تیزرینگ
تیزرینگ
فایل EPUB چیست و چگونه آن را باز کنیم؟

فایل EPUB چیست و چگونه آن را باز کنیم؟

فایل EPUB چیست و چگونه آن را باز کنیم؟

اگر اهل مطالعه کتاب های الکترونیکی هستید، به احتمال زیاد با فرمت EPUB برخورد کرده اید. اما یک فایل EPUB دقیقا چه ویژگی هایی دارد و چگونه می توانیم چنین فایلی را باز کنیم و محتویات آن را بخوانیم؟ با ما همراه باشید.

فایل EPUB چیست؟

یک فایل EPUB می تواند حاوی متن، تصاویر، جداول، فونت ها و اطلاعات متادیتا باشد. یکی از مهمترین مزیت های فایل EPUB نسبت به PDF این است که اندازه و چیدمان محتوا با توجه به اندازه صفحه تغییر می کند و انعطاف پذیری زیادی در این زمینه وجود دارد. بنابراین، حتی در یک صفحه نمایش کوچک 3.5 اینچی، می توانید محتوای فایل EPUB را بخوانید. به لطف این ویژگی، تقریباً تمام کتابخوان های الکترونیکی از فرمت EPUB پشتیبانی می کنند.

چگونه فایل EPUB را باز کنیم؟

چگونه فایل EPUB را باز کنیم؟

همانطور که گفتیم، اگر کاربر کتابخوان الکترونیکی هستید، به احتمال زیاد می توانید بدون هیچ مشکلی و بدون نیاز به نصب اپلیکیشن جدید از فایل های EPUB استفاده کنید. البته در بین کتابخوان های الکترونیکی، کیندل آمازون یک استثنا است و نمی توانید مستقیماً فایل های EPUB را روی آن پخش کنید. اما روش های مختلفی برای تبدیل به فرمت قابل استفاده در کیندل وجود دارد. خوشبختانه برنامه های رایگان زیادی برای لپ تاپ و دسکتاپ وجود دارد که از جمله آنها می توان به Caliber و Stanza Desktop اشاره کرد.

در مورد اجرای فایل EPUB در کامپیوتر، در صورت استفاده از برنامه Calibre کافی است روی Add Book کلیک کنید و سپس مسیر فایل موردنظر را مشخص کنید. بعد از اینکه کتاب به درون برنامه منتقل شد، به راحتی می‌توانید آن را باز کنید.

گوشی‌های اندرویدی و آیفون‌ها هم بدون نیاز به استفاده از اپ‌های جانبی می‌توانند فایل‌های EPUB را اجرا کنند. آیفون‌های برای این کار از اپ پیشفرض iBooks بهره می‌برند و گوشی‌های اندرویدی هم با استفاده از گوگل پلی می‌توانند این فایل‌ها را اجرا کنند.

چگونه فایل‌های EPUB را به فرمت‌های دیگر تبدیل کنیم؟

خوشبختانه ابزارهای رایگان زیادی برای تبدیل فایل های EPUB وجود دارد. با توجه به اینکه می توانید این فایل ها را به راحتی در گوشی و کامپیوتر خود باز کنید، تبدیل آن ها چندان منطقی به نظر نمی رسد. اما اگر از کیندل آمازون برای استفاده از فایل های EPUB استفاده می کنید، بهتر است آنها را تبدیل کنید.

برای این کار هم استفاده از نرم‌افزار Calibre را پیشنهاد می‌دهیم. این برنامه نه‌تنها می‌تواند فایل‌های EPUB را در کامپیوتر اجرا کنند، بلکه فایل‌های EPUB را به ۱۶ فرمت مختلف تبدیل می‌کند.

همچنین اگر علاقه‌ای به نصب نرم‌افزارهای مختلف ندارید، در این زمینه ابزارهای آنلاین زیادی وجود دارد. با توجه به اینکه فایل‌های EPUB معمولا حجم بالایی ندارند، برای آپلود و دانلود مجدد این فایل‌ها هم قرار نیست حجم زیادی از اینترنت شما مصرف شود. از بین ابزارهای آنلاین می‌توانیم به مواردی مانند DocsPal، Convertio، ConvertFiles و Zamzar اشاره کنیم که البته استفاده از DocsPal از سایر گزینه‌ها راحت‌تر و ساده‌تر است.

برای بهره‌گیری از این سایت‌ها کافی است وارد سایت موردنظر شوید، فایل EPUB را آپلود کنید و بعد از مشخص کردن فرمتی که می‌خواهید تبدیل شود، فایل‌ نهایی را دریافت کنید. البته برخی از این سایت‌ها از شما می‌خواهند آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا بعد از تمام شدن فرایند تبدیل، فایل لینک نهایی به ایمیل شما ارسال شود.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *