تیزرینگ
تیزرینگ
روش‌های کلاهبرداری املاک و شیوه جلوگیری از آن‌ها را بشناسید

روش‌های کلاهبرداری املاک و شیوه جلوگیری از آن‌ها را بشناسید

روش‌های کلاهبرداری املاک و شیوه جلوگیری از آن‌ها را بشناسید

یکی از گران ترین معاملات که در آن مقدار زیادی پول رد و بدل می شود، در صنعت املاک و مستغلات رایج است. به همین دلیل امکان تقلب در این نوع معاملات بیشتر از سایر انواع معاملات است. بنابراین سودجویان و کلاهبرداران با ایجاد روش های مختلف کلاهبرداری و سوء استفاده از ناآگاهی مردم در حین معامله سعی در صید از این آب گل آلود دارند. به همین دلیل است که شما به عنوان خریدار و اجاره کننده باید از روش های مختلف کلاهبرداری املاک در هنگام معامله ملک آگاه باشید. البته این آگاهی به تنهایی کافی نیست; بلکه لازم است با روش های جلوگیری از آن آشنا شوید تا معامله ملک به راحتی انجام شود. پس اگر اطلاعات شما در این زمینه کافی نیست، در این مقاله با ما همراه باشید تا با روش های کلاهبرداری املاک و روش های پیشگیری از آن آشنا شوید.

روش های کلاهبرداری املاک با دفاتر املاک جعلی

اولین مقصد افرادی که اقدام به خرید یا اجاره ملک می کنند، مراجعه به دفاتر املاک و مستغلات است. جایی که قبل از حضور باید از قانونی بودن و داشتن پروانه املاک اطمینان حاصل کرد. زیرا یکی از رایج ترین موارد کلاهبرداری در ملک، ایجاد دفاتر املاک غیرمجاز است. در این دفاتر غیرقانونی معمولاً قیمت ملک کمتر از نرخ محلی است و معمولاً همان ملک به افراد مختلف فروخته می شود.

برای جلوگیری از این روش کلاهبرداری ملکی لازم است خریداران و مستاجران قبل از انجام معامله از صحت مجوز ثبت و فعالیت دفتر ملکی اطمینان حاصل کنند. همچنین برای معاملات ملکی بهتر است از خدمات مشاورین قدیمی و یا مشاوران معروفی که سابقه فعالیت و حسن کارشان برای مردم محله ثابت شده است استفاده کنید.

روش های کلاهبرداری املاک با دفاتر املاک جعلی

کلاهبرداری املاک از طریق جعل اسناد مالکیت

یکی دیگر از روش های رایج کلاهبرداری در املاک، جعل اسناد مالکیت است. به این ترتیب کلاهبرداران با جعل ماهرانه اسناد ملکی، ملک را به خریدار می فروشند. از آنجایی که این اسناد معمولاً به درستی جعل می شوند، مشاوران املاک از جعلی بودن سند مطلع نیستند و مبایعه نامه را تنظیم می کنند. در نتیجه آن مبلغ اولیه قرارداد به جعل کننده پرداخت می شود و خریدار در دام کلاهبردار می افتد.

برای جلوگیری از این تقلب باید قبل از انعقاد قرارداد، هویت فروشنده مشخص شود. علاوه بر این، مالکان باید اسناد مالکیت را در مکانی امن نگهداری کنند. اگر اطلاعات اموال محرمانه به سرقت رفت، بلافاصله آن را به پلیس گزارش دهید تا از کلاهبرداری های مشابه جلوگیری شود.

کلاهبرداری در زمان خرید خانه‌های پیش ساخته

یکی از متداول ترین روش های کلاهبرداری املاک، خرید املاک پیش ساخته یا نیمه تمام است. کلاهبرداران خانه های پیش ساخته را اینگونه می فروشند. در صورتی که این خانه های پیش ساخته هرگز آماده سکونت نیستند.

در این موارد پس از مدتی خریدار متوجه می شود که خریداران دیگری نیز همان ملک را خریداری کرده اند. در این مواقع اغلب پس از مدتی خبری از فروشنده نمی شود و گاهی دفاتر املاک جعلی با آنها همکاری می کنند و با صحنه سازی مرتکب کلاهبرداری می شوند.

برای جلوگیری از این شیوه در معاملات ملکی، باید تنظیم تمامی قراردادهای پیش فروش ساختمان، پس از توافق اولیه طرفین در دفتر وکیل پایه یک دادگستری، در دفاتر اسناد رسمی و پس از ارائه مدارک رسمی جهت عقد قرارداد رسمی صورت بگیرد.

کلاهبرداری در زمان خرید خانه‌های پیش ساخته

کلاهبرداری در زمان رهن و اجاره ملک

کلاهبرداری املاک محدود به زمان خرید ملک نیست، بلکه امکان کلاهبرداری رهن و اجاره نیز وجود دارد. یکی دیگر از روش های کلاهبرداری املاک، درخواست پیش پرداخت قبل از امضای قرارداد اجاره ملک است. در این روش، مشاور املاک از مستاجر می خواهد که ابتدا مبلغی را بابت رهن و اجاره ملک پرداخت کند.

در غیر این صورت ملک به شخص دیگری اجاره داده می شود.در این روش افراد باید هنگام تنظیم قرارداد اجاره، از مشاور املاک بخواهند تا مالک در جلسه حضور داشته باشد و تمامی مبالغ تعیین شده در قرارداد ذکر شود.

خرید و فروش ملک در رهن بانک

این روش یکی دیگر از روش های رایج کلاهبرداری در معاملات ملکی است. به این ترتیب ملکی که در رهن بانک است به خریدار فروخته می شود اما خریدار هیچ اطلاعی از این موضوع و نحوه بازپرداخت وام مسکن ندارد.

برای جلوگیری از این نوع کلاهبرداری، قبل از خرید ملک باید اطلاعات لازم را در مورد رهن بودن ملک، مدت رهن و نحوه بازپرداخت وام دریافت کنید و همچنین تمامی نکات مربوط به این موضوع را در قرارداد قید کنید. . علاوه بر این، به عنوان یک خریدار، برای خرید ملکی که در رهن بانک است، باید از خدمات مشاوران حقوقی استفاده کنید. البته املاکی که در رهن بانک هستند به دو شیوه فک رهن و انتقال تسهیلات به خریدار هم فروخته می‌شوند که در هر دو شیوه، استفاده از خدمات مشاوران حقوقی لازم است.

سخن آخر

لازم به ذکر است که روش های کلاهبرداری ملکی به همین چند مورد محدود نمی شود. اینها رایج ترین انواع کلاهبرداری در این زمینه هستند. برای جلوگیری از هرگونه کلاهبرداری در هنگام خرید یا اجاره ملک، بهتر است به عنوان یک خریدار از خدمات دفاتر رسمی و آژانس های املاک معتبر استفاده کنید.

باید از مشاوران املاک بپرسید تا در زمان عقد قرارداد مالک حضور داشته باشد و تمامی شرایط فروش به درستی در قرارداد قید شده باشد. همچنین قبل از عقد قرارداد باید از صحت شرایط ملک آگاهی داشته باشید و به جزئیات مندرج در سند مالکیت توجه نمایید.از اعتماد بی‌جا پرهیز کنید. حتماً با مالک اصلی یا وکیل قانونی معامله کنید و پیش از استعلام ملک هیچ گونه پولی پرداخت نکنید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *