روی شما حساب کند. قرار است شما همسایه خوبی باشید و یکی از ویژگی های همسایه خوب در دسترس بودن برای همکاری است، اگر می خواهید از تعارفات بی‌معنی و خسته کننده دور باشید،از نیازهای شخصی اش مطلع شوید. به عنوان مثال: اگر آنها بچه دارند و پرستاری از بچه برای شما کار سختی نیست،می‌توانید پیشنهاد کنید از او نگهداری می کنید. ااگر با چندین کیسه خرید سر رسیدند، می توانید به آنها کمک کنید تا آنها را به واحد خود منتقل کنند. موقعیت های زیادی وجود دارد که می توانید همسایه خوبی باشید و کمک کنید، فقط کمی تامل و انسان دوستانه می طلبد.

شیک و مجلسی باشید

همواره برای همسایتان زیبا باشید نه فقط خود و پوششتان بلکه محیطی که در آن زندگی می کنید و همچنین مسیر رسیدن به خانه تان را زیبا کنید.بسیاری از همسایه‌ها حین بردن کیسه زباله بی‌دقتی می‌کنند و ردی از زباله و شیرآبه به‌جا می‌گذارند. سعی کنید جزو آن دسته از افراد نباشید هرگز وسایل خود را در مکان های عمومی مانند راهرو رها نکنید. دیدن چند جفت کفش دم در خانه منظره ناخوشایندی است. مخصوصاً وقتی خانه شما یک طبقه نیست و آسانسور ندارید و مطمئن هستید که همسایه شما تماشا می کند.

شیک و مجلسی باشید

وقت استراحت کار نکنید

بسیار پیش خواهد آمد که از دست همسایه های بی‌ملاحظه‌ای  که بی وقفه در حال سوراخ کردن و کوبیدن و نصب پر سر و صدا هستند به تنگ می آیید. وقتش شده هرچه برای خودتان می‌پسندید برای دیگران هم بپسندید.. یک همسایه خوب قبل از شروع تعمیراتی که دیگران را به نوعی درگیر می کند، همسایه خود را مطلع می کند. بهتر است قبل از شروع کار با همسایگان خود ساعات خاصی را به توافق برسانید و در ساعات استراحت مزاحم آنها نشوید. توجه داشته باشید که صبح زود و عصر زمان مناسبی برای کار نیست و افراد در این ساعات استراحت می کنند.

پا را از حد خود فراتر نگذارید

هنگام تعامل با همسایه خود، حدود خود را بشناسید.  تقاضای کمک به همسایه وقت‌ و بی‌وقت و به دفعات کار درستی نیست و سوء استفاده از حسن رفتار دیگران تلقی می شود. اگر دیگران شما را اذیت می کنند بهتر است با آنها روراست باشید، مراسم محلی را به همسایه خود اطلاع دهید، شاید بتوانید با هم کاری گام موثری در بهبود ارتباط‌تان بردارید. برای نسل گذشته، همسایه‌ها گاهی از اعضای خانواده به هم نزدیک‌تر بودند و در غم و شادی مشترک بودند. همسایه می تواند دوست، برادر، خواهر و…باشد. همسایه را از خودتان بدانید تا او نیز شما رو از خودش بداند.

نتیجه گیری

رفتار اجتماعی یکی از علومی است که همواره مورد آزمایش و بررسی جامعه شناسان قرار گرفته است. در این زمینه، همسایگی و رفتار همسایگان در یک محله یا آپارتمان با یکدیگر عنصر اصلی مورد بررسی است. سعی کنید در این اندازه گیری بهترین عملکرد را داشته باشید. به نظر شما یک همسایه خوب چه ویژگی هایی دارد؟ همسایه های محله شما چه مشکلاتی برای شما ایجاد می کنند؟ برای رعایت حقوق همسایگان در محله چه نکاتی باید رعایت شود؟ اگر نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما و سایر مخاطبان تیزرینگ به اشتراک بگذارید، خوشحال خواهیم شد.

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *