تیزرینگ
تیزرینگ
از کجا بفهمیم ساعت ضدآب است؟

از کجا بفهمیم ساعت ضدآب است؟

از کجا بفهمیم ساعت ضدآب است؟

اگر فکر می‌کنید صرفا با نگاه کردن به صفحه و قاب پشتی ساعت می‌توان درجه مقاومت محصول در برابر آب را اندازه‌گیری کرد، سخت در اشتباهید. شاید این اصطلاحات برای شما کمی گیج کننده بنظر برسند ولی ضدآب بودن ساعت با مقاوم بودن آن، دو موضوع متفاوت هستند و در واقع هر کدام نیاز مشتری را به شکلی مشخص برطرف می‌کنند. از این رو کسانی که توقع دارند با بستن ساعت مچی زیر آب هم بتوانند از آن بدون افت عملکرد یا خرابی احتمالی استفاده کنند، بهتر است با مشخصات و پارامترهای تشخیص ساعت ضدآب در بازار به خوبی آشنا شوند.

تفاوت ساعت مقاوم در برابر آب و ساعت ضدآب

استفاده از ساعت ضد آب به این معنی نیست که در برابر همه شرایط کاملاً غیر قابل نفوذ است. این مشخصه بیشتر نشان می دهد که هر ساعت چقدر می تواند مطابق استاندارد خاص خود از افت کیفیت در اثر تماس با آب محافظت شود. حال اینکه این استانداردها شامل چه چیزهایی هستند و به چه معنا هستند، در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. اما به طور کلی ساعت ضد آب ساعتی است که فشار مشخصی را در عمق مشخصی از آب دفع و کنترل می کند. این در حالی است که ساعت های مقاوم در برابر آب فقط در برابر نفوذ رطوبت محیط مقاوم بوده و برای استفاده در استخرها یا محیط های کاملا آبی مناسب نیستند.

در اینجا باید تفاوت بین ضد آب و مقاوم در برابر آب را بدانیم. زیرا در حال حاضر ساعت های مقاوم در برابر آب زیادی در بازار وجود دارد، اما لزوماً همه آنها ضد آب نیستند!

شاید برایتان جالب باشد که بدانید لزوما تمام ساعت‌های لاکچری ضدآب نیستند، اما مقاومت بالایی در برابر نفوذ آب و رطوبت دارند. همچنین برخلاف تصور اکثر مردم تمیز کردن و نگهداری از فولاد ضد زنگ به کار رفته در ساعت ضد آب بسیار آسان است و به دلیل استفاده از سرامیک سخت در قاب ساعت، مشکلی از بابت نفوذ رطوبت یا ذرات ریز و مزاحم به وجود نمی‌آید.

ساعت ضد آب چیست و ویژگی‌های آن را بشناسید

ساعت های مچی استاندارد خاصی برای مقاومت در برابر نفوذ آب دارند. استانداردهایی مانند atm/bar/m. به عنوان مثال، اگر ساعت شما تا عمق 30 متری آب مقاوم (m) است، به این معنی است که می توانید با این ساعت در آب استخر تا عمق سی متری شیرجه بزنید. پس از بیرون آمدن از آب نگران شل شدن یا آسیب دیدن آن نباشید.

علاوه بر این، atm نشان دهنده فشار وارد شده به ساعت است و به عنوان مثال 5 atm به این معنی است که این ساعت می تواند فشار آب را تا عمق 50 متری به خوبی تحمل کند. به طور معمول، مدل های  200atm و بالاتر برای فعالیت های آبی با فشار بالا مانند جت اسکی و موج سواری استفاده می شود. به طور کلی میزان ماندگاری ساعت ها توسط سازنده هر برند به خصوص برندهای معروف تعیین می شود و معمولا تاج، قاب پشتی و واشر بیشترین نقش را در عمر و دوام آن ها دارند.

چگونه بفهمیم که ساعت مچی ما در برابر آب مقاوم است؟

چگونه بفهمیم که ساعت مچی ما در برابر آب مقاوم است؟

1) مطالعه دفترچه راهنمای ساعت

اطلاعاتی مانند  Water Resistance و Water Proof (مقاوم در برابر آب و ضد آب) معمولاً در دفترچه به خوبی روی ساعت نشان داده می شود. این راهنما به کاربر نشان می‌دهد که ساعت در چه محیط‌هایی برای استفاده مناسب است و از سوی دیگر، در چه محیط‌هایی از قرار دادن این محصول خودداری کند.

2) توجه به بخار جمع شده زیر شیشه ساعت

اگر در مورد مقاومت ساعت خود در برابر آب شک دارید، می توانید یک آزمایش ساده در خانه انجام دهید. یک لیوان را پر از آب کنید و ساعت را چند دقیقه تا نیمه در آب فرو کنید. سپس ساعت را به دقت بررسی کنید تا نشانه هایی از تراکم رطوبت روی صفحه کریستالی یا زیر قاب پشتی دیده شود. اگر متوجه ورود بخار آب شدید، به این معنی است که ساعت شما ممکن است به اندازه کافی در برابر آب مقاوم نباشد. در این موارد پوسیدگی واشرهای قاب پشتی و دسته کوک نقش مهمی در مقاومت ساعت در برابر آب و سرعت تخلیه بخار آب ایفا می‌کنند.

3) توجه به نوشته‌های حک شده پشت ساعت

توجه به عدد نوشته شده در کنار atm/bar/m در پشت ساعت یکی دیگر از راه های اطلاع از مقاومت این محصول در برابر آب است. به عنوان مثال، مدل 10atm برای ساعت هایی است که می توانند در آب کم عمق برای غواصی و شنا در استخر پوشید.

4) بررسی دکمه‌های ساعت

طراحی ساعت شامل دکمه های قرار داده شده در آن می تواند به عنوان نشانگر بررسی مقاومت این محصول در برابر آب باشد. ساعت های مچی مناسب برای شرایط آب معمولا دارای دکمه های از جنس روی یا سیلیکونی هستند که از ورود آب به ساعت جلوگیری می کند.

ساعت‌ها تا چه زمانی مقاومت خود را دربرابر آب حفظ می‌کنند؟

ساعت‌ها تا چه زمانی مقاومت خود را دربرابر آب حفظ می‌کنند؟

همانطور که اشاره کردیم ضدآب بودن ساعت تابع ویژگی‌هایی مانند فشار وارده، مدت زمان قرار گرفتن در آب و ارتفاعی است که ساعت را درون آب فرو می‌بریم. پس این‌که یک ساعت خاصیت ضد آب دارد به این معنا نیست که همیشه این قابلیت را حفظ خواهد کرد و نیازی به کنترل عملکرد آن وجود ندارد. برای این که بفهمیم یک ساعت نیاز به سرویس دارد، می‌توان به مواردی مانند رطوبت جمع شده داخل شیشه ساعت، انقباض و خراب شدن واشرهای لاستیکی در نتیجه نشت آب توجه کرد. به طور مثال شیرجه زدن داخل آب باعث تغییر ناگهانی فشار داخل ساعت می‌شود؛ حتی اگر چند ثانیه کوتاه طول بکشد. در این مرحله اگر چندین بار شاهد جمع شدن رطوبت هوا داخل شیشه ساعت بودید، احتمالا صفحه کریستال ساعت نشتی پیدا کرده است.

آیا می‌توان با ساعت ضد آب دوش گرفت؟

به طور کلی حتی اگر ساعت شما در برابر آب مقاوم باشد، دوش گرفتن با آن توصیه نمی شود. زیرا دمای آب حمام هر لحظه ممکن است تغییر کند و این باعث کاهش راندمان ساعت و آسیب به واشرهای آن می شود. به خصوص که مواد شیمیایی به کار رفته در صابون یا شامپو می توانند به آرامی واشرهای پلاستیکی ساعت را فرسوده کنند. پس حتی اگر بهترین ساعت مردانه را در دست دارید، آن را تا حد امکان از چنین فضایی دور نگه دارید.

جنس و ویژگی‌های بدنه ساعت ضدآّب

برای عملکرد مناسب، ساعت‌های ضد آب معمولاً از فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند و با لایه‌ای از تیتانیوم یا پوشش سرامیکی سخت پوشانده می‌شوند. این روکش علاوه بر زیبایی، در برابر واکنش های آلرژیک محافظت می کند و از آسیب دیدن قطعات ساعت در برابر رطوبت و تعریق جلوگیری می کند. در این ساعت ها از روکش PVD نیز برای اطمینان از حفظ رنگ بدنه به خصوص در مدل های نقره ای، رزگلد و مشکی استفاده شده است. زیرا قاب ساعت های بدون روکش ممکن است در طی یک سال به دلیل استفاده مکرر تغییر رنگ دهد.

توجه داشته باشید که وزن و پرداخت بدنه ضد آب ساعت به دلیل استفاده از آلیاژ ضد زنگ با مدل های دیگر متفاوت است. بنابراین اگر وزن ساعت شما کمی بیشتر از وزن ساعت های معمولی باشد طبیعی است. این نشان دهنده فولاد جامدی است که به قاب ساعت اضافه شده است.

نتیجه‌گیری

در این مقاله با بررسی ویژگی‌های ساعت‌های ضدآب، تأثیر هر یک از این عناصر در کنترل و تخلیه فشار آب نشان داده شد. معمولاً این محصولات توجه کسانی را به خود جلب می کند که علاقه خاصی به خرید ساعت های گران قیمت دارند و ترجیح می دهند در هنگام ورود به استخر، وان و غواصی بتوانند با انتخاب مدل ضدآب به عملکرد ساعت خود اعتماد کنند. فولاد ضد زنگ مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و خوردگی دارد و استفاده از آن در بدنه ساعت های ضدآب خبر خوبی برای کسانی است که دائما در معرض رطوبت، تعریق شدید و نفوذ اجسام کوچک مانند گرد و غبار هستند.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *