تیزرینگ
تیزرینگ
بهترین روش ها برای فراموش کردن

بهترین روش ها برای فراموش کردن

بهترین روش ها برای فراموش کردن

همه ما این ضرب المثل معروف را شنیده ایم که می گوید گذشته ها گذشته اند و شاید بارها گفته ایم، اما برای بسیاری از ما گذشته نه‌تنها جایی نرفته بلکه هر روز همراهمان است. بسیاری از ما هر روز را به یادآوری وقایع ناگوار گذشته، سرزنش خود، احساس شرم، خجالت و شکستگی می گذرانیم. اما تا کی می توانیم این روند را ادامه دهیم؟ چه بر سر زندگی حال و آینده ما خواهد آمد؟ چگونه می توانیم با این همه افکار منفی آینده را بسازیم؟ راه حل بسیاری از مشکلات ما تنها در یک جمله خلاصه می شود: «ما باید گذشته را فراموش کنیم». کار ساده ای به نظر می رسد، اما انجام آن و فراموش کردن گذشته چندان آسان نیست. در این مقاله به شما خواهیم گفت که راه فراموشی گذشته چیست و چگونه می توانید با گذشته خود خداحافظی کنید و روزهای ارزشمند خود را با فکر کردن به آن هدر ندهید. با ما بمان.

دلایل ماندگاری خاطرات بد

فراموش کردن خاطرات بد اغلب دشوار است زیرا بخشی از مغز مسئول تنظیم رفتار بقای ما را درگیر می کند. بادامه مغز یا آمیگدالا باعث می شود که خاطرات عاطفی بیشتر در ذهن ما جا بیفتد و راحت تر آنها را به خاطر بسپاریم. این یادآوری آسان تر، فراموش کردن این خاطرات را سخت تر می کند و حتی می توانند در ما ریشه بدوانند و زندگی روزمره ما را مختل کنند.

عوارض خاطرات بد

خاطرات بد می تواند تاثیرات متفاوتی روی ما بگذارد. گاهی اوقات ممکن است برای اجتناب از موقعیت‌هایی که ما را به یاد خاطره‌ای بد می‌اندازد، دست به کار شویم. گاهی اوقات ما کاملاً در گذشته غرق می شویم و احساس می کنیم دوباره در آن موقعیت دردناک گیر کرده ایم و دوباره آن را پشت سر می گذاریم. در زیر به برخی از اثرات منفی خاطرات بد بر احساسات، افکار و رفتار خواهیم پرداخت.

۱. اثرات جسمی

یادآوری یک خاطره بد می تواند باعث علائم جسمی، اضطراب یا وحشت شود. برای مثال، ممکن است فردی عرق کند، بلرزد و تنفس و ضربان قلب او افزایش یابد.

۲. اثرات روانی

یادآوری یک خاطره بد می تواند باعث شود که فرد احساسات و عواطف مختلفی از جمله غم و اندوه، اضطراب، وحشت و خجالت را تجربه کند.

۳. اثرات شناختی

خاطرات همچنین می توانند بر طرز فکر شما در مورد خود و توانایی شما برای مقابله تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، استرس بیش از حد ناشی از یک تجربه تلخ اجتماعی ممکن است باعث شود که در توانایی خود برای حضور صحیح در موقعیت های اجتماعی شک کنید.

عوارض خاطرات بد

راهکارهای فراموش‌کردن خاطرات بد

۱. طرز فکرتان را عوض کنید

اگر ذهن شما دائماً بر روی چیزهای منفی که در گذشته اتفاق افتاده متمرکز باشد، زندگی شما به سمت و سوی منفی می رود. زندگی شما در جهت افکار غالب شما حرکت می کند، بنابراین هر چیزی که ذهن خود را روی آن متمرکز کنید، زندگی و احساسات شما نیز به دنبال خواهد داشت.

یکی از راه‌های فراموش کردن گذشته این است که به جای تمرکز بر چیزهای منفی گذشته و فکر کردن به همه دل‌شکستگی‌ها، همه چیزهایی که از دست داده‌اید و موقعیت‌های شرم‌آوری که به آنها افتخار نمی‌کنید، شروع به بازسازی افکار منفی کنید و تلاش کنید. مثبت اندیشی فکر کنید و افکار منفی خود را با افکار مثبت جایگزین کنید مانند: “من می خواهم عالی باشم، من خیلی باهوش هستم، گذشته ها گذشته است، چیزهای بزرگی در پیش دارم، هیچ مانعی بر سر راه من نخواهد بود، من موفق خواهم شد.” “نخواهم گذاشت گذشته ام مرا محدود کند و مانع موفقیتم شود.”

اگر هر روز صبح با فکر جملات الهام بخش و تکرار آنها با صدای بلند از خواب بیدار شوید، همه آنها به حقیقت می پیوندند. به زودی متوجه می شوید که دیگر هیچکس نمی تواند از گذشته شما علیه شما استفاده کند زیرا آن را برای همیشه رها کرده اید.

۲. برخی از دوستانتان را کنار بگذارید

گاهی اوقات با افرادی دوست هستید که می دانید در اعماق وجودتان هیچ کار مثبتی در زندگی شما انجام نمی دهند و فقط شما را در زندگی عقب می‌اندازند. اگر احساس می کنید که یک دوستی شما را از دستیابی به اهدافتان در زندگی باز می دارد، پایان دادن به آن رابطه اشکالی ندارد. دوستان منفی در زندگی شما جایی ندارند زیرا روی چیزهای مثبت تمرکز خواهید کرد، پس آنها را کنار بگذارید. شما باید خودتان را متمایز و جدا کنید  تا جایی که می خواهید باشید. بنابراین، باید از دوستانی که همیشه اشتباهات گذشته شما را به شما یادآوری می کنند، فاصله بگیرید.

خودتان را متمایز و جدا کنید، منظورمان این است که آنچه را که در اطرافت می گذرد نادیده بگیرید و روی خود و دیدگاهتان تمرکز کنید.در این وضعیت چون با خودتان خلوت می‌کنید، ممکن است به‌شدت احساس تنهایی کنید، اما این هزینه‌ای است که باید بپردازید تا بتوانید در جایی باشید که آرزو دارید.

۳. برای خودتان هدف تعیین کنید

یکی از مهم ترین راه های فراموش کردن گذشته، تعیین اهداف برای آینده است. شما باید این واقعیت را بپذیرید که دنیا به پایان نرسیده است و ظرفیت‌های زیادی برای دستیابی به چیزهای بزرگتر در زندگی خود دارید. خودتان را در حال انجام کارهای مهم در آینده تصور کنید، مانند رفتن به دانشگاه، به دست آوردن شغلی که می خواهید، راه اندازی یک تجارت جدید و  پیداکردن نیمه گمشده خودتان.اهداف بلندمدت و کوتاه مدت تعیین کنید، برای هر کدام مهلت مشخصی به خود بدهید و پیشرفت خود را دنبال کنید.

۳. برای خودتان هدف تعیین کنید

۴. یاد بگیرید که ببخشید

یکی از چیزهایی که شما را از نظر عاطفی و روحی نابود می کند، روحیه نابخشایشگر است.  کینه‌داشتن از دیگری مانند آن است که خودتان سم بخورید و انتظار داشته باشید آن فرد بمیرد! ممکن است فکر کنید که به خودتان لطفی می کنید، اما این کار فایده ای ندارد و شما را از نظر عاطفی در هم می‌شکند.

تنها راه فراموش کردن گذشته این است که هر کسی را که به شما ظلم کرده ببخشید. مهم نیست چقدر دلت را شکستند، اگر بتوانی به آنها نگاه کنی، لبخند بزنی و بگویی “من تو را می بخشم” – که اصلا آسان نیست – آنوقت از قفسی که خودت را حبس کرده ای رها می شوی. که عشق را جایگزین روح نفرت کنید. برای این باید یاد بگیرید که ببخشید حتی زمانی که غیرممکن است.

۵. از تلاش‌ برای تحت‌تأثیر قراردادن مردم دست بردارید

آیا تا به حال احساس کرده اید که هیچ کس دیگری شما و تصمیمات شما را درک نمی کند؟ اگر پاسخ شما مثبت است، احتمالاً به این دلیل است که آنها آنچه شما می بینید را نمی بینند و چیزها را متفاوت می بینند. لازم نیست به دیگران بگویید چگونه کارها را انجام دهند. لازم نیست مدام به دنبال تایید دیگران باشید و نگران این باشید که آیا کارتان را دوست دارید یا نه. شما نمی توانید همه را راضی کنید. غیر ممکن است.

تلاش برای جلب رضایت همه تنها منجر به ناامیدی و  یأس می شود. احتمالا همه شما با این فکر بزرگ شده اید که بهترین راه برای زندگی این است که همه شما را دوست داشته باشند، اما این امکان پذیر نیست. مهم نیست چقدر خوب هستید، همیشه افرادی هستند که شما را دوست ندارند، چون از شما خوش‌شان نمی‌آید. بپذیرید که این بخشی از زندگی است.

به یاد داشته باشید، اگر هنوز به گذشته خود فکر می کنید، نمی توانید جلو بروید و پیشرفت را در زندگی خود مشاهده کنید. آیا می توانید تصور کنید که یک دونده با یک کوله پشتی سنگین در یک مسابقه 100 متری شرکت کند؟ بله، او احتمالاً مسابقه را تمام می کند، اما نمی تواند آن را به موقع تمام کند یا برنده شود. بسیاری از ما آماده هستیم تا در مسابقه زندگی خود شرکت کنیم، آماده دنبال کردن اهداف و رویاهای بلندمان هستیم، اما یک کار مهم وجود دارد که ابتدا باید انجام دهیم. باید این کوله پشتی سنگین پر از شرم، پشیمانی، ناراحتی، اشتباه، شکست ها، دل شکستگی ها و توهین را ترک کنیم. مطمئن باشید با فراموش کردن گذشته و پشت سر گذاشتن آن کوله پشتی سنگین، مسابقه شما در زندگی بسیار آسان تر خواهد شد.

۶. از ترفندهای آرامش‌بخش بهره بگیرید

استفاده از این ترفندهای آرامش بخش، اثرات منفی خاطرات بد را کاهش می دهد.. ۲ نمونه از این ترفندها تنفس آگاهانه و مراقبه هستند.

۷. ذهن‌آگاهی را تمرین کنید

وقتی خاطرات بد به سراغتان می‌آیند، می‌توانید از ترفند ذهن‌آگاهی بهره بگیرید. ذهن‌آگاهی به‌معنی تمرکز بر زمان حال و پرهیز از نگرانی بابت گذشته و آینده است. به‌جای اینکه غرق خاطرات شوید، توجهتان را به چیزی در زمان حال معطوف کنید تا در گذشته نمانید و اثرات منفی خاطرات بد را به حداقل برسانید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *