تیزرینگ
تیزرینگ
چگونه در حفاظت از جنگل‌ها موثر باشیم؟

چگونه در حفاظت از جنگل‌ها موثر باشیم؟

چگونه در حفاظت از جنگل‌ها موثر باشیم؟

یکی از مهم ترین راه حل ها برای مقابله با گرمایش جهانی و حفاظت از خاک و آب و هوا در مناطق محلی است. ما هر روز در زندگی شخصی خود تصمیماتی می گیریم که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با زندگی درختان مرتبط است. بسیاری از اوقات ممکن است متوجه عواقب انتخاب های خود نباشیم، اما سبک زندگی ما تأثیر عمیقی بر سرنوشت جنگل ها دارد. بنابراین، قبل از هر چیز باید بدانیم برای حفاظت از جنگل ها چه کنیم و چگونه می توانیم برای حمایت از درختان عجله کنیم.
در بسیاری از کشورهای خارجی از شعار TREES (به معنی درختان) برای حفاظت از جنگل ها استفاده می کنند.

  1. Teach: آموزش بدهید.
  2. Restore: احیا کنید.
  3. Encourage: تشویق کنید.
  4. Establish: تأسیس کنید.
  5. Support: حمایت کنید.

با رعایت این 5 گام می توانیم یاور و همسفر پوشش سبز کشورمان باشیم.

۱. آموزش بدهید

۱. آموزش بدهید

دو بخش اصلی را می توان برای آموزش در نظر گرفت:

  1. از مزایای جنگل ها به دیگران بگویید.
  2. راه های روزمره کمک به جنگل ها را به یکدیگر بگویید:

ما می توانیم با استفاده کمتر از آب، گوشت، مواد غیر قابل بازیافت، کاغذ و منسوجات، سوخت های فسیلی و استفاده از مواد بازیافتی و حمل و نقل عمومی به حفاظت از منابع طبیعی و جنگل ها کمک کنیم. برای حفاظت از جنگل ها، تصمیم ما نباید مستقیماً به درخت مربوط باشد. به عنوان مثال، خوردن گوشت کمتر می تواند از میزان دام‌ها، و در نتیجه از ضرر این آن‌ها برای رشد درختان تازه بکاهد. گاوهایی که دائماً در حال  چریدن‌اند، هستند، هنگام جوانه زدن از خاک، درختان جدید را می خورند یا زیر پا می گذارند و در نتیجه از توسعه جنگل جلوگیری می کنند. انتخاب یک سبک زندگی سازگار با محیط زیست و کم مصرف در نهایت منجر به حفاظت از درختان و جنگل ها می شود. هر چه سطح مصرف گرایی ما بالاتر باشد، خواه ناخواه درختان بیشتری قطع می شوند.

۲. احیا کنید

در زمینه احیای جنگل، چهار گام مهم باید برداشت:

کاشت درخت: ناگفته نماند که این مهم ترین اقدام برای احیای درختان است. باید از درختان بومی برای احیای جنگل استفاده کنیم وگرنه تعادل اکوسیستم از بین می رود.

تقویت خاک و حفظ پایداری آن: با غنی سازی محیط رشد گیاهان و جلوگیری از فرسایش خاک می توان از رشد درختان جدید حمایت کرد.

حفاظت از گونه های جانوری: از تمامی گونه های پستانداران، پرندگان و خزندگان گرفته تا بسیاری از حشرات، نقش اساسی در پایداری و احیای جنگل ها دارند. شاید ما ردپای نامرئی بسیاری از این حیوانات را در جنگل کاری نبینیم، اما هر کدام بخشی از نظم طبیعی هستند که در حفظ تعادل و باروری جنگل ها نقش دارند.

ترویج کشاورزی پایدار و مدرن: با نوسازی صنایع کشاورزی و سرمایه گذاری دولت ها و نهادهای خصوصی در زمینهٔ آب‌یاری و انتقال آب با اتلاف کم، می‌توان رو به شکل‌هایی از کشاورزی آورد که در نهایت به کاهش سرعت جنگل‌زدایی خواهد انجامید.

۲. احیا کنید

با افزایش جمعیت، نیاز به خانه و مسکن بیشتر احساس می شود. امروزه بسیاری از مردم نگران یافتن خانه ای مناسب برای زندگی هستند. آپارتمان ها خانه های چند طبقه ای هستند که با استفاده از یک زمین می توان چندین خانه برای چندین خانواده مختلف ساخت. آپارتمان ها ارزان تر از ویلا هستند. به همین دلیل است که امروزه بسیاری از مردم برای تهیه مسکن آپارتمان خریداری می کنند. در خرید آپارتمان باید به نکات مختلفی توجه کرد تا در نهایت بتوانید آپارتمانی مناسب برای زندگی انتخاب کنید. همچنین بسیاری از افراد برای سرمایه گذاری و پس انداز پول خود اقدام به خرید آپارتمان می کنند. افرادی که قصد خرید آپارتمان را دارند باید به نکات مختلفی در مورد خرید آپارتمان توجه کنند. در این مقاله می خواهیم به نکات مختلفی درباره تهیه آپارتمان بپردازیم. اگر شما هم جزو کسانی هستید که می خواهید خانه بخرید، این مقاله می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

۳. تشویق کنید

اگر قلبتان همراه درختان و جنگل‌هاست، و زندگی سبز و کم مصرف را راهی برای زندگی بهتر می‌دانید،همه را به حفاظت از جنگل‌ها فرا بخوانید. با انتشار اخبار محیط زیستی، معرفی سازمان‌های مردم‌نهاد به دیگران، ترویج روش‌های بازیافت، تشویق افراد به مصرف کمتر و مطالبهٔ مداوم از دولت و مسئولان، در کنار درختان و جنگل‌ها باشید.

۴. راه‌اندازی کنید

در شرایطی که بسیاری از سیاست‌های غیرکارشناسانه و بافت‌های فرسوده دست به دست هم داده‌اند تا  مثل همیشه مردم می‌توانند تا حدی در برابر این وضعیت و شرایط اسف‌بار بایستند با راه‌اندازی واحدها، تیم‌ها و سازمان‌های مردمی شما می‌توانید در حمایت از جنگل اقدام کنید: از جمع آوری زباله و کاشت درخت تا کمک های نقدی و غیر نقدی برای تهیه تجهیزات حفاظت از عرصه های سبز، همه از جمله اقدامات هستند. که بتوانیم به صورت مستقل به سراغشان برویم.

۵. حمایت کنید

هر کجا ردپایی از اقدامات سبز دیدید، از  اجراکنندگان این طرح ها حمایت کنید. اگر شرکت هایی را می شناسید که سیاست های خود را نسبت به تولید پایدار و آلودگی کمتر تغییر داده اند، رضایت خود را به آنها اطلاع دهید. ابتکارات حفاظت از جنگل را پشت سر بگذارید و شرکت های بیشتری را به مسئولیت اجتماعی و اقدامات زیست محیطی از طریق آگاهی و ترویج علاقه مند کنید. حمایت شما از ابتکارات سبز کمک زیادی به محبوبیت و پذیرش آنها خواهد کرد.

حفاظت از جنگل‌ها، یک وظیفهٔ همگانی

هر چند مسئول اصلی اختصاص بودجه و نیرو برای حفاظت از جنگل‌ها دولت‌ها هستند و کم‌کاری و عدم نظارت دستگاه‌های مربوطه عامل اصلی نابودی جنگل‌هاست، اما ما می توانیم در جهت کاهش میزان خسارت به جنگل ها نیز گام برداریم.در شرایطی که بسیاری از جنگل‌ها به امان خدا رها شده‌اند و سودجوها به جانشان افتاده‌اند، ما می‌توانیم با تکیه بر توانمان در برابر فاجعه‌ها بایستیم و مانع بروز و گسترش آن‌ها شویم.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *