تیزرینگ
تیزرینگ
۷ دلیل سرد نشدن قسمت بالای یخچال

۷ دلیل سرد نشدن قسمت بالای یخچال

۷ دلیل سرد نشدن قسمت بالای یخچال

البته هیچ کس دوست ندارد درب یک دستگاه خنک کننده مانند یخچال را باز کند و هجوم هوای گرم را احساس کند تا متوجه شود که یخچال اصلاً هوای سرد تولید نمی کند! قطعا دیدن این صحنه برای هر مصرف کننده ای ناراحت کننده است، زیرا نه تنها باید هزینه تعمیر یخچال را پرداخت کند، بلکه باید ضررهای ناشی از خراب شدن مواد غذایی در آن را نیز متحمل شود. برای این منظور در این مقاله قصد داریم به «۷ دلیل سرد نشدن قسمت بالای یخچال» بپردازیم.

عدم تنظیم درست دما

گاهی اوقات عدم اطلاع از تنظیمات دمای یخچال منجر به خنک نشدن کابین دستگاه می شود، بنابراین قبل از بررسی یک دلیل فنی دیگر، ابتدا مطمئن شوید که دمای یخچال خود را با توجه به فصل و بار آن به درستی تنظیم کرده اید.

پارگی لاستیک دور درب یخچال

لاستیک دور درب قطعه‌ای ساده اما مهم در یخچال است که از خروج دمای هوا از کابین جلوگیری می کند. هرگونه پوسیدگی، پارگی و غیره لاستیک اطراف درب باعث ورود هوای گرم به داخل یخچال و افزایش احتمال فساد مواد غذایی می شود، بنابراین اطمینان از محکم بودن لاستیک اطراف در دومین عامل غیر فنی است که باید بررسی شود.

پارگی لاستیک دور درب یخچال

خالی شدن یا نشت گاز یخچال

گاز مبرد یخچال، سیالی است که طی فرآیندی پیچیده به خنک سازی فضای کابین دستگاه کمک می‌کند. گاهی اوقات علت گرم بودن داخل یخچال کاهش میزان این گاز و یا نشتی آن در یکی از قطعات کندانسور، اواپراتور، خطوط لوله و کمپرسور یخچال است که باید توسط تکنسین ماهر نشت‌یابی شده و مجددا شارژ شود.

اشکال در لوله‌ها یا فن کندانسور

کندانسور به عنوان بخش اصلی تبرید یخچال، فرآیند انتقال حرارت و تبدیل بخار و گاز مبرد به مایع را بر عهده دارد. در شرایط عادی وقتی موتور کار می کند کندانسور گرم می شود بنابراین اگر دمای کندانسور در حالت روشن بودن یخچال پایین باشد به این معنی است که این قطعه مشکل دارد.

در این حالت روغن با گاز وارد مدار کندانسور شده و منجر به کیپ شدن لوله‌های آن می‌شود، این مشکل علت یکسره کار کردن یخچال و سرد نشدن هوای داخل کابین است. از طرف دیگر فن کندانسور نیز در خنک کردن موتور یخچال و کمک به کارکرد بهتر آن نقش پر رنگی دارد. خراب شدن این قطعه با داغ شدن بیش از حد موتور و کاهش دمای یخچال همراه خواهد بود. بدین ترتیب  برای جلوگیری از خرابی‌های بیشتر توصیه می‌کنیم به محض مشاهده این دست اختلالات در یخچال خود از طریق شماره تماس ۱۶۰۴ با کاردون تماس گرفته تا در کمترین زمان کارشناسان متخصص جهت تعمیر یخچال به محل شما اعزام شوند.

اشکال در لوله‌ها یا فن کندانسور

ایراد در فن اواپراتور

اواپراتور یکی دیگر از قطعات مهم در پروسه سرما سازی یخچال است که از یکسری لوله‌های مارپیچ تشکیل شده، این لوله‌ها وظیفه انتقال حرارت از دستگاه را بر عهده دارند. خرابی این قطعه مانع از انتقال و جابه‌جایی درست دما در کابین یخچال شده و منجر به گرم شدن آن می‌شود.

خرابی کمپرسور یخچال

وظیفه کمپرسور در یخچال تبدیل گاز به مایع و پمپاژ آن به اواپراتور است، بنابراین هرگونه خرابی در این قسمت باعث اختلال در روند این سیستم می شود و از خنک شدن یخچال جلوگیری می کند. برای حل این مشکل خودسرانه عمل نکنید و در اسرع وقت از یک استاد مجرب کمک بگیرید.

خرابی ترموستات یا اختلال در سنسور محیطی

ترموستات در یخچال‌های قدیمی و سنسور در یخچال‌های پیشرفته امروزی مانند یخچال ال‌ جی، سامسونگ و … حسگرهایی هستند که به واسطه آن‌ها تغییرات دمایی یخچال آنالیز شده و از این طریق تنظیم می‌شود. زمانیکه این قطعات دچار مشکل شوند اطلاعات درست به کمپرسور منتقل نمی‌شود، در نتیجه یا یخچال یکسره کار می‌کند و یا هوای داخل آن به درستی سرد نمی‌شود.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *