تیزرینگ
تیزرینگ
مهارت های راننده هر آنچه که باید یک راننده بداند

مهارت های راننده هر آنچه که باید یک راننده بداند

مهارت های راننده هر آنچه که باید یک راننده بداند

اگرچه به نظر می رسد رانندگی شغل ساده ای است و تنها در صورت داشتن گواهینامه خودرو می توانید این شغل را انتخاب کنید، اما ظرافت رانندگی به حدی است که هرکسی می تواند راننده حرفه ای را از مبتدی تشخیص دهد. مهارت بالا در رانندگی، خودکنترلی، شناختن مسیرها و داشتن صبر و حوصله فراوان از مهمترین مهارت های کسی است که می‌خواهد راننده باشد.
فردی که حرفه رانندگی را به عنوان شغل خود انتخاب کرده است باید مهارت های لازم برای این شغل را داشته باشد تا بتواند ساعت ها با دقت و تمرکز بالا در جاده ها و خیابان های شهر رانندگی کند. یک راننده باید توانایی هماهنگی بین مغز، چشم و اندام های مرتبط لازم برای رانندگی را داشته باشد. با ما همراه باشید تا در مورد مهارت های راننده حرفه ای بیشتر بدانید.

ویژگی‌ها و مهارت های یک راننده خوب

ویژگی‌ها و مهارت های یک راننده خوب

همانطور که در مقدمه این مقاله اشاره کردیم، نکات کلیدی وجود دارد که می تواند یک راننده حرفه ای را از یک مبتدی متمایز کند.

 1. رانندگی حرفه ای: اگرچه در مسیر مسابقه رانندگی نخواهید کرد، اما به یاد داشته باشید که جان و سلامتی دیگران در دستان شماست. یک راننده خوب با ماشین خود رابطه منحصر به فردی برقرار می کند و به زبان ساده می تواند با چشمان بسته رانندگی کند.
 2. رعایت نظافت: خوشبو بودن ماشین، راننده خوش لباس و تمیز، رعایت کردن نظافت و تمیزی ماشین به‌قدری برای یک راننده مهم است که می‌تواند در جذب مشتری هم کمک‌کننده باشد. برای بسیاری از مسافران، کثیف بودن ماشین ناراحت‌کننده‌تر از کُند رانندگی شماست.
 3. شناخت مسیر: مسافر با گفتن «ف» از شما می خواهد که او را به فرحزاد ببرید. دقت در انتخاب مسیر و دانستن میانبرها و دور زدن ترافیک، شما را تبدیل به یک فرشته نجات برای مسافری می‌کند که عجله دارد.
 4. صبر: تعویض مداوم دنده، ساعت‌ها ایستادن زیر نور خورشید پشت چراغ قرمز، تحمل رانندگی غیرحرفه‌ای دیگران و مواردی از این دست بخشی از کار یک راننده است. اعصاب فولادی ویژگی منحصر به فردی است که می تواند این کار را برای شما لذت بخش کند.

از دیگر ویژگی ها و مهارت های یک راننده حرفه ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دقت و تمرکز بالا
 2. رسیدن به سن قانونی
 3. سلامت عمومی برای رانندگی
 4. علاقه و پشتکار
 5. عدم تخطی از قوانین راهنمایی و رانندگی
 6. تمام نکات لازم برای رانندگی ایمن را رعایت کنید
 7. تسلط بر کلیه اصول و قوانین رانندگی
 8. داشتن خودرویی با سطح ایمنی بالا

مدارک لازم برای رانندگی

مدارک لازم برای رانندگی

گواهینامه رانندگی و کارت ماشین خود را هرگز فراموش نکنید. این کارت حاوی تمام اطلاعات لازم در مورد وسیله نقلیه شما است. شما همچنین ملزم به همراه داشتن بیمه نامه و کارت معاینه فنی هستید. اگر هر یک از این کارت ها نزد راننده نباشد تخلف محسوب می شود و مشمول جریمه می شود. این اسناد را قابل مشاهده و در دسترس نگه دارید تا هنگام سوارشدن آنها را فراموش نکنید. نسبت به پرداخت به‌موقع حق‌بیمه و انجام معاینات فنی خودروی خود در زمان مشخص‌شده اقدام کنید تا کارت‌های شما فاقد اعتبار نشوند.

مسیر پیشرفت شغلی راننده

پیشرفت در هر حرفه ای به هدف انسان بستگی دارد و با پشتکار و اراده او امکان پذیر است. فردی که می خواهد راننده شود باید آموزش های لازم را در این زمینه ببیند و پس از دریافت مدارک لازم  پایه‌های رانندگی از آموزشگاه های مجاز کشور به حرفه مورد نظر خود مشغول شود.
برخی از فرصت های شغلی که برای یک راننده پس از کسب مهارت های لازم وجود دارد عبارتند از: راننده مسافر داخل شهری، راننده مسافر برون شهری  با خودروهای سواری یا وسایلِ نقلیه‌ای مانند اتوبوس‌ها، راننده‌ باری از جمله وانت‌ها و کامیون‌ها، راننده‌ ماشین‌های نفت‌کش و تریلی‌های عظیم و…
هر یک از این فرصت ها با توجه به هدف فرد و آموزش هایی که باید ببیند متفاوت است و مستلزم آن است که فرد استعداد بالایی برای کار داشته باشد.

فرصت‌های شغلی برای رانندگی در خارج از کشور چگونه است؟

فردی که می خواهد در خارج از ایران به عنوان راننده رانندگی کند باید دارای گواهینامه بین المللی رانندگی یا IDP باشد. با این گواهینامه، راننده حق انتخاب این شغل را بدون شرکت در دوره های رانندگی در سایر کشورها دارد.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *