تیزرینگ
تیزرینگ
غذا خوردن با دست؛ خوب یا بد؟

غذا خوردن با دست؛ خوب یا بد؟

غذا خوردن با دست؛ خوب یا بد؟

غذا خوردن با دست یکی از آن موضوعات بحث برانگیز است که طرفداران و مخالفان خود را دارد. طرفداران این کار ادعا می کنند که خوردن با دست بیشتر از غذا خوردن به آنها لذت می دهد، در حالی که مخالفان معتقدند این کار غیربهداشتی و دور از تمدن است. در این مقاله در مورد  غذا خوردن با دست صحبت خواهیم کرد.با ما همراه باشید.

آیا غذا خوردن با دست غیربهداشتی‌تر از غذاخوردن با قاشق و چنگال است؟

اگر قبل از غذا خوردن دست هایمان را بشوییم، احتمالا نه. غذا خوردن با دست ما را مجبور می کند همیشه دست هایمان را قبل از غذا بشویم و با رعایت این نکته دیگر نمی توانیم ادعا کنیم که غذا خوردن با دست غیربهداشتی است و باعث ورود میکروب ها به بدن می شود. خوردن با دست انگیزه ای برای شستن دست ها قبل و بعد از هر وعده غذایی ایجاد می کند و عادات خوب را تقویت می کند.

فواید غذا خوردن با دست

۱. ارتباط چاکراها و اعضای بدن را تقویت می‌کند

غذا خوردن با دست ریشه در طب آیورودا دارد. دکتر ایشنا گرگ، متخصص تغذیه می گوید: «بدن ما با 5 عنصر طبیعت هماهنگ است و هر انگشت امتداد یکی از این 5 عنصر است. انگشت شست امتداد فضا، انگشت اشاره امتداد هوا، انگشت میانی امتداد آتش، انگشت حلقه امتداد آب و انگشت کوچک امتداد زمین است.

وقتی با دست غذا می خورید از تمام انگشتانتان استفاده می کنید. این کار تمام عناصر طبیعت را در کنار هم قرار می دهد و باعث می شود که بافت، طعم، عطر و دمای غذا را کاملا درک کنید و از آن نهایت لذت را ببرید.

۲. از پرخوری جلوگیری می‌کند

۲. از پرخوری جلوگیری می‌کند

خوردن با دست باعث می شود آگاهانه تر غذا بخورید. از نظر روانشناسی، خوردن با دست باعث می شود که توجه بیشتری به آنچه می خورید داشته باشید. این به شما امکان می دهد غذای خود را آهسته تر و آگاهانه بخورید که باعث می شود زودتر احساس سیری کنید. این احساس سیری از پرخوری جلوگیری می کند و از افزایش وزن جلوگیری می کند. به گفته کارشناسان، غذا خوردن با دست نوعی سیری خوشایند به همراه دارد که با قاشق و چنگال احساس نمی شود.

۳. از دیابت نوع ۲ پیشگیری می‌کند

طبق تحقیقات، بسیاری از بیماران دیابتی نوع 2 سریع و با عجله غذا می خورند. تند غذا خوردن تعادل قند خون را در بدن مختل می کند، بنابراین نقش مهمی در بروز دیابت نوع 2 ایفا می کند.محققان معتقدند که غذا خوردن با دست سرعت غذا خوردن را کاهش می دهد و در نتیجه بروز این نوع از دیابت را کاهش می دهد.

۴. هضم غذا را بهبود می‌بخشد

وقتی غذای خود را با دست لمس می کنیم، مغز پیامی به معده می فرستد که آماده خوردن هستیم. این پیام معده را برای غذا آماده می کند و در نتیجه هضم غذا را بهبود می بخشد.

۵. باکتری‌های خوب را به روده اضافه می‌کند

ما روی پوستمان نوعی باکتری به نام فلور طبیعی داریم. این باکتری ها نه تنها برای ما مضر نیستند، بلکه از ما در برابر بسیاری از باکتری های مضر محیط نیز محافظت می کنند. به گفته محققان، وجود فلور طبیعی در قسمت های مختلف بدن مانند دهان، گلو و روده باعث بهبود سلامت می شود. خوردن با دست یکی از عواملی است که این باکتری های مفید را وارد بدن می کند.

۶. دمای دهان را تنظیم می‌کند

۶. دمای دهان را تنظیم می‌کند

دست ها به عنوان حسگر بدن عمل می کنند. وقتی با قاشق و چنگال غذا می خورید، غذا مستقیماً از بشقاب به دهان شما منتقل می شود و ممکن است متوجه داغ بودن آن نشوید. هنگامی که غذای خود را قبل از گذاشتن آن در دهان خود لمس می کنید، میلیون ها پایانه عصبی در نوک انگشتان شما دما و بافت غذا را اندازه گیری می کنند، بنابراین کمتر احتمال دارد که غذای خیلی داغ را در دهان خود قرار دهید و زبان خود را بسوزانید.

۷. باعث بهبود گردش خون می‌شود

خوردن با دست یک تمرین عالی برای عضلات است که گردش خون را بهبود می بخشد. حرکات دست باعث جریان بهتر خون می شود و تأثیر مثبتی بر سلامت کلی بدن دارد.

پژوهشی جالب درباره غذا خوردن با دست

یکی از محققان به نام آدریانا مادژاروف 45 نفر از دانشجویان خود را به 2 گروه تقسیم کرد. نیمی از آنها یک تکه پنیر را با خلال دندان و نیمی دیگر با دست می خوردند. قبل از خوردن پنیر، هر دو گروه نظرات نسبتاً مشابهی در مورد پنیر داشتند. با این حال، پس از خوردن پنیر، نظرات آنها کمی تغییر کرد. اکثر افراد گروه دوم که پنیر را با دست می خوردند، نسبت به گروهی که پنیر را با خلال دندان می خوردند، آن را خوشمزه تر و اشتها آورتر می دانستند.

طبق این آزمایش، افرادی که خودکنترلی زیادی دارند می‌توانند در برابر غذاهای خوشمزه مقاومت کنند و به مقدار غذایی که می‌خورند توجه می‌کنند. کسانی هم که خودکنترلی کمی داشتند، فارغ از لمس مستقیم یا غیرمستقیم غذا، نظرشان تغییری نکرد.

به‌گفته محقق این آزمایش کوچک، لمس مستقیم غذا برای افرادی که منظم به مقدار مصرف غذایشان توجه می‌کنند، باعث افزایش واکنش حسی می‌شود و غذا را مطلوب‌تر و جذاب‌تر می‌یابند. بر اساس این آزمایش، ممکن است تجربیات حسی کنترل شخص را از او بگیرند. این اطلاعات به ما کمک می‌کنند بیشتر مراقب اهداف خود باشیم، به‌خصوص هنگام غذاخوردن.

سخن پایانی

اگرچه نمی توان با دست غذای زیادی خورد، اما گاهی این لذت را به خود هدیه بدهید و از فواید آن لذت ببرید. البته همانطور که محققان توصیه می کنند حتما قبل از غذا دستان خود را کاملا بشویید.

نطر شما چی هست؟ آیا دوست دارید با دست غذا بخورید یا ترجیح می دهید با قاشق و چنگال غذا بخورید؟ لطفا نظرات و تجربیات ارزشمند خود را با ما و کاربران عزیز به اشتراک بگذارید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *