تیزرینگ
تیزرینگ
۶ دلیل مهم برای بکاپ گرفتن از اطلاعات که باید بدانید

۶ دلیل مهم برای بکاپ گرفتن از اطلاعات که باید بدانید

۶ دلیل مهم برای بکاپ گرفتن از اطلاعات که باید بدانید

اگر اطلاعات حساس شما مانند عکس ها، اسناد و فایل های کاری به طور ناگهانی از بین برود چه اتفاقی می افتد؟ این فکر احتمالا شما را نگران می کند، اما همزمان اهمیت بکاپ گرفتن منظم از اطلاعات را نیز نشان می‌دهد. متأسفانه، اکثر مردم فکر نمی کنند که نیازی به بکاپ گرفتن باشد. از دست دادن داده ها ممکن است به طور غیرمنتظره و ناگهانی اتفاق بیفتد، بنابراین مهم است که سیستم های حفاظتی در محل خود داشته باشید. این محافظت در نهایت شما را از مشکلات زیادی نجات می دهد. در ادامه مقاله به شش دلیل اصلی بکاپ گرفتن از اطلاعات خواهیم پرداخت.

بکاپ گرفتن از اطلاعات و حفظ آن‌ها

از دست دادن اطلاعات واضح ترین دلیل برای داشتن یک نسخه بکاپ است که اکثر مردم به آن اهمیت نمی دهند. اکثر مردم فکر می کنند که استفاده از هارد دیسک برای ذخیره اطلاعات کافی است و نیازی به بکاپ‌گیری از آن نیست، اما اینجا یک سوال پیش می آید. آیا از زمان خراب شدن هارد دیسک خود مطلع هستید؟ اگر به دلایلی دستگاه شما به سرقت رفت، هک شد یا حتی به بدافزار آلوده شد، پس چه باید کرد؟ البته ابزارهای بازیابی اطلاعات زیادی وجود دارد که می تواند به شما در بازیابی اطلاعات از دست رفته کمک کند.

با این حال، ابزارهایی که به درستی کار می کنند و داده های شما را بدون آسیب بازیابی می کنند، اغلب گران هستند. لازم به ذکر است که اگر حجم اطلاعات از دست رفته شما زیاد باشد، احتمال کمی وجود دارد که در نهایت بتوانید بدون صرف هزینه زیاد، تمامی آن ها را بازیابی کنید. شاید بهتر باشد به جای پرداخت هزینه برای خدمات بازیابی اطلاعات، برای سرویس‌های تهیه بکاپ مانند OneDrive یا iCloud، هزینه و یک نسخه پشتیبان از همه اطلاعات ضروری خود تهیه کنید.

کارآمد بودن بکاپ گرفتن از اطلاعات

کارآمد بودن بکاپ گرفتن از اطلاعات

اگر به طور تصادفی یک فایل یا پوشه را حذف کنید، دسترسی به نسخه بکاپ کمک بزرگی است. داشتن یک نسخه پشتیبان تضمین می کند که همیشه به اطلاعات دسترسی سریع دارید. این کار دردسر بازیابی یا یافتن فایل های گم شده را کاهش می دهد.

در صورت نیاز به ریست کردن سیستم عامل، بکاپ‌گیری می تواند به شما در صرفه جویی در زمان کمک کند. در واقع، به جای نصب دستی برنامه ها، می توانید به سادگی از یک ابزار تهیه بکاپ استفاده کنید که این کار را به صورت خودکار برای شما انجام می دهد. ابزارهای پشتیبان گیری هنگام انتقال داده ها از یک سیستم قدیمی به سیستم جدید نیز مفید هستند. والپیپرها، سفارشی‌سازی‌ها و فایل‌های شما به‌طور خودکار در سیستم جدید بازیابی و نصب می‌شوند. به این ترتیب، به جای نگرانی در مورد تنظیم همه چیز از ابتدا، می توانید مدتی را صرف لذت بردن از دستگاه جدید خود کنید.

بکاپ گرفتن از اطلاعات و اختلال در کسب و کار

بر اساس گزارش‌های مرکز منابع سرقت هویت (Theft Resource Center)، در سال ۲۰۲۲، حدود ۴۲۲ میلیون نفر تحت تأثیر نقض اطلاعات (Data Breaches) قرار گرفته‌اند. این آمار نه تنها شامل افراد، بلکه شامل شرکت های بزرگی مانند توییتر، مایکروسافت و آمریکن ایرلاینز (American Airlines) نیز می‌شود. اگر فایل‌های زیادی در رابطه با کسب و کار خود را روی یک سیستم نگهداری می‌کنید، باید نسبت به از دست رفتن اطلاعات حساسیت بیشتری به خرج دهید.

اگر کسب و کار شما داده های مهمی را از دست می دهد، بازیابی آن زمان و تلاش زیادی را می طلبد. همچنین این احتمال وجود دارد که برخی از فایل ها برای همیشه از بین بروند. این می تواند کسب و کار شما را به طور کامل متوقف کند، در صورتی که اگر یک سیستم پشتیبانی مناسب در اختیار داشتید، نیازی به صرف آن زمان برای بازیابی داده ها ندارید.

زیان مالی

مشکل دیگر در صورت نداشتن نسخه بکاپ از اطلاعات، ضرر مالی است. راه های مختلفی وجود دارد که نداشتن پشتیبان می تواند برای شما و کسب و کارتان هزینه مالی داشته باشد. به عنوان مثال، یکی از اساسی ترین چیزها نیاز به زمان برای بازیابی اطلاعات است. بازیابی یا ایجاد مجدد اطلاعات از دست رفته زمان زیادی می برد. زمانی که می توانست برای کسب درآمد بیشتر یا رشد کسب و کار استفاده شود.

همچنین باید هزینه خرید نرم افزار بازیابی اطلاعات را پرداخت کنید یا در موارد بسیار ضروری، یک متخصص را برای انجام آن استخدام کنید. این یک هزینه غیرمنتظره است و می تواند بر درآمد شما تأثیر منفی بگذارد. در مرحله بعد، اگر قربانی باج افزار شوید، ممکن است وضعیت بدتر شود. باج افزار فایل ها و سیستم شما را گروگان نگه می دارد و تنها راه برای بازگرداندن اطلاعات شما پرداخت پول به مهاجمان است.

زیان مالی

آرامش روانی

علاوه بر اتلاف وقت، از دست دادن اطلاعات می تواند کسب و کار شما را مختل کند و در نهایت منجر به زیان مالی شود. این امر باعث ناامیدی و استرس زیادی خواهد شد. بکاپ گرفتن از داده ها به شما آرامش می دهد. تصور کنید که اطلاعات شما از بین رفته است، اما شما قبلا یک نسخه پشتیبان تهیه کرده اید. بنابراین می توانید داده ها را در کوتاه ترین زمان بازیابی کنید و در اسرع وقت به کار خود بازگردید. چقدر به شما احساس آرامش می دهد؟ اگر به طور تصادفی چیزی را حذف کردید، می توانید به سرعت از پوشه بکاپ به فایل دسترسی پیدا کنید.

هنگام ارتقاء رایانه شخصی یا خرید یک لپ‌تاپ جدید، نیازی نیست نگران فایل‌های خود باشید، زیرا بکاپ گرفتن منظم از اطلاعات باعث شده تا آنها از قبل در فضای ابری امن قرار بگیرند. در نهایت دیگر نگران دزدی یا حملات باج‌افزاری نیستید و این موارد هیچ آسیبی به شما وارد نمی‌کند، زیرا با داشتن یک نسخه پشتیبان امن از تمام اطلاعات خود، نگرانی بابت از دست دادن اطلاعات در صورت پرداخت نکردن پول ندارید.  پشتیبان‌گیری از اطلاعات زمان زیادی نمی‌گیرد اما در نهایت شما را از بسیاری از نگرانی‌ها نجات می‌دهد.

حفاظت از مالکیت معنوی

نوآوری و خلاقیت سنگ بنای هر کسب و کاری است. اگر اطلاعات شما ایمن نباشد، ایده های شما ممکن است در معرض سرقت قرار گیرند. شما باید یک سد امن در برابر هر نوع آسیب ایجاد کنید تا اطلاعات شما به دست افراد نادرست نیفتد.

بسیاری از روش های  تهیه بکاپ به شما کمک می کنند تا فایل ها یا پوشه های خاصی را رمزگذاری کنید. این تضمین می کند که فقط شما یا افرادی که به آنها اعتماد دارید به اطلاعات مهم دسترسی دارند. در موارد قانونی که دارایی معنوی شما به سرقت رفته یا نقض می شود، می توانید از نسخه بکاپ برای ارائه شواهد و ادعای حقوق مالکیت استفاده کنید. برخی از روش‌های تهیه بکاپ نیز به شما کمک می‌کنند دسترسی غیرمجاز را شناسایی کرده و از مالکیت معنوی خود در برابر سرقت محافظت کنید.

در نهایت، اگر می خواهید از داده های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید، مطمئن شوید که دارای احراز هویت دو مرحله ای است. احراز هویت دو مرحله‌ای قبل از ورود به سیستم از شما اطلاعات بیشتری می‌خواهد، بنابراین یک لایه امنیتی اضافی در برابر شخصی که سعی می‌کند به پوشه‌های پشتیبان شما دسترسی پیدا کند اضافه می‌کند.

سخن پایانی

بکاپ گرفتن از اطلاعات را دست کم نگیرید. به کمک بکاپ شما همیشه به تمام اطلاعات خود دسترسی خواهید داشت حتی اگر دستگاه شما خراب، دزدیده یا گم شده باشد. نصب ابزارهای بکاپ‌گیری نیز فوق العاده آسان است و اغلب آنها بدون اینکه شما متوجه شوید فقط در پشت صحنه کار می‌کنند. اگر می‌خواهید یک نسخه پشتیبان فیزیکی داشته باشید، می‌توانید یک هارد دیسک خارجی بخرید و اطلاعات خود را در آنجا ذخیره کنید. توصیه ما استفاده از نسخه فیزیکی در کنار فضای ابری امن است.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *