تیزرینگ
تیزرینگ
آیا استفاده از نویز کنسلینگ هدفون بدون پخش موسیقی ممکن است؟

آیا استفاده از نویز کنسلینگ هدفون بدون پخش موسیقی ممکن است؟

آیا استفاده از نویز کنسلینگ هدفون بدون پخش موسیقی ممکن است؟

حذف نویز فعال (Active Noise Cancelling) فناوری است که برای کاهش صدای محیط استفاده می شود و یکی از نکات مهم برای بسیاری از افراد هنگام خرید هدفون است. مردم معمولاً هنگام گوش دادن به موسیقی و پادکست یا تماس های صوتی از این ویژگی استفاده می کنند، اما آیا واقعاً می توانید بدون پخش موسیقی از هدفون نویز کنسلینگ استفاده کنید؟ در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد.

نویز کنسلینگ در هدفون چگونه کار می‌کند؟

نویز کنسلینگ می تواند برای کاهش صداهای محیطی در محیط های شلوغ مانند هواپیما، مترو، خیابان ها یا صدای تجهیزات اداری مانند چاپگر یا دستگاه کپی مفید باشد. برای درک بهتر نحوه عملکرد سیستم نویز کنسلینگ در هدفون، ابتدا به فناوری اولیه و نحوه عملکرد آن توجه کنید. دستگاه های حذف نویز از میکروفون های کوچک برای دریافت صداهای محیط از محیط اطراف شما استفاده می کنند. این فناوری با تولید امواج صوتی مخالف صدای اطراف، باعث می شود این صداها یکدیگر را خنثی کنند و صدای کمتری به گوش کاربر برسد. فناوری ANC با حذف نویزهای خارجی صداهای دریافتی را کاهش می دهد. سیستم های ANC مدرن در مسدود کردن صداهای با فرکانس پایین ثابت مانند موتور هواپیما بسیار موثر هستند.

استفاده از فناوری نویز کنسلینگ در هدفون بدون پخش صدا

استفاده از فناوری نویز کنسلینگ در هدفون بدون پخش صدا

همچنین می توانید از نویز کنسلینگ بدون منبع صوتی استفاده کنید. این بدان معنی است که مهم نیست که شما چه کاری انجام می دهید، ANC به هر حال قابل استفاده است. تا زمانی که هدفون شما دارای قابلیت حذف نویز باشد و این ویژگی را فعال کرده باشید، دستگاه تا جایی که بتواند صدای بیرون را مسدود می کند. لطفاً توجه داشته باشید که عملکرد حذف نویز هنگام پخش موسیقی با حالت بدون پخش موسیقی متفاوت است. پخش یک منبع صوتی با فعال بودن ANC چندین لایه ایزوله ایجاد می کند تا از نویز محیط جلوگیری کند. استفاده از ANC بدون صدا به این معنی است که شما فقط یک لایه برای جداسازی صدای محیط دارید.

مزایا و معایب استفاده از نویز کنسلینگ بدون پخش صدا

قبلاً ذکر شد که ANC را می توان بدون پخش موسیقی استفاده کرد، بنابراین اجازه دهید به مزایا و معایب این کار نگاه کنیم. اول اینکه هدف از استفاده از ANC چیست؟ به دنبال افزایش تمرکز خود هستید؟ یکی از راه‌های تمرکز روی کار، حذف صداهای مختلف اطرافتان است، اما باید مراقب باشید که حذف صدا برای افرادی که در حین کار به موسیقی و پادکست گوش می‌دهند، می‌تواند به اندازه وجود منبع صدا برای افراد دیگر حواس پرتی ایجاد کند.

نکته مهم این است که پخش موسیقی همراه با ANC چندین لایه محافظت در برابر منابع خارجی ایجاد می کند و در نهایت باعث می شود فرد نسبت به محیط اطراف خود بی خبر و بی توجه باشد. این می تواند در حین مطالعه مفید باشد، اما تصور کنید در مرکز شهر قدم می زنید، آیا ایده خوبی است که تمام اتفاقات محیط را نادیده بگیرید؟ البته، مهم است که در موقعیت‌هایی مانند پیاده‌روی در یک شهر شلوغ هوشیار بمانید، به همین دلیل است که حالت‌های مختلف (Transparency or Hybrid ANC modes)  ایجاد شده‌اند تا بتوانید درجه حذف نویز محیط را متناسب با نیاز خود تنظیم کنید.

اگر از این عملکرد بدون پخش صدا استفاده کنید، عمر باتری هدفون شما نیز بهبود می یابد، به عبارت دیگر، همچنان باتری مصرف می کند، اما مصرف باتری را در مقایسه با وضعیتی که همزمان موسیقی پخش می شود، کاهش می دهد. نکته مهم دیگر قیمت است. اگر فقط می خواهید صدای بیرون را مسدود کنید، مجموعه ای از گوش گیرها گزینه بسیار ارزان تری هستند و می توانند به جای هدفون های حذف نویز استفاده شوند.

مزایا و معایب استفاده از نویز کنسلینگ بدون پخش صدا

چند نکته برای استفاده از ANC بدون موسیقی

استفاده از ANC بدون صدا برای همه جالب نیست و نیاز به عادت کردن دارد، به خصوص اگر دوست دارید هنگام کار به موسیقی و پادکست گوش دهید. با این حال، اگر می خواهید فناوری ANC را بدون صدا امتحان کنید، این نکات را در نظر داشته باشید تا این تجربه لذت بخش برای شما باشد:

  1. هدفون‌های روی گوش (Over-ear headphones) به طور طبیعی صدای بیشتری را حذف می‌کنند. این موضوع ممکن است به دلیل ساختار فیزیکی انها یا وجود تعداد بیشتری میکروفون برای حذف صداهای خارجی باشد.
  2. مطمئن شوید نویز کنسلینگ روشن است و باتری دستگاه شما شارژ شده است. برای طولانی‌تر شدن مدت زمان کار با هدفون‌، آنها را در حالت کم‌مصرف قرار دهید. با این حال، استفاده از این حالت ممکن است تا حدی باعث شود که برخی صداهای اطراف نیز شنیده شود.
  3. با مقادیر مختلف صدا (volume levels) هدفون‌ را امتحان کنید تا ببینید بهترین میزان صدا برای استفاده از نویز کنسلینگ چه مقدار است. تنظیم صدای دستگاهتان می‌تواند مقادیر نویز بیشتری را از محیط حذف کند تا باعث آزار شما نشود.
  4. مرتبا هدفون خود را تنظیم کنید تا کاملاً در اطراف گوش‌هایتان قرار گیرد.
  5. برای جلوگیری از ناراحتی گوش، خستگی یا سردرد ناشی از حذف بیش از حد صدا، گاه به گاه استراحت کنید و هدفون را از روی گوش خود بردارید.

سخن پایانی

اکنون در مورد نحوه عملکرد هدفون‌‌های نویز کنسلینگ بیشتر می‌دانید، می‌توانید ببینید که این دستگاه‌ها کاملاً بدون پخش صدا نیز کار می‌کنند. هدفون‌‌های نویز کنسلینگ از میکروفون‌ها برای حذف نویز و متعادل کردن صداهای خارجی استفاده می‌کنند، چه در حال پخش صدا باشید یا نه، این تکنولوژی همچنان کار می‌کند، با این حال این موضوع به معنای ایزوله شدن گوش در مقابل صدا مشابه با حالتی که به موسیقی گوش می‌دهید نیست. ANC اغلب در ارتباط با یک منبع صوتی مانند موسیقی یا پادکست مفیدتر واقع می‌شود و یک لایه اضافی برای حذف صدای اضافی را در گوش شما ایجاد می‌کند و به شما کمک می‌کند از محیط اطراف خود فاصله بگیرید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *