تیزرینگ

فرق اتو و بخارگر چیست؟

وبلاگ

۲۴ آبان ۱۴۰۲ 105 بازدید
تیزرینگ
فرق اتو و بخارگر چیست؟

فرق اتو و بخارگر چیست؟

فرق اتو و بخارگر چیست؟

آیا از اینکه لباس هایتان همیشه چروک است خسته شده اید؟ آیا اتو ندارید یا هرگز از اتو خود استفاده نمی کنید زیرا فضا و زحمت زیادی را می گیرد؟ در این مورد، احتمالا یک بخارگر یا اتو بخار ایستاده به کارتان خواهد آمد. استفاده از بخارگر روشی موثر برای از بین بردن چین و چروک تقریباً از هر پارچه ای است، اما آیا تا به حال به تفاوت بین اتو و بخارگر فکر کرده اید؟ چرا این روزها بسیاری از مردم به خرید دستگاه بخور علاقه دارند؟ اگر پاسخ این سوالات را نمی دانید، به خواندن این مقاله ادامه دهید. در مرحله بعد، همه چیزهایی را که باید در مورد تفاوت بین اتو و بخارگر بدانید، خواهید خواند.

فرق اتو و بخارگر

برای انتخاب بین اتو و بخارگر، ابتدا باید تفاوت بین این دو را بدانید. تفاوت بین اتو و بخارگر چیست؟ چرا اتو در برخی موارد بهتر از بخارگر است و چرا گاهی باید به جای اتو از بخارگر استفاده کنیم؟

بخارگر لباس نوعی اتو است که جریان بخار داغ را از ابزار دستی متصل به مخزن آب به لباس یا منسوجات خانگی هدایت می کند. بخار به پارچه برخورد می کند تا نخ ها و الیاف سخت شده را نرم کند. در نتیجه چین و چروک های ناشی از شستشو، خشک کردن یا انباشته شدن طولانی مدت روی هم را از بین می برد. در واقع شما جریان بخار را بدون تماس مستقیم با بخار یا مواد اتو بخار روی قسمت چروکیده لباس هدایت و کنترل می کنید.

در مقابل، موقع اتو کشیدن اتو در امتداد لباس یا پارچه با حرکت دادن بخش صاف، نوک تیز و گرم شده دستگاه مستقیما روی لباس هدایت می‌شود تا به چین و چروک‌ها فشار وارد کند یا آن‌ها را با بخار آب از بین ببرد. در کار با اتو، این دست شماست که جهت اتو را کنترل می‌کند.

اتو یک وسیله کوچک خانگی است که می‌توانید آن را کاملا کنترل کنید و چین و چروک‌ها را با حرکت دست خود از بین ببرید. بخارگر لباس باعث می‌شود که بخار آب داغ چین و چروک‌ها را برطرف کند.

مزایای اتو در مقایسه با بخارگر

اتوی لباس با پایه‌ای فلزی در دست قرار می‌گیرد تا لباس را روی سطحی صاف یا میز اتو فشار بدهید و چین و چروک‌های آن را از بین ببرید. اتوها برای لباس‌هایی مانند شلوار مناسب هستند که به خط اتو نیاز دارند. البته، ایجاد خط اتو روی لباس‌ها نیز دشواری‌های خاص خود را دارد. به طور کلی، اتو برای لباس‌هایی به کار می‌رود که پارچه‌های سنگین‌تر مانند کتان یا جین دارند و باید درزها و خطوط اتوی آن‌ها کاملا مشخص باشد. حتی بهترین اتو بخار ایستاده یا بخارگر نیز نمی‌تواند خط اتویی به صافی و یکدستی اتو ایجاد کند. علاوه بر این، در مواقعی که عجله دارید، اتو بهتر است چون سریع‌تر چین و چروک‌ها را برطرف می‌کند.

مزایای بخارگر در مقایسه با اتو

کسانی که از بخارگر استفاده می کنند معمولا دلایل مختلفی برای این کار دارند. در بین دلایل آنها، 7 مزیت از همه مهمتر است.

مزایای بخارگر در مقایسه با اتو

۱. کمتر به لباس‌ها آسیب می‌زند

اگر تا به حال لباس های خود را سوزانده اید، می دانید که استفاده از اتو با خطراتی همراه است و به همین دلیل باید هنگام کار با آن توجه بیشتری داشته باشید. هنگام استفاده از اتو باید به این موضوع توجه داشته باشید زیرا باید دمای اتو را مطابق برچسب مراقبت از لباس تنظیم کنید. برخی از لباس ها برای اتو کردن به دمای بالاتری نیاز دارند و برای اتو کردن برخی از آنها باید دمای اتو را پایین بیاورید.

خوشبختانه، بعید است که بهترین بخارگر دستی به لباس شما آسیب برساند زیرا در تماس مستقیم با فلز داغ نیست. بنابراین، اگر قصد دارید چین و چروک را از پارچه ها و بافت های ظریف مانند ترمه یا ابریشم پاک کنید، باید بخارگر را انتخاب کنید. بخارگر با پارچه های حساس تماس مستقیم ندارد. در نتیجه، لباس های ارزشمند شما کمتر در اثر گرمای بیش از حد آسیب می بینند.

۲. به تکنیک خاصی نیاز ندارید

اتو کردن لباس‌ها یک هنر است. برای اینکه اتو کشیدن فایده‌ای داشته باشد، باید تکنیک‌های حرکت دادن به موقع لباس‌های خود در اطراف میز اتو و نحوه فشار دادن اتو بر برخی از بخش‌های لباس را بدانید. اگر به دنبال روشی سریع و آسان برای رفع چین و چروک‌ها هستید، یک بخارگر می‌توانید به شما کمک کند.

۳. نیاز به نگهداری خاصی ندارد

مهمترین تفاوت اتو و بخارگر در نحوه نگهداری آن است. اتوها در طول زمان رسوباتی را جمع می کنند که می تواند به لباس منتقل شود و به آنها آسیب برساند. برای حفظ کارایی اتو، باید به طور مرتب کف آن را تمیز کنید تا آثار زنگ زدگی و رسوبات سخت از بین برود. در مقابل، بخارگرها به چنین روش نگهداری نیاز ندارند.

۴. به فضای کمتری برای نگهداری نیاز دارد

بخارگرهای دستی مانند اتوها کار می کنند، اما فشرده تر هستند و به فضای ذخیره سازی کمتری نیاز دارند. به جای قرار دادن اتو و میز اتو در گوشه اتاق، می توانید یک بخارگر دستی در قفسه ها قرار دهید. همچنین سفر با یک بخارگر کوچک بسیار راحت تر از همراه داشتن اتو است.

۵. کاربری ساده‌تری دارد

حتی اگر قصد استفاده از میز اتو را ندارید، باید سطح صافی پیدا کنید که بتواند تماس مستقیم با گرما را تحمل کند. به جای آن استفاده از بخارگر دستی بسیار ساده تر است. می توانید لباس های خود را به چوب لباسی آویزان کنید و بخارگر را با دست بالا و پایین کنید تا چین و چروک ها از بین بروند.

۶. برای لباس‌های معمولی مناسب‌تر است

۶. برای لباس‌های معمولی مناسب‌تر است

تفاوت اتو و بخارپز در این است که اتو برای لباس های رسمی تری که باید کاملا صاف و اتو شوند مناسب است. اگر شغلی دارید که به لباس رسمی تری نیاز دارد که به یقه و آستین صاف نیاز دارد، به اتو نیاز دارید.

از طرف دیگر، بخارگرها برای لباس های معمولی کاملاً مناسب هستند. بیشتر پارچه ها با بخارگر کاملاً صاف می شوند. البته برای پارچه‌های سنگین‌تر مانند نخی یا کتان، گاهی لازم است چندین بار از بخارگر استفاده کنید تا از شر چروک‌های سرسخت خلاص شوید.

۷. بخارگر کاربرد بیشتری دارد

برخی از افراد برای رفع چین و چروک‌های لباس خود فقط از اتو استفاده می‌کنند اما آیا می‌توانید این وسیله را برای اهداف دیگری هم به کار ببرید؟ بخارگرها نسبت به اتوها تنوع بسیار بیشتری دارند و برای مقاصد مختلفی به کار می‌روند. آیا می‌دانستید که می‌توانید علاوه بر تمیز کردن پرده‌ها و مبلمان، برای ضدعفونی کردن پارچه‌ها و برخی از سطوح از بخارگر استفاده کنید؟ بخار آب یک بخارگر می‌تواند بدون نیاز به مواد شیمیایی آینه‌ها و شیشه پنجره‌های شما را هم تمیز کند.

موقع استفاده از اتو یا بخارگر دقت کنید

فرقی نمی‌کند که در حال استفاده از اتو باشید یا بخارگر، به‌هرحال، باید مراقب باشید که اجزای گرم‌شده این وسایل با دست و پوست شما تماس پیدا نکند. نکاتی که باید برای ایمنی موقع کار با اتو یا بخارگر به آن‌ها توجه کنید، عبارت‌اند از:

  1. برای جلوگیری از تماس دست با بخار داغ، دست‌ها را روی دسته بخارگر قرار بدهید. شاید برای رسیدن بخار به پشت پارچه بخواهید آن را ثابت نگه دارید و یکی از دستانتان را پشت پارچه بگیرید اما فراموش نکنید که بخار آب می‌تواند از طریق پارچه به دست شما برخورد کند.
  2. اتو را باید همیشه زیر نظر داشته باشید. مطمئن شوید که انگشتانتان حتی به طور تصادفی در امتداد سطح گرم شده اتو یا در نزدیکی بخار آب در جلوی اتو قرار ندارند.
  3. همیشه پس از اتمام کار، بخارگر و اتو را خاموش کنید. البته، برخی از انواع اتو یا بخارگر دارای گزینه خاموش شدن خودکار هستند و پس از گذشت مدت زمان مشخصی دستگاه خود به خود خاموش می‌ود.
  4. هنگام استفاده از اتو یا بخارگر، کودکان و حیوانات خانگی را از آن دور نگه دارید.
  5. بخارگر و اتو را برای اتو کردن لباس‌های چرمی، جیر یا هر لباسی که ممکن است هنگام گرم شدن ذوب شود، به کار نبرید. برای رفع چین و چروک چنین لباس‌هایی بهتر است آن‌ها را به خشک‌شویی بدهید.
  6. قبل از شروع استفاده از بخارگر یا اتو، دستورالعمل‌های مربوط به تمیز کردن لباس خود را که در برچسب داخلی آن نوشته شده بخوانید.
  7. در صورت داشتن ابزار مناسب، نگه داشتن لباس‌ها به بهترین شکل کار ساده‌ای خواهد بود. بخارگر یا اتو می‌تواند لباس‌های شما را به بهترین شکل حفظ کند. اگر فرق اتو و بخارگر را بدانید، هر وسیله را برای پارچه خاصی به کار می‌برید و نگران چین و چروک‌های هیچ لباسی نخواهید بود.

کلام آخر

موقع تشخیص فرق اتو و بخارگر و انتخاب بهترین آن‌ها برای خود، باید به موقعیتی که با آن روبه‌رو هستید توجه کنید. آیا می‌خواهید لباس‌هایی ضخیم و چروک را صاف کنید؟ آیا قصد دارید که چین و چروک‌های پیراهنی با پارچه نازک‌تر را رفع کنید؟ پرده‌هایتان چروکیده و کثیف شده‌اند؟ برای موقعیت اول اتو مناسب‌تر است اما برای حالت دوم و سوم باید بخارگر را انتخاب کنید. استفاده از بخارگر به شما این امکان را می‌دهد که چروک‌های لباس یا پارچه را سریع‌تر و ساده‌تر رفع کنید اما برای پارچه‌های ضخیم چندان کاربرد ندارد.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *