تیزرینگ

دلیل نشت مایعات خودرو چیست؟

وبلاگ , خودرو

۷ شهریور ۱۴۰۲ 114 بازدید
تیزرینگ
دلیل نشت مایعات خودرو چیست؟

دلیل نشت مایعات خودرو چیست؟

دلیل نشت مایعات خودرو چیست؟

یکی از مشکلات جدی که هر لحظه ممکن است صاحبان خودروهای مختلف با آن مواجه شوند، نشت مایعات خودرو است. این مشکلی که از گذشته تا امروز وجود دارد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما یکی از چالش های اصلی که این مشکل برای صاحب خودرو ایجاد می کند آلودگی فضای پارکینگ است چرا که پاکسازی محل از این آلودگی بسیار مشکل است. چنین. این مشکل در آپارتمان های امروزی و پارکینگ های مشترک بیشتر خواهد بود. به همین دلیل است که همه مالکان سعی می کنند به محض بروز چنین مشکلی آن را حل کنند.

در این مقاله دلایل اصلی نشت مایعات خودرو را به شما می گوییم تا در صورت بروز چنین مشکلی رفع آن آسان و ساده باشد.

علائم مهم در تشخیص نوع مایع نشت پیدا کرده

در ابتدا باید به این موضوع اشاره کرد، که به مشخصات مایع نشت پیدا کرده دقت داشته باشد این به شما کمک می کند تا ماهیت مایع را شناسایی کنید و در نتیجه بهتر علت نشتی را پیدا کنید.

مواردی که هنگام نشت مایعات خودرو باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

  1. رنگ مایع و تیرگی و روشنی آن
  2. بوی مایع
  3. غلظت یا رقیق بودن مایع
  4. چرب بودن یا نبودن مایع
  5. شفافیت یا کدر بودن آن
  6. محل نشت مایع

دقت به این موارد می‌تواند به شما کمک کند تا دریابید که مایع نشت یافته از خودرو چه ماهیتی دارد. تشخیص ماهیت مایع نیز منبع نشت را آشکار کرده و به دنبال آن دلیل نشت مایع از خودرو نیز مشخص می‌شود.

در مورد محل نشتی باید به قسمت پارکینگ و محل ریختن مایعات دقت کنید تا ببینید آیا مایع از جلو، پشت یا پهلو ریخته شده است. این مورد نیز در تشخیص علت نشت مایع از خودرو کمک زیادی می کند.

علائم مهم در تشخیص نوع مایع نشت پیدا کرده

۸ دلیل مهم برای نشت مایعات خودرو

۱ – نشت آب رادیاتور

این نشتی معمولاً پس از تصادف و ضربه به بدنه رادیاتور رخ می دهد. اگر نشت آب از رادیاتور بر اثر تصادف باشد معمولاً بلافاصله پس از ضربه این مشکل را مشاهده خواهید کرد.

آب رادیاتور چرب نیست، شفاف است، اما بی رنگ نیست. آب خنک کننده رادیاتور یا موتور به رنگ سبز، سبز آبی یا سبز متمایل به زرد است و بوی شیرینی دارد. اگر متوجه شدید آب رادیاتور در حال کم شدن است، در اسرع وقت به تعمیرگاه مراجعه کنید.

نشت آب از رادیاتور یکی از دلایل مهم نشت مایع در خودرو است و در صورت تشخیص به موقع به راحتی قابل رفع است.

۲ – نشت روغن موتور

نشت روغن موتور یکی از رایج ترین مشکلات در هر سفر جاده ای است. این معمولاً با محل نشتی قابل تشخیص است. اگر روغن زیر موتور خودرو دیده شود، می توان از نشتی روغن موتور اطمینان بیشتری داشت. همچنین روغن موتور معمولا بوی روغن خوراکی می دهد.

رنگ روغن موتور بسته به زمان تعویض روغن معمولا قهوه ای روشن یا مشکی است. روغن موتور تازه عوض شده قهوه ای روشن و روغن موتور قدیمی سیاه می شود. اگر مطمئن هستید که مایع نشتی روغن موتور است، می توانید سطح روغن موتور را با استفاده از گیج تشخیص بررسی کنید.

اگر کاهش سطح روغن موتور جدی است، در اسرع وقت به تعمیرکار مراجعه کنید. مشکلات در واشر سرسیلندر، فیلتر روغن، مخزن روغن و تسمه تایم می تواند باعث نشت روغن از موتور شود.

۳ – نشت روغن گیربکس

روغن گیربکس قرمز رنگ (طیف صورتی تا قهوه‌ای) است. این بهترین علامت برای تشخیص این نوع نشتی و تمیز دادن آن از روغن موتور محسوب می‌شود. البته اگر بدانید محل جعبه دنده در زیر کاپوت کجاست، از محل نشتی زیر ماشین نیز می‌توانید تشخیص دهید.

نقص درزگیرهای گیربکس یا کاسه‌ نمد‌های می تواند دلیل این نشتی باشد. همچنین این مشکل را در گیربکس های اتوماتیک بیشتر می بینیم.

۴ – نشت روغن ترمز

یکی دیگر از دلایل نشت مایعات از خودرو نشت روغن ترمز است. روغن ترمز بسته به مارک روغن زرد یا آبی روشن است. به علاوه غلظت آن از روغن موتور یا دنده کمتر بوده و برای آنها شفاف است.

نشتی روغن ترمز معمولاً از سیلندر یا لوله‌های روغن ترمز و واشرهای سیستم ترمز اتفاق می‌افتد. نشتی روغن ترمز گاهی به کیفیت روغن بستگی دارد. اگر روغن ترمز استانداردهای لازم را نداشته باشد، احتمال نشتی آن بیشتر است.

رانندگی با ماشینی که روغن ترمز آن نشتی دارد می تواند خطرناک باشد. پس اگر با چنین مشکلی مواجه شدید سریعا به مرکز خدمات مراجعه کنید.

۵ – نشت روغن هیدرولیک فرمان

رنگ روغن هیدرولیک نسبتاً قهوه ای تیره یا قهوه ای مایل به قرمز است و بویی شبیه به نفت یا مارشمالوی سوخته می دهد. اگر نشتی مایع هیدرولیک فرمان دارید، احتمالاً متوجه خواهید شد که فرمان خودرویتان در حال خشک شدن است.

نشتی روغن هیدرولیک فرمانبه ندرت دچار نشتی می‌شود، اما به راحتی قابل تشخیص است. معمولا این نشتی آثاری را روی چرخ و جعبه فرمان خودرو به جا می گذارد.

۶ – نشت بنزین

۶ – نشت بنزین

بوی بنزین به قدری واضح است که به راحتی می توان چنین نشتی را تشخیص داد. معمولا در هنگام نشت بنزین حتی در داخل کابین نیز بوی آن احساس می شود.

رنگ بنزین شفاف و روشن است و غلظت ندارد. البته در صورت استفاده از مکمل بنزینی ممکن است رنگ آن تغییر کند اما مکمل ها بر بوی تند بنزین تاثیری ندارند.

از علل نشت بنزین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. باک بیش از ظرفیت پر است
  2. خرابی انژکتورها
  3. سوراخ شدن باک خودرو
  4. سوراخ یا پارگی شیلنگ ها یا لوله های انتقال سوخت

نشت بنزین یکی از حساس ترین علل نشت مایع در خودرو است و می تواند تحت تأثیر عوامل خطرناکی اتفاق بیفتد. پس باید خیلی روی آن حساس باشید.

۷ – نشت آب

نشتی آب در خودرو معمولاً به دلیل مشکلات و ایرادات سیستم تهویه مطبوع است. این نشتی در تابستان بسیار عادی و رایج است و خطری را هشدار نمی دهد. تشخیص نشتی آب از خودرو نیاز به دانش خاصی ندارد.

۸ – نشت شیشه‌شوی

شیشه‌شوی معمولاً لغزنده و چرب نیست، غلظت ندارد، شفاف و رنگی است. رنگ شیشه شوی به برند استفاده شده در مخزن شیشه شوی نیز بستگی دارد. نشتی شیشه‌شوی معمولاً در زیر شیشه‌های جلو دیده می‌شود.

جمع‌بندی

مراقب باشید در صورت مشاهده نشتی مایعات خودرو، آن را جدی بگیرید. بسیاری از این مایعات، چه مایعات خنک کننده یا روان کننده، برای عملکرد اجزای فنی خودرو حیاتی هستند.

به عنوان مثال، نشت روغن موتور و گیربکس می تواند باعث افت سطح روغن و ایجاد سایش و مشکلات جدی در موتور و گیربکس شود. علاوه بر این، کاهش ضد یخ یا آب در رادیاتور می‌تواند منجر به جوش آوردن موتور و آسیب به واشر سرسیلندر شود.

همچنین نشت مایع از خود خودرو ممکن است نشانه ای از نقص یا مشکل در قسمت دیگری باشد. بنابراین باید به همه این علائم و عوامل توجه ویژه ای داشته باشید.

در پایان امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشد علل مهم نشت مایعات خودرو را توضیح دهد. شما در مورد آن چه فکر میکنید؟ تجربه شما از نشت مایعات مختلف در ماشین شما چیست؟ نظرات و تجربیات خود را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *