تیزرینگ
تیزرینگ
طلای آب شده بهتر است یا دست دوم؟

طلای آب شده بهتر است یا دست دوم؟

طلای آب شده بهتر است یا دست دوم؟

اگر به گذشته برگردیم، خواهیم دید که یکی از روش های سرمایه گذاری که از گذشته رواج داشته و امروزه نیز به عنوان روشی رایج شناخته می شود، سرمایه گذاری در طلا و خرید و فروش آن در الگوهای مختلف است. در طول سال ها، مردم به دنبال افزایش سرمایه و مهمتر از آن حفظ ارزش پول خود با خرید طلا بوده اند و تجربه آنها نشان می دهد که خرید طلا یک راه عالی و مطمئن برای سرمایه گذاری است.

نکته مهم در مورد این روش سرمایه گذاری، تنوع انتخاب بین طلای نو، طلای دست دوم، طلای آب شده و سکه است. در واقع این مشکل بسیاری از افراد را در انتخاب این روش سرمایه گذاری دچار سردرگمی کرده و ندانند چرا باید طلای دست دوم بخرند؟ یا خرید طلای مذاب به صرفه تر است یا خیر؟ خرید طلای دست دوم بهتر است یا سکه؟

البته با توجه به گرانی طلای نو، این گزینه از گزینه های روی میز سرمایه گذار حذف می شود و فقط سکه، طلای دست دوم و طلای آب شده باقی می ماند. با در نظر گرفتن اهمیت این موضوع، قبل از هر تصمیمی باید با مفهوم طلای دست دوم و طلای آب شده آشنا شوید، سپس مزیت های هر کدام را مرور کنید تا بتوانید محصولی را انتخاب کنید که بازدهی بالاتری دارد. سرمایه گذاری. در این مقاله با تعریف طلای دست دوم و طلای آب شده آشنا می شوید و با مزایا و معایب هر کدام برای سرمایه گذاری آشنا می شوید.

طلای آب شده چیست؟

برخی از طلا ها به مرور زمان درخشش و زیبایی خود را از دست می دهند و این باعث می شود که دوباره به چرخه تولید برگردند و در کوره های مخصوص ذوب شوند. در واقع می توان گفت که طلای آب شده همان طلای مستعمل است با این تفاوت که دیگر قابل استفاده نیست. بنابراین طلای مذاب مانند طلای دست دوم مشمول محاسبه هزینه های تولید و مالیات نمی شود و به همین دلیل به یک گزینه سرمایه گذاری عالی تبدیل شده است.

طلای آب شده معمولا شکل و ساختار خاصی ندارد و برای نگهداری و یا حتی استفاده مجدد از آن در ساخت طلا، آن را به شکل مفتول در می‌آورند. شکل مفتولی طلای آب شده، حمل آسان‌تری دارد و بسیاری از سرمایه‌گذاران در زمان خرید و فروش این مدل طلا، راحت‌تر کار جابجایی طلا را انجام می‌دهند. ساخت طلا نیز با مفتول ساخته شده از طلای آب شده راحت‌تر انجام می‌شود و طلاساز می‌تواند به اندازه نیاز خود، از مفتول جدا کند.

مزایای خرید طلای آب شده چیست؟

اگر شما نیز علاقه مند به خرید طلا برای سرمایه گذاری هستید و خرید طلای جدید را به عنوان روش سرمایه گذاری انتخاب کرده اید، حتما متوجه شده اید که در زمان خرید طلای جدید، مبلغی را بابت هزینه تولید، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین به فروشنده سود این هزینه ها جدا از قیمت روز طلای خام محاسبه می شود. با در نظر گرفتن درصد هر یک از این موارد، گاهی اوقات باید 34 درصد بیشتر از قیمت طلای خام برای طلای نو پرداخت کنید و بدتر از آن، این قیمت در زمان فروش طلا به شما پرداخت نمی شود.

این وضعیت در خرید طلای مذاب وجود ندارد و این را می توان مهمترین مزیت طلای مذاب دانست. یکی دیگر از مزایای طلای مذاب این است که می توانید آن را مطابق سلیقه و میل خود طراحی کنید و با آن طلای جدید تهیه کنید. این بدان معناست که ما طلای خام داریم که حتی می توانید از آن برای ساخت مدل هایی استفاده کنید که در بازار یافت نمی شوند. به این ترتیب می توانید طلای مورد علاقه خود را داشته باشید و مدلی باشد که همیشه آرزویش را داشتید و آن طلا را با قیمتی کمتر از طلای نو خواهید ساخت. در واقع تجارت سودآوری داشتید که سرمایه گذاری سودآوری هم محسوب می شود.

طلای دست دوم چیست؟

برای تشخیص انواع طلا استاندارد قانونی وجود دارد که ملاک اصلی آن نمونه طلا می باشد. برخی از شمش های طلا به دلیل سن، ضربه یا کهنگی عیار کمتری دارند که معمولاً کمتر از استاندارد عیار طلای 18 عیار است. طبق استانداردها عیار طلای 18 عیار 750 است که اگر این عدد کمتر باشد با طلای دست دوم سر و کار داریم.

طلای دست دوم نیز مانند طلای ذوب شده سرمایه گذاری با ارزشی محسوب می شود و سود حاصل از آن نیز بسیار بالاست چرا که در زمان خرید هزینه های دستمزد تولید، مالیات و بهره را به فروشنده پرداخت نخواهید کرد.

مزایای خرید طلای دست دوم

مزایای خرید طلای دست دوم

اگر این سوال در ذهن شما ایجاد می شود که چرا باید طلای دست دوم بخریم؟، باید بگوییم که انتخاب طلا به عنوان یک کالای سرمایه گذاری انتخاب عاقلانه ای است. با خرید طلای دست دوم می توانید از آن زیورآلات استفاده کنید و در عین حال از پول خود محافظت کنید. حدود 34 درصد از مقدار طلای نو در خرید طلای دست دوم کاهش می یابد و این به دلیل عدم نیاز به پرداخت مبلغ دستمزد برای تولید و غیره است.

همچنین با توجه به امنیت بازار طلا می توان انتظار حاشیه سود بیشتری از خرید طلای دست دوم داشت. فروش طلای مستعمل نیز بسیار آسان است و شما می توانید طلای خود را در زمان پیشنهاد بفروشید. این بدان معناست که طلای دست دوم را می توان در هر زمانی به پول تبدیل کرد. یکی دیگر از مزایای انتخاب طلای مستعمل برای سرمایه گذاری این است که در هنگام خرید این محصول با محدودیت حجم خریدی که در سکه وجود دارد مواجه نخواهید شد و هر میزان که پول داشته باشید، می‌توانید طلای بدون اجرت بخرید.

خرید طلای آب شده بهتر است یا دست دوم؟

یکی از خوبی های بازار طلا این است که شما چندین گزینه سرمایه گذاری دارید و می توانید با در نظر گرفتن مزایا و معایب هر کدام، یکی را برای افزایش سرمایه و ارزش پول خود انتخاب کنید. برای کمک به شما در انتخاب بین طلای آب شده و طلای دست دوم، در زیر برخی از تفاوت های بین این دو وجود دارد:

  1. امکان تقلب و کلاهبرداری در هر دو مورد وجود دارد، اما با توجه به اینکه در طلای آب شده این امکان بیشتر است و برخی افراد سودجو ممکن است آلیاژهای دیگری را در طلای آب شده ترکیب کنند و عیار آن بسیار پایین باشد، بنابراین انتخاب طلای دست دوم بسیار منطقی‌تر از خرید طلای آب شده به نظر می‌آید.
  2. نکته منفی در مورد طلای دست دوم، ظاهر کهنه و خراشیده‌ی آن نسبت به طلای نو است و خب همین موضوع، بسیاری را از خرید این مدل طلا منصرف می‌کند. علاوه بر این، برخی افراد نسبت به استفاده طلا توسط فردی دیگر حساس هستند و حتی ممکن است برخی بیماری‌های پوستی از طریق استفاده از همین طلای استفاده‌شده منتقل شود؛ بنابراین طلای بدون اجرت گزینه‌ی بسیاری برای سرمایه‌گذاری نخواهد بود.
  3. نکته دیگر این است که، برخی طلافروشی‌ها در ازای فروش طلای دست دوم مقداری اجرت و سود دریافت می‌کنند که این در مورد طلای آب شده وجود ندارد و همین موضوع نیز، طلای آب شده را به گزینه‌ی برخی افراد برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است.
  4. این امکان برای خریدار طلای دست دو فراهم است که طلای خریداری شده‌ی خود را آب کند و به این ترتیب، از آن به عنوان طلای آب شده نگهداری کند.
  5. عیار طلای آب شده، چه در زمان خرید و چه در زمان فروش، همان رقمی است که در ابتدا خریداری کردید و به‌هیچ عنوان از عیار آن کم نخواهد شد. این در حالی است که، طلای نو با عیار ۱۸ یا همان عیار ۷۵۰ خریداری می‌شود و در زمان فروش به دلیل اینکه برچسب طلای دست دو دارد، با عیار ۷۴۰ خریداری می‌شود و این می‌تواند حاشیه سود طلای نو را کم کند.
  6. خرید و فروش طلای آب شده راحت‌تر از طلای دست دو است و بسیاری از طلاسازان و فروشندگان به دنبال طلای خام هستند تا بتوانند قطعات جدید بسازند. اما نمی‌توان گفت که طلای دست دو به‌راحتی فروش نمی‌رود. طلای دست دو هم همیشه خریدار خود را دارد و می‌توانید هر زمان آن را به پول نقد تبدیل کنید.

تصمیم شما هر چه باشد، باید مراقب باشید که این کالای ارزشمند را از افراد مورد اعتماد و طلافروشی های معتبر خریداری کنید. احتمال تقلب در فروش طلای آب شده بسیار زیاد است و باید بدانید که همیشه خطر تقلبی بودن آن وجود دارد،چرا که اعتبار،‌ عیار و فاکتور مشخصی ندارد و این در مورد طلای دست دوم وجود ندارد.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *