تیزرینگ
تیزرینگ
بهترین دستگاه دفع حشرات انواع و مزایا و معایب هر کدام

بهترین دستگاه دفع حشرات انواع و مزایا و معایب هر کدام

بهترین دستگاه دفع حشرات انواع و مزایا و معایب هر کدام

دستگاه های مختلفی برای کشتن حشرات و سوسک ها وجود دارد که هر کدام به نحوی نیاز ما را برطرف می کند. از گذشته تا به امروز از حشره کش ها به صورت پودر و اسپری استفاده می شود. اما با پیشرفت این صنعت این روزها شاهد انواع و اقسام دستگاه های قدرتمند در این زمینه هستیم که اساساً دارای دو نوع هستند. دستگاه دورکننده حشرات و دستگاه حشره کش. نوع اول در واقع، در بسیاری از مدل ها، حشرات را نمی کشد، بلکه آنها را از محیط دور نگه می دارد. در ضمن مدل دوم مانند ابزارهای قدیمی فقط حشرات را می کشد نه اینکه آنها را دور نگه دارد. بنابراین این سوال مطرح شد که آیا دستگاه دفع حشرات موثر است یا خیر؟ آنچه در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم بهترین دستگاه دفع حشرات، انواع آن و مزایا و معایب آن است.

انواع دستگاه دفع حشرات

حشره کش

این نوع دستگاه ها مانند ابزارهای سنتی حشرات را از بین می برند، اما مانند گذشته مضر نیستند، زیرا ابزارهای سنتی مانند اسپری یا پودر از مواد شیمیایی بسیار سمی ساخته می شوند و استفاده از آنها علاوه بر موقتی بودن، باعث بیماری های تنفسی به ویژه برای افراد مبتلا به آلرژی می شود. یا کودکان و سالمندان. این روش بسیار خطرناک است و به محیط زیست نیز آسیب می رساند. حشره کش برقی یک ابزار حشره کش موثر است که هیچ اثر مخربی بر روی افراد و محیط زیست ندارد. این دستگاه ها به عنوان وسیله ای موثر برای کاهش تعداد حشرات و آفات به خوبی مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگاه حشره کش پریزی

این دستگاه دفع حشرات از اجزای مختلفی از جمله لامپ‌های LED رنگارنگ، صفحه فلزی و کلید روشن-خاموش تشکیل شده است. برای استفاده از این وسیله، کافیست آن را به پریز برق متصل کرده و سپس کلید را فشار دهید. به علت تمایل حشرات، به ویژه پشه‌ها به نور آبی، لامپ‌های این دستگاه آن‌ها را به خود جذب می‌کنند. در نهایت، جریان برق در داخل صفحه فلزی باعث کشته شدن حشرات می‌شود. این مدل دستگاه دفع حشرات به‌ویژه برای استفاده در منازل و فضاهای کوچک مانند اتاق خواب مناسب است.

حشره‌ کش قرصی برقی

همانطور که از نام این دستگاه پیداست نیاز به استفاده از قرص مخصوص دارد. ابتدا رایحه و بخار تولید شده توسط این قرص باعث جذب حشرات می شود. سپس وقتی حشره روی قرص می نشیند، سیستم عصبی آن تحت تأثیر قرار می گیرد و عملکرد آن مختل می شود. این اختلال در نهایت منجر به مرگ حشره می شود. البته در استفاده از این نوع قرص های ضد پشه نباید زیاده روی کرد. این احتیاط ضروری است زیرا گاز آزاد شده از قرص می تواند در برخی افراد واکنش های آلرژیک ایجاد کند.

حشره کش راکتی برقی

بهترین دستگاه دفع حشرات برقی مناسب برای خانه های کوچک مدل «راکت» است. طراحی این دستگاه کاملا شبیه راکت تنیس است و روی بدنه آن یک کلید سه حالته تعبیه شده است که با استفاده از آن می توان دستگاه را خاموش و روشن کرد. در موقعیت سوم این کلید لامپ های LED دستگاه روشن می شوند. نیروی مورد نیاز برای کار با این دستگاه توسط یک باتری تامین می شود که می تواند به صورت شارژی یا قابل تعویض عرضه شود. عملکرد این نوع دافع به این صورت است که باید با آن به دنبال حشرات رفت و با فشار دادن شاسی دسته، جریان الکتریکی روی توری ایجاد کرد تا حشرات را از بین ببرد. البته یک سری لامپ نیز برای این محصول در نظر گرفته شده است که در جذب حشرات بسیار موثر است.

حشره‌ کش‌ برقی صنعتی

حشره کش های صنعتی معمولاً از دو لامپ UV یا فلورسنت بالای 20 وات، ترانس جرقه‌زن، ترانس مهتابی، فیوز، شبکه فلزی، کابل، کلید تک‌پل چراغ‌دار و کلید قطع و وصل تشکیل شده‌اند. این نوع حشره کش ها عمدتاً در محیط های عمومی، اداری و صنعتی استفاده می شوند. کارایی حشره کش های صنعتی تقریباً مشابه مدل های پریزی است. بدین ترتیب نور آبی چراغ های این دستگاه ها ابتدا حشره را جذب می کند و سپس جریان الکتریکی صفحه یا میله های فلزی دستگاه آنها را از بین می برد. دستگاه حشره کش صنعتی ابعاد بزرگتری نسبت به مدل پریزی و قرصی دارد و برای بهبود کارایی نصب آن در ارتفاع بیش از 2 متر توصیه می شود.

دفع‌کننده‌ی حشرات

دستگاه‌های دفع وسایلی هستند که به جای کشتن حشرات، آنها را دفع می کنند. این دستگاه ها با ایجاد شوک الکتریکی، موج‌های فراصوتی یا نور، حشرات را از محیط خانه دور می کنند. دستگاه‌های دفع حشرات به اشکال مختلف وجود دارد. از جمله دستگاه های حشره کش برقی که با تولید شوک الکتریکی حشرات را دفع می‌کنند، یا دستگاه‌های موج‌های فراصوتی که با ایجاد صداهای ناخوشایند حشرات را از محیط خانه دور می کنند.

دستگاه دفع حشرات دی اچ چیست؟

یکی از پرفروش ترین و بهترین حشره کش های فراصوت برند ایران دی اچ به بازار می آید. دافع حشرات dh در واقع یک وسیله حشره کش صوتی است که با ایجاد صدایی که افراد قادر به شنیدن آن نیستند حشرات را از محیط خانه دور نگه می دارد و برخلاف حشره کش هایی که ابتدا آنها را جذب و سپس می کشند، اصلا اجازه‌ی ورود آن‌ها به محیط داخل خانه را نمی‌دهند. ضرر دستگاه دافع حشرات ایران دی اچ برای انسان ناچیز است زیرا در آن از مواد شیمیایی سمی، دود و مواردی از این قبیل استفاده نمی شود و در نتیجه حتی برای کودکان مضر نیست.

دستگاه دفع حشرات دی اچ چیست؟

مضرات دستگاه دفع حشرات و حشره‌کش‌ها برای انسان

حشره کش‌ها عمدتا به سه دسته‌ی قوی، متوسط و ضعیف تقسیم می‌شوند. در محیط‌های خانه از نمونه‌ی ضعیف استفاده می‌شود، چراکه ممکن است برای انسان بسیار مضر باشد. البته نوع اسپری حشره‌کش یا مایع که برای سم‌پاشی از آن استفاده می‌شود، برای سلامتی انسان‌ها ضرر زیادی دارد و بعد از سم‌پاشی باید حتما برای چند ساعت تا چند روز از ورود به اتاق خودداری کرد. حشره‌کش‌های پودری اما دارای اثرات قوی‌تری هستند و می‌توانند مسمومیت‌های جدی‌تری را ایجاد کنند. به همین خاطر این نوع حشره‌کش‌ها بیشتر در نقاط کور منازل، زیر فرش و محل‌هایی از این قبیل مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله مضرات ابزارهای سنتی کشنده‌ی حشرات مثل اسپری و پودر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سمی بودن؛ برخی از مواد مورد استفاده در حشره کش‌های اسپری و پودری ممکن است سمی باشند و در صورت تماس با پوست یا نفوذ به دستگاه تنفسی انسان‌ها مشکلات تنفسی و پوستی را سبب شوند. استفاده از حشره‌کش‌های سمی باعث می‌شود مواد سمی در هوا پخش شده و وارد دهان و سپس ریه‌ی افراد شود.
 2. حساسیت آلرژیک؛ استفاده از حشره کش های شیمیایی می تواند در افرادی که به مواد شیمیایی حساس هستند علائم آلرژیک مانند خارش، تورم پوست،اشکال پوستی و تنگی نفس. ایجاد کند.
 3. از بین بردن حشرات مفید؛ استفاده از حشره کش های شیمیایی می تواند حشرات مفیدی مانند زنبورها و کفشک‌ها را که برای که برای پلینیزاسیون گیاهان و تعادل در اکوسیستم‌ها ضروری هستند. از بین ببرد.
 4. آلودگی محیطی؛ تخلیه بیش از حد مواد شیمیایی در محیط می تواند منجر به آلودگی آب، خاک و هوا شود.
 5. مقاومت حشرات؛ استفاده مکرر و بی رویه از حشره کش های شیمیایی می تواند منجر به ایجاد مقاومت در حشرات شود که ممکن است این مواد را در آینده بی اثر کند.
 6. تأثیر بر حیوانات خانگی؛ حشره کش های شیمیایی می توانند برای حیوانات خانگی مضر باشند، به خصوص اگر حیوانات در تماس مستقیم با مواد شیمیایی باشند.
 7. تأثیر بر کودکان و افراد آسیب پذیر؛ کودکان، زنان باردار و افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند ممکن است نسبت به اثرات حشره کش های شیمیایی حساس تر باشند و مشکلات بیشتری داشته باشند. استفاده از مواد شیمیایی حشره کش حتی می تواند مانع رشد و هوش جنین شود.

برای کاهش آسیب های احتمالی، می توانید از راه حل های زیر استفاده کنید:

به منظور کاهش مضرات احتمالی، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

 • انتخاب محصولات معتبر و تایید شده توسط مراجع و مراکز بهداشتی.
 • مطالعه‌ی دقیق دستورالعمل‌ها و راهنمای محصولات و رعایت دقیق آن‌ها.
 • استفاده‌ی با دقت از مواد حشره کش، به مخصوص در مکان‌هایی که کودکان یا سالماندان یا افراد با شرایط خاص حضور دارند.
 • در صورت امکان، انتخاب روش‌های طبیعی و غیرشیمیایی برای کنترل حشرات می‌تواند راه حل بهتری باشد.
 • مشاوره با متخصص درمان آلرژی یا پزشک در مورد استفاده از حشره کش‌ها، به خصوص اگر شما یا افراد خانواده دارای حساسیت‌های آلرژیک هستند.
 • ترک خانه پس از فرایند سمپاشی به مدت چند ساعت

لازم به ذکر است که هیچ مورد خاصی در مورد مضرات مواد دافع حشرات برای انسان ثبت نشده است زیرا کاملاً بی خطر هستند. با این حال، قبل از استفاده باید دفترچه راهنمای این محصولات را مطالعه کنید. با این حال، این دستگاه ها گاهی اوقات می توانند با ایجاد صدا مزاحم حیوانات خانگی شوند. زیرا این صداها خارج از محدوده شنیداری انسان است

مزایای استفاده از حشره‌کش‌های برقی و فراصوت

اما در رابطه با دستگاه‌های دفع حشرات نمی‌توان خیلی نگران بود البته برخی از افراد نگران مضرات مواد دافع حشرات برای انسان یا حتی حیوانات خانگی هستند، اما در صورت برخورد با دستگاه های باکیفیت، جای نگرانی وجود نخواهد داشت زیرا این دستگاه ها حاوی مواد سمی مضر برای افراد نیستند. حنی اگر حشره از بین ببرند، با روش خاص خود این کار را انجام می‌دهند. با این حال، این وسایل برقی که قرص را تبخیر می کنند ممکن است با ایجاد بو باعث  آزار افراد حساس شوند اما ضرر آن‌ها زیاد نیست. مزایای استفاده از دستگاه فراصوت دفع حشرات یا دستگاه برقی کشنده‌ی حشرات شامل موارد زیر می‌شود:

 1. نیازی به ترک خانه نیست
 2. به محیط زیست آسیب نمی رساند
 3. کاهش هزینه در دراز مدت و همچنین بسیار مقرون به صرفه برای مجموعه های بزرگ مانند رستوران ها، تالارها و غیره.
 4. بدون بو
 5. برای انسان، حیوانات خانگی، کودکان و افراد مسن بی ضرر است
 6. برخی از این دستگاه‌ها از سیستم عقیم کردن حشرات بهره می‌برند که باعث رفع دائمی حشرات می‌شوند.

بهترین دستگاه دفع حشرات؛ کلام پایانی

به طور کلی دو نوع وسیله برای از بین بردن حشرات مزاحم وجود دارد، یکی حشرات کش و دیگری دفع کننده. اینکه کدام دستگاه را انتخاب می کنید کاملاً به نیاز شما بستگی دارد. در مورد اثربخشی آنها باید بگوییم که بسته به نوع محصولی که خریداری می کنید ممکن است نتایج متفاوتی بگیرید. طبیعتا خرید دستگاه های ارزان قیمت به نتایج چندان مطلوبی منجر نخواهد شد. در رابطه با مضرات این دستگاه‌ها هم باید گفت به خاطر عدم وجود مواد سمی درون آن‌ها، خطر خاصی برای سلامتی ایجاد نمی‌کنند و در نتجه بسیار بهتر از حشره‌کش‌های اسپری، پودری یا مایع هستند.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *