تیزرینگ
تیزرینگ
چگونه از گیاهان خانگی نگهداری کنیم

چگونه از گیاهان خانگی نگهداری کنیم

چگونه از گیاهان خانگی نگهداری کنیم

چگونه از گیاهان خانگی نگهداری کنیم؟ کاری که باید قبل از آوردن گیاهان به خانه انجام دهید این است که در وهله اول به نحوه مراقبت از گیاهان آپارتمانی فکر کنید. پاسخ به تمام این سوالات ضروری است  تا بتوانید متناسب با شرایط نگهداری از گیاه را فراهم کنید.

همه گیاهان در شرایط خاصی بهترین رشد را دارند، بنابراین باید با دانستن اینکه گیاه شما متعلق به چه منطقه ای است،  تا در آن رشد بهتری پیدا کند، زیرا این امر تعیین می کند که گیاه در چه شرایطی وضعیت مناسب و سالم خواهد بود. البته می توانید محیط خود را کمی تغییر دهید، رطوبت را افزایش دهید و … اما اگر نیاز به جابجایی مکرر گیاه داشت، نباید این کار را انجام دهید. یکی از مهمترین سوالات دوستداران گیاهان این است: چگونه از گیاهان آپارتمانی نگهداری کنیم؟ در این مطلب به این سوال پاسخ کافی خواهیم داد

گیاهان آپارتمانی خود را شاد و سالم نگه دارید! از دانستن دفعات آبیاری تا دریافت نور مناسب، در اینجا چند نکته برای اطمینان از اینکه گیاهان آپارتمانی شما نه تنها زنده می مانند، بلکه به خوبی رشد می کنند، که در زیر به آنها خواهیم پرداخت.

نکات طلایی درباره چگونه از گیاهان خانگی نگهداری کنیم

چگونه از گیاهان خانگی نگهداری کنیم؟ آیا روشی وجود دارد که بتوانیم برای همه گیاهان استفاده کنیم؟ با توجه به توضیحات در ابتدا روش جامع و خاصی برای نگهداری از گیاهان خانگی وجود ندارد. اما اصول و نکاتی وجود دارد که در صورت توجه به آنها گیاهان سالمی خواهید داشت که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

نکات طلایی درباره چگونه از گیاهان خانگی نگهداری کنیم

روشنایی

قبل از خرید گیاه آپارتمانی، باید بدانید که چگونه از گیاهان خانگی نگهداری کنیم؟ مطمئن شوید که خانه شما می تواند میزان نور مورد نیاز گیاه را تامین کند. به عنوان مثال، اگر یک کاکتوس بخرید، به پنجره ای نیاز دارید که نور اضافی را تامین کند.

هنگامی که برای اولین بار گیاهی را به خانه می آورید، طبیعی است که گیاه برگ های خود را با سازگاری با محیط جدیدش از دست بدهد. اگر نور مورد نیاز گیاه تامین شود، به زودی با محیط خود سازگار می شود. در زیر به چند مثال بسیار مهم اشاره می کنیم تا بفهمیم چگونه از گیاهان خانگی نگهداری کنیم؟

  • گیاهانی که می توانند آفتاب کامل و نور مستقیم خورشید را تحمل کنند در پنجره های رو به جنوب بهتر رشد می کنند، مانند کاکتوس ها، آلوئه ورا، هیبیسکوس گرمسیری، لانتانا و نخل های دم اسبی اشاره کرد.
  • گیاهانی که سایه جزئی یا نور متوسط ​​را دوست دارند در پنجره های رو به شرق و غرب بهترین عملکرد را دارند (مثلاً فیکوس، فیلودندرون، هیولا و بروملیاد).
  • گیاهانی که در نور کم به خوبی عمل می کنند، در پنجره رو به شمال خوشحال خواهند شد (مانند گیاهان مار، پوتوس و  گیاه چدنی).  این مورد از مهم ترین موارد پاسخ به چگونه از گیاهان خانگی نگهداری کنیم است
  • بیشتر گیاهان آپارتمانی گلدار باید حدود 1 متر از پنجره ای با نور خوب فاصله داشته باشند (به عنوان مثال بنفشه آفریقایی، گاردنیا، ارکیده).

همه گیاهان به یک دوره تاریکی نیاز دارند. با کمک دوره تاریکی رشد گیاه به حداکثر خود می رسد! قرار گرفتن در معرض نور نباید بیش از 16 ساعت باشد. گیاهان را هر چند وقت یکبار بچرخانید تا رشد آنها را تقویت نمایید. به نحوه مراقبت از گیاهان داخلی بر اساس میزان نور مورد نیاز آنها توجه کنید. گیاهان بدون نور کافی می میرند. بنابراین، اولین اصل مهم در پاسخ به این سوال که چگونه از گیاهان داخلی مراقبت کنیم؟ دقت به نیاز آنها به نور است.

چگونه متوجه می شوید که گیاهان نور کافی دریافت نمی کنند؟ وقتی گیاه گل نمی دهد، رشد ضعیفی دارد یا برگ های پایینی خود را از دست می دهد، این نشان می دهد که گیاه شما نور کافی دریافت نمی کند. از سوی دیگر، اگر نوک برگ های گیاه بسوزد یا برگ ها سفید یا کدر به نظر برسند، ممکن است در معرض نور زیاد قرار گیرد.

نور مصنوعی

چگونه از گیاهان خانگی با نور مصنوعی مراقبت کنیم؟ اگر در خانه خود پنجره ای با نور کافی ندارید، می توانید گیاهانی بکارید که نیاز به نور متوسط ​​دارند. گیاه را در کنار پرنورترین پنجره ای که دارید قرار دهید و از نور مصنوعی برای تامین نور اضافی استفاده کنید. این امر به ویژه در ماه های تاریک زمستان بسیار مهم است.

لامپ های معمولی و LED های قرمز-آبی برای گیاهان آپارتمانی معمولی بی فایده هستند، بنابراین شما با این هزینه ها به گیاه خود کمک نخواهید کرد. یک لامپLED فول اسپکتروم معادل حداقل 60 وات نور کافی برای رشد بیشتر گیاهان آپارتمانی را فراهم می کند. با این حال، برای رشد گیاهان گلدار در داخل خانه، به محصول قوی تری نیاز دارید.

نور مصنوعی

آبیاری گیاهان آپارتمانی

چگونه از گیاهان خانگی از نظر آبیاری مراقبت کنیم؟ برخلاف تصور عموم، گیاهان آپارتمانی در اثر آبیاری بیش از حد می میرند و این خطرناکتر از هر عمل بد دیگری است. اکثر گیاهان داخلی همیشه خاک مرطوب را تحمل نمی کنند. برخی از گیاهان آبدار(مانند کاکتوس ها یا یشم) می توانند یک یا دو ماه بدون آبیاری زنده بمانند.

البته اولین قدم این است که مطمئن شوید کف گلدان شما دارای سوراخ های زهکشی است. در غیر این صورت باید گیاه را در گلدانی قرار دهید که ته آن سوراخ باشد و بدنه آن امکان جریان پیدا کردن هوا و دفع رطوبت را ایجاد کند.  اگر گیاه به مدت طولانی در خاک مرطوب بماند، دچار پوسیدگی ریشه می شود و در نهایت می میرد.

چه زمانی گیاهان آپارتمانی خود را آبیاری کنیم؟

وی در پاسخ به این سوال که چگونه از گیاهان خانگی نگهداری کنیم؟ باید بگوییم که حتی زمان آبیاری نیز مهم است. صبح بهترین زمان برای آبیاری است زیرا تا گرمای بعد از ظهر گیاهان آب مورد نیاز خود را جذب کرده و از تبخیر آن جلوگیری می شود. بنابراین آبیاری در صبح نه تنها به جذب بیشتر کمک می کند، بلکه گیاه می تواند آن را برای چندین ساعت حفظ کند.

از طرفی اگر تصمیم به آبیاری گیاهان در بعدازظهر یا عصر داشته باشید، مخصوصاً در تابستان که گرمای خورشید به اوج خود می رسد، آب گلدان تبخیر شده و به ریشه ها اجازه نمی دهد آب را جذب کنند. در شب، آب توسط اکثر گیاهان جذب نمی شود و در اطراف ریشه ها باقی می ماند. این عامل احتمال پوسیدگی ریشه، رشد قارچ ها و حشرات مضر را افزایش می دهد و گیاه را از بین می برد.

استثنا: چگونه از گیاهان خانگی مراقبت کنیم؟ برای آبیاری نیز استثنا وجود دارد. اگر گیاه شما در حال پژمرده شدن است، باید فوراً آن را آبیاری کنید، حتی اگر اواسط یک روز تابستانی باشد. در این شرایط، نیاز فوری گیاه به آب برای حفظ حیات، بسیار مهمتر از زمان آبیاری است. همچنین اگر گیاه شما در گلدان است، باید بیشتر از زمانی که در خاک باغچه است به آن آبیاری شود، زیرا آب از سوراخ ته گلدان می چکد.

چه زمانی گیاهان آپارتمانی خود را آبیاری کنیم؟

مراقبت از گیاهان آپارتمانی در زمستان

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه از گیاهان آپارتمانی در زمستان مراقبت کنید؟ در مناطق سردتر، گیاهان آپارتمانی که در تابستان در فضای باز بودند (مانند بالکن یا تراس) باید در پاییز و زمستان به داخل خانه آورده شوند. سرمای شدید ناگهانی شوک بسیار شدیدی برای آنها خواهد بود. اگر هوا خیلی سرد است، گیاهان آپارتمانی را روی لبه پنجره قرار دهید و اطراف گیاهان را مقوا قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که گیاهان با شیشه های پنجره تماس ندارند. گیاهان آپارتمانی در طول ماه های پاییز و زمستان به کندی رشد می کنند، بنابراین آبیاری را به نصف کاهش دهید تا رشد فعال از سر گرفته شود و کوددهی متوقف شود.

نکات بیشتر در مورد مراقبت از گیاهان آپارتمانی

نکات بسیار مهم دیگر در پاسخ به این سوال که چگونه از گیاهان خانگی نگهداری کنیم؟ با توجه به تجربه و بر اساس تحقیقات انجام شده در زیر فهرست شده اند. آآب (بدون نمک) را نگه دارید و بگذارید خنک شود. سپس از آن برای آبیاری گیاهان خانگی استفاده کنید. دقت کنید که این آب نباید حاوی املاح سنگین و رسوبات باشند استفاده از کود برای گیاهان خانگی را فراموش نکنید. گیاهان برای رشد خوب در تمام مراحل زندگی خود به کودهای مخصوص نیاز دارند. درها و پنجره ها را زمانی باز کنید که دمای هوا خیلی سرد نباشد تا هوای خانه شما تغییر کند. این به شما و گیاهان آپارتمانی شما کمک می کند.

اگر در منطقه ای هستید که هوا سالم و تمیز نیست و گیاهان داخل خانه شما گاهی گرد و غبار روی برگ های خود می گیرند، به آرامی آنها را با دستمال کاغذی مرطوب پاک کنید. گرد و غبار بیش از حد می تواند روزنه (منافذ) گیاه را مسدود کند و تنفس گیاه را دشوار کند.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *