تیزرینگ
تیزرینگ
بهترین روش هواگیری شوفاژ، بدون نیاز به تعمیرکار

بهترین روش هواگیری شوفاژ، بدون نیاز به تعمیرکار

بهترین روش هواگیری شوفاژ، بدون نیاز به تعمیرکار

همچنین ممکن است متوجه شده باشید که شوفاژها به اندازه قبل گرما تولید نمی کنند یا اصلا گرم نمی کنند. در آن زمان معمولاً با دستفروش تماس می گیرد که برای رفع مشکل به خانه شما بیاید. اما حل این مشکل به قدری آسان است که می توانید خودتان در خانه این کار را انجام دهید. این مشکل به دلیل ایجاد حباب های هوا روی لوله های آب رادیاتور رخ می دهد و با انجام هواگیری شوفاژ می‌توانید گرما را به خانه برگردانید.

در این مقاله از تیزرینگ بهترین روش هواگیری شوفاژ را به شما آموزش داده ایم تا بتوانید خودتان بدون صرف هزینه این کار را انجام دهید.فقط فراموش نکنید که فرآیند هواگیری را باید از دورترین رادیاتور نسبت به پکیج دیواری شروع کنید.

وسایل لازم برای هواگیری شوفاژ

برای هواگیری رادیاتور به ابزار خاصی نیاز ندارید. تنها چیزی که نیاز دارید یک آچار هواگیری شوفاژ، یک تکه پارچه قدیمی و یک ظرف برای جمع آوری آب است.

چرا باید هواگیری شوفاژ را انجام بدهیم؟

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم حباب‌های هوا در طول لوله‌های رادیاتور جمع می‌شوند و همین موضوع مانع از گردش آب گرم در طول رادیاتور می‌شود. این اتفاق علاوه بر سرد کردن رادیاتور، به دیگ موتورخانه یا پکیج دیواری فشار می‌آورد و ممکن است هزینه‌های سنگینی روی دست شما بگذارد.

چرا باید هواگیری شوفاژ را انجام بدهیم؟

چگونه زمان مناسب برای هواگیری شوفاژ را تشخیص دهیم؟

چند روش برای تشخیص زمان مناسب برای هواگیری شوفاژ وجود دارد. مثلا وقتی بیشتر از حد معمول طول می‌کشد تا گرم شود یا صداهای عجیب و غریب از آن شنیده می‌شود. اما بهترین روش بررسی نحوه‌ی پخش گرما در طول رادیاتور است. به قسمت‌های بالایی رادیاتور دست بزنید، اگر قسمت‌هایی از آن سرد بود اما بخش پایین کاملا گرما پخش می‌شد یعنی حباب‌های هوا در آن جمع شده و مانع از جریان راحت آب در لوله‌ها می‌شود.

راهنمای گام به گام هواگیری شوفاژ

برای اطلاع از نحوه هواگیری شوفاژ، باید تمام مراحل زیر را انجام دهید.

  1. از خاموش بودن پکیج و سرد بودن رادیاتورها مطمئن شوید.
  2. یک پارچه‌ی کهنه یا کاسه را زیر دریچه‌ی هواگیری نگه دارید و آچار هواگیری شوفاژ را وارد این بخش کنید.
  3. آچار را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا هوا شروع به خروج کند. رد این مرحله باید صدای خش خش بشنوید.
  4. وقتی آب شروع به خروج کرد آچار را در جهت عقربه‌ها ساعت بچرخانید تا شیر دوباره سفت شود.
  5. وقتی همه‌ی رادیاتورها را هواگیری کردید پکیج دیواری را روشن کنید و ببینید گرمای رادیاتورها مناسب است یا خیر.

اگر رادیاتورها پس از هواگیری باز هم به خوبی گرم نمی شوند، باید تخلیه و شسته شوند. برای این کار باید از یک متخصص کمک بگیرید تا تمام رسوبات سیاه انباشته شده در لوله ها را بدون آسیب رساندن به رادیاتورها پاک کند. همچنین می توانید از پیچ گوشتی و انبردست برای هواگیری شوفاژ بدون آچار مخصوص استفاده کنید. اما راه مطمئن تر استفاده از آچار مخصوص است، زیرا به راحتی کار تهویه را برای شما انجام می دهد بدون اینکه به ظاهر شیر آسیبی وارد شود.

راهنمای گام به گام هواگیری شوفاژ

هر چند وقت یک بار باید هواگیری شوفاژ انجام شود؟

اگر سالی یک بار هواگیری منظم انجام می دهید، می توانید مطمئن باشید که سیستم گرمایشی خانه به درستی کار می کند و سالم است. بهترین زمان برای این کار اوایل پاییز است، یعنی قبل از اینکه به روزهای سرد زمستان برسید، می توانید شوفاژها را گرم و دنج کنید. البته هواگیری شوفاژ قدیم باید با دقت بیشتری انجام شود. اگر در پاییز و زمستان مجبور شدید چندین بار هواگیری انجام دهید به این معنی است که شوفاژها یا لوله کشی ساختمان مشکل دارد و باید از متخصص کمک بگیرید.

مرور کلی

هواگیری شوفاژ کار بسیار آسانی است که می‌توانید به راحتی خودتان انجام دهید و در چند دقیقه خانه را حسابی گرم کنید. برای این کار نیاز به ابزار خاصی ندارید، فقط باید یک آچار هواگیری شوفاژ بخرید و کمی زمان صرف کنید. در این مطلب راهنمای ساده و گام به گام هواگیری رادیاتور آموزش داده شد. این نکته را فراموش نکنید که اگر برای گرم نگه داشتن رادیاتورها دائم مجبور به هواگیری هستید، باید از یک متخصص بخواهید که سیستم گرمایشی و لوله‌کشی خانه را بررسی کند. چون این موضوع نشانه‌ی وجود مشکل در سیستم است.

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *