تیزرینگ
تیزرینگ
معجزه نور در خانه را دست کم نگیرید

معجزه نور در خانه را دست کم نگیرید

معجزه نور در خانه را دست کم نگیرید

افرادی که از کمبود ویتامین D رنج می برند بیشتر از افراد عادی به افسردگی مبتلا می شوند. منبع اصلی دریافت این ویتامین نور است. نور طبیعی خورشید. اگر «نور» در خانه و محل کار به خوبی روشن نشود، احتمال کمبود ویتامین D افزایش می یابد. هر روز صبح اگر فرصت داشته باشید پرده ها  را کنار بزنید و نور وارد خانه شود، زندگی شما رنگ دیگری به خود می گیرد. اینها تنها بخش کوچکی از مزایای خانه های نورگیر است. برای استفاده همیشه از این فرصت کافی است در هنگام خرید خانه به این موضوع توجه کنید.

چه خانه‌هایی نورگیر هستند؟

اولین درگاهی که نور طبیعی را وارد خانه می کند پنجره است. برخی از ساختمان ها دارای امکانات مانند نورگیری از سقف، پاسیو، تراس و غیره هستند اما اولین امکان برای دریافت نور پنجره ها هستند. هر چه پنجره خانه شما بزرگتر باشد،نوری که دریافت می‌کند بیشتر است. اگر می خواهید خانه شما روشن باشد و بتوانید هر روز در آن استراحت کنید، بهتر است هنگام خرید به اندازه پنجره های اتاق نشیمن، آشپزخانه و اتاق خواب توجه کنید. هیچ چیز مانند نور آفتاب در یک صبح دلپذیر، روز شما را نمی‌سازد.

شمالی یا جنوبی بودن

ورودی خانه های شمالی حیاط است. نوری که از پنجره های خانه های شمالی وارد سالن می شود بی نظیر است. اما نور خانه های جنوبی را که حیاط پشت سر آنها ساخته شده است، معمولاً در آشپزخانه و اتاق خواب می توان یافت. به همین دلیل است که بسیاری از افراد بر اساس سلیقه خود به دنبال خانه های نورگیر شمالی می گردند. البته به یاد داشته باشید که اگر خانه ای که قصد خرید آن را دارید، دو واحد در یک طبقه هستند،، یکی از آنها نورگیری بهتری دارد و می توانید آن را انتخاب کنید.

پنجره‌های ضروری

اتاق خواب و آشپزخانه از جمله فضاهایی هستند که بهتر است پنجره داشته باشند. پذیرایی خانه های چند طبقه معمولاً بدون پنجره ساخته می شوند و تنها منبع نور خورشید باید در آشپزخانه و اتاق خواب باشد. البته این پنجره ها در کنار ورود نور به داخل خانه، کارکردهای دیگری نیز دارند که مزایای وجودشان را چند برابر می کند. اولین و مهمترین آن رد‌ و‌ بدل شدن هوا در داخل خانه است. دومی منظره ای است که می توانید از قاب پنجره تماشا کنید. موارد ذکر شده جزو اصول ساخت خانه است اما خانه هایی می توان ساخت که از این اصول پیروی نکنند. بهتر است خانه مورد نظر خود را با توجه به سلیقه و نیاز خود به نور خریداری کنید.

پنجره‌های ضروری

سهم نور برای هر قسمت

کدام قسمت از خانه باید چه نوع نوری داشته باشد کاملا شخصی است. بسیاری از افراد به نور زیاد در فضای پذیرایی خود علاقه دارند، اما برخی از افراد به نور در آشپزخانه علاقه مند هستند. در هر صورت بهتر است مکانی که بیشتر وقت خود را در آن می گذرانید نور بهتری داشته باشد. چه چیزی بهتر از پذیرایی نورگیر داشته باشید وچای خوردن، کتاب خواندن، گشت‌و‌گذار در اینترنت و تمام کارهای روزمره خود را در زیر نور لذت‌بخش آفتاب انجام دهید. برعکس، ممکن است به نور زیادی برای اتاق خواب نیاز نداشته باشید و بخواهید صبح ها بدون اینکه نور به چشمان شما برخورد کند از خواب بیدار شوید. این کاملا به سلیقه شما بستگی دارد.

خودتان نورپردازی کنید

حال اگر بنا به دلایلی خانه ای که قصد خرید آن را دارید نور مناسبی ندارد نگران نباشید زیرا می توانید با نورپردازی مناسب آفتاب را مهمان خانه خود کنید. برای نورپردازی خانه باید از یک متخصص کمک بگیرید تا همه چیز به خوبی پیش برود. انتخاب نوع، میزان مصرف و از همه مهمتر رنگ لامپ مواردی هستند که در صورت عدم انتخاب صحیح، فضای خانه را بیش از حد گرم یا سرد کرده و به چشمان شما نیز آسیب می رساند.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *