تیزرینگ
تیزرینگ
آموزش شارژ گوشی با گوشی دیگر

آموزش شارژ گوشی با گوشی دیگر

آموزش شارژ گوشی با گوشی دیگر

شارژ شما تمام شده است، هیچ پریز برق یا پاور بانکی در اطراف وجود ندارد، اما گوشی دوست شما هنوز به اندازه کافی شارژ دارد. اگر نیاز به شارژ گوشی خود دارید باید بگوییم که امکان شارژ گوشی با گوشی دیگری وجود دارد اما چگونه؟ در مقاله آموزشی انتقال شارژ از گوشی به گوشی دیگر با ما همراه باشید

گاهی اوقات ممکن است در موقعیتی قرار بگیریم که به پریز برق دسترسی نداشته باشیم، این وضعیت ممکن است بیشتر در زمان مسافرت و دور از شهر برایمان اتفاق بیفتد، مثلاً در یک جاده طولانی گیر کرده ایم یا در حین کوهنوردی، پیش بینی موقعیت های مشابه و با تجهیزات اولیه می توانید به راحتی شارژ باتری را از موبایل به موبایل منتقل کنید.

اگر کمی به گذشته برگردیم و به چند سال قبل برگردیم، برخی از کاربران زمانی که در چنین شرایطی قرار داشتند، احتمالا باتری یکی از دوستان خود را قرض گرفته و به گوشی خود وصل کرده اند. همانطور که می دانید، چند سالی است که شرکت ها باتری گوشی های غیر قابل جابجایی را انتخاب کرده اند و اکنون این ترفند کاملاً منسوخ شده است، مگر اینکه شما و دوستتان هنوز یک گوشی قدیمی داشته باشید.

اما نگران نباش هنوز چندین روش وجود دارد که به شما امکان می دهد گوشی خود را با گوشی دیگری شارژ کنید. روش هایی که آموزش خواهیم داد در زیر خلاصه شده است.

 1. انتقال شارژ از طریق کابل
 2. انتقال شارژ باتری به گوشی دیگر بدون کابل
 3. اپلیکیشن

انتقال شارژ باتری به گوشی دیگر بدون کابل

انتقال شارژ باتری از موبایل به موبایل بدون کابل چگونه امکان پذیر است؟ احتمالاً نام فناوری شارژ بی سیم را شنیده اید. اگر نه، باید بگوییم که این یکی از ویژگی های گوشی های پرچمدار است.

دلیل این امر این است که برای ساخت گوشی هایی با چنین قابلیت هایی، شرکت ها باید به سراغ مواد گران تری بروند تا گوشی بتواند شارژ را از بدنه خود منتقل کند. به عبارت دیگر، انتقال جریان برق از طریق یک ماده پلاستیکی تقریبا غیرممکن است.

به طور کلی ممکن است محصولات زیادی را با عنوان بهترین گوشی از نظر عمر باتری ببینیم، اما برای مشاهده این ویژگی باید به سراغ محصولات پرچمدار برویم.

انتقال شارژ باتری به گوشی دیگر بدون کابل

در کل برای ارائه شارژ به صورت بی‌سیم:

 1. گوشی مبداء باید توانایی شارژ معکوس بی‌سیم داشته باشد.
 2. گوشی دوم هم قابلیت شارژ بی‌سیم را پشتیبانی کند.

در مقاله ای در مورد قابلیت شارژ مجدد به چند گوشی که از این قابلیت پشتیبانی می کنند اشاره کردیم. که می توانید به آن مراجعه کنید. اگر گوشی شما این قابلیت را ندارد می توانید از روش استفاده از کابلی که در ادامه مطلب یاد گرفتیم استفاده کنید.

اگر گوشی شما از این قابلیت پشتیبانی می‌کند، می‌توانید برای شارژ گوشی به گوشی بدون کابل مراحل زیر را انجام دهید:

 1. به تنظیمات گوشی خود بروید و گزینه Reverse Wireless Charging در آیفون و گزینه Wireless Power Sharing را در سامسونگ انتخاب کنید. اگر هم از برند دیگری استفاده می‌کنید، احتمالاً این گزینه را با یکی از نام‌های Wireless Power Transfer یا Wireless PowerShare ببینید.
 2.  نکته‌ای که برای انتقال شارژ باتری ایفون به ایفون بدون کابل بدانید این است که قبل از انجام این مرحله، به تنظیمات iCloud بروید و مطمئن شوید که دو دستگاه فضای ابری مشترکی دارند.
 3. گزینه انتقال شارژ بی سیم را فعال کنید.
 4. حالا باید دو دستگاه را روی هم قرار دهید تا شارژ گوشی به گوشی بدون کابل انجام شود. وقتی این پروسه شروع می‌شود، گوشی با نور فلش به شما اعلام می‌کند.
 5. دو دستگاه را در مجاورت هم قرار دهید تا زمانی که شارژ به میزان مورد نظرتان برسد.

انتقال شارژ گوشی به گوشی دیگر سامسونگ بدون کابل

همانطور که قبلا گفتیم، انتقال شارژ گوشی به گوشی دیگر سامسونگ به صورت بی‌سیم تنها مختص پرچمداران این برند است. به هر حال، اگر دستگاه شما از این فناوری شارژ پشتیبانی می کند، می توانید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. صفحه را پایین بکشید و روی Wireless Powershare بزنید. در این حالت، پشت گوشی نور فلش آبی نمایان می‌شود
 2. پشت گوشی دیگر را به دستگاه خود وصل کنید. (این دستگاه باید از شارژ بی‌سیم پشتیبانی کند)
 3. گوشی‌ها را طوری روی یکدیگر تنظیم کنید که انتقال شارژ برقرار شود
 4. برای اولین بار از شما خواسته می‌شود که روی OK بزنید. وقتی که فرآیند شارژ کردن شروع می‌شود، رنگ چراغ از آبی به قرمز تغییر می‌کند
 5. اگر صفحه اعلان‌ها را پایین بکشید، می‌بینید که یک اعلان مربوط به همین فرآیند را نشان می‌دهد. حتی آیکون قابلیت شارژ گوشی به گوشی سامسونگ هم در صفحه نمایش همیشه روشن، نشان داده می‌شود

روش شارژ گوشی با گوشی دیگر با کابل

روش شارژ گوشی با گوشی دیگر با کابل

برای انتقال شارژ باتری از موبایل به موبایل به تجهیزات زیر نیاز دارید:

 1. کابل (OTG (USB On-The-Go
 2. کابل  USB

کابل OTG یک مبدل USB دو سر است که یک سر آن USB معمولی و سر دیگر آن Micro USB می باشد و علاوه بر شارژ گوشی با گوشی، کاربردهای زیادی نیز دارد. همچنین با کمک این کابل می توانید بدون نیاز به کامپیوتر فایل های مختلف را از فلش به تبلت یا موبایل خود انتقال دهید.

یکی از کاربردهای اصلی کابل OTG انتقال شارژ باتری از یک گوشی به گوشی دیگر است.

نکته مهم: بدیهی است که مقدار ولتاژی که از طریق کابل OTG منتقل می شود بسیار کمتر از مقدار انتقال شده توسط آداپتور شارژ گوشی شما است. پس برای مراقبت از باتری بهتر است از این روش انتقال شارژ از گوشی به گوشی فقط در مواقع اضطراری استفاده کنید.

چگونه گوشی دیگری را با یک گوشی از طریق OTG شارژ کنیم؟

 1. کابل OTG را به موبایلی وصل کنید که قرار است منبع انرژی باشد
 2. کابل USB را به موبایلی متصل کنید که قصد شارژ کردن آن را دارید
 3. OTG و USB را به یکدیگر وصل کنید تا فرآیند شارژ شدن آغاز شود

به یاد داشته باشید که استفاده بیش از حد از این روش به اشتراک گذاری باتری می تواند باعث آسیب جدی باتری به هر دو گوشی شود، بنابراین تا زمانی که در مواقع اضطراری نیستید، هرگز از این روش استفاده نکنید!

نکته: تلفن همراهی که به عنوان منبع شارژ در نظر گرفته می شود، تنها تا زمانی می تواند گوشی شما را شارژ کند که میزان شارژ هر دو گوشی یکسان باشد، بنابراین با OTG عملا نمی توانید تلفن همراه خود را به طور کامل یا بیشتر از گوشی دوم شارژ کنید.

برنامه انتقال شارژ باتری به گوشی دیگر

اگرچه ما به دلیل حفظ سلامت باتری‌ها، استفاده از اپلیکیشن‌ها را توضیه نمی‌کنیم، اما اگر به دنبال برنامه انتقال شارژ باتری به گوشی دیگر هستید، اپلیکیشن Battery transfer / receiver را پیشنهاد می‌کنیم. این برنامه کمک می‌کند تا از طریق کابل یا بدون کابل (که آموزش آن را در بالا قرار داده‌ایم)، دستگاه‌های دیگر را راحت‌تر شارژ کنید و برای این فرآیند امکانات بیشتری در اختیار داشته باشید.

در واقع، اگر نظر ما را می خواهید، می گوییم بهترین راه برای شارژ گوشی این است که از همان روش معمولی پریز برق استفاده کنید و سپس از پاور بانک ها استفاده کنید. با این حال، شرایط همیشه به نفع ما نیست و گاهی ناچار می‌شویم که از انتقال شارژ کمک بگیریم. از آنجایی که این روش ها دمای باتری را افزایش می دهند، توصیه می‌کنیم که زیاد به سراغ شارژ گوشی به گوشی نروید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *